Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12
Rezultate 11 la 17 din 17

Subiect: La ce folosesc inutilitatile astea?

  1. #11
    Avatarul lui haos
    haos este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    63
    Data înscrierii
    19th February 2008
    Locaţie
    Craiova
    Posturi
    2.239
    Putere Rep
    63


    Implicit

    Citat Postat în original de Tudi Vezi Post
    -Cel putin numarul de comentarii mi se pare foarte util.
    -Numarul de voturi la fel.
    -Nr de afisari/vizionari, cum se spunea mai sus, arata popularitatea unei pagini.
    Stai ca am o replica pentru fiecare:
    - Comentariile, nu sunt de acord cu tine. La inceput gandeam ca tine, dar ce faci cand vezi la un post 120 de comentarii si cand intri afli ca de fapt sunt 99% generate din trackbacks in special de roboti.
    - Nr de voturi. Asa si asa. De multe ori primesc de la prieteni mesaje de genul "voteaza si tu aici". Gandeste-te daca are 500 de persoane in lista si voteaza 50 dintre ei. Unde e calitatea?
    - Nr de afisari. Imi pare rau nu pot sa acord importanta unui site si sa-l ridic la rangul de popular doar findca scrie pe el ca are 1 miliard de vizitatori.

    Altfel.. suna bine ce ai spus.

  2. #12
    Avatarul lui Broscoi
    Broscoi este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    40
    Data înscrierii
    17th July 2008
    Locaţie
    Braila
    Posturi
    1.295
    Putere Rep
    40


    Implicit

    Citat Postat în original de haos Vezi Post
    Stai ca am o replica pentru fiecare:
    - Comentariile, nu sunt de acord cu tine. La inceput gandeam ca tine, dar ce faci cand vezi la un post 120 de comentarii si cand intri afli ca de fapt sunt 99% generate din trackbacks in special de roboti.
    - Nr de voturi. Asa si asa. De multe ori primesc de la prieteni mesaje de genul "voteaza si tu aici". Gandeste-te daca are 500 de persoane in lista si voteaza 50 dintre ei. Unde e calitatea?
    - Nr de afisari. Imi pare rau nu pot sa acord importanta unui site si sa-l ridic la rangul de popular doar findca scrie pe el ca are 1 miliard de vizitatori.

    Altfel.. suna bine ce ai spus.
    Ai dreptate , aceste date ( comentarii , nr.de voturi , nr. de afisari ) pot fi "facute" astfel incat nu mai reflecta cu adevarat interesul si popularitatea in randul userilor , dar cati din useri pun problema cum ai pus-o tu ? Marea majoritate , vazand multe comentarii ,vor socoti aceasta ca dovada a interesului pentru subiectul abordat . Desi aceste date nu mai pot fi considerate cu adevarat relevante ,publicarea acestor informatii aduce beneficii celor care le "aranjeaza" sau celor care publica articole de cancan .
    Ultima modificare făcută de Broscoi; 29th October 2008 la 11:24.

  3. #13
    Avatarul lui Tudi
    Tudi este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    38
    Data înscrierii
    30th December 2007
    Locaţie
    Cluj-Napoca
    Vârstă
    40
    Posturi
    1.581
    Putere Rep
    38


    Implicit

    Haos, eu iti dau dreptate, daca stam sa analizam, nu au nici o valoare nici numarul de comentarii nici numarul de vizite ca sa calculam cat de bun e un articol. Insa e un efect psihologic si am simtit cateodata ca si eu pic in capcana, desi stiu de capcana

  4. #14
    Avatarul lui haos
    haos este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    63
    Data înscrierii
    19th February 2008
    Locaţie
    Craiova
    Posturi
    2.239
    Putere Rep
    63


    Implicit

    Ah, deci asta e raspunsul: efectul psihologic?
    Pai daca e asa, scot la licitatie un proiect in care sa-mi mai dea cineva si alte exemple de astfel de inutilitati.. "utile", cu acelasi efect, cu plata.
    Chiar daca mie imi par inutile, se pare ca atrag vizitatori.

  5. #15
    Avatarul lui Dragos Nicu
    Dragos Nicu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    44
    Data înscrierii
    20th January 2008
    Locaţie
    Sibiu, RO
    Posturi
    2.011
    Putere Rep
    44


    Implicit

    Citat Postat în original de haos Vezi Post
    Pai daca e asa o sa-mi fac propriul meu script care o sa genereze valorile cele mai bune. Sa zica vizitatorii "Mamaaa ce server are asta".
    Iar numarul afisarilor sa-l inmultesc cu 1000 ca sa zica si acolo "Mamaaa ce popular este siteul asta".
    Multi o fac deja ca sa vanda un site cu x ori mai mult, desigur ca un cumparator serios si umpic mai experimentat stie ce sa ceara, dar de multe ori si alea se fac "cu mana", nu?
    Poti sa dai de mine usor, @contact.

  6. #16
    Avatarul lui haos
    haos este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    63
    Data înscrierii
    19th February 2008
    Locaţie
    Craiova
    Posturi
    2.239
    Putere Rep
    63


    Implicit

    Citat Postat în original de Draqos Vezi Post
    Multi o fac deja ca sa vanda un site cu x ori mai mult
    Si ma rog.. x-ul asta are valoarea mai mare decat 1? Eu cred ca e null.

  7. #17
    Avatarul lui Dragos Nicu
    Dragos Nicu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    44
    Data înscrierii
    20th January 2008
    Locaţie
    Sibiu, RO
    Posturi
    2.011
    Putere Rep
    44


    Implicit

    pai inloc de 100, se face 10000 tu ce zici?
    Poti sa dai de mine usor, @contact.

Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Răspunsuri: 15
    Ultimul Post: 26th June 2009, 13:06
  2. ce script sa folosesc
    De Lupanu în forumul Server side
    Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 13th April 2009, 09:51
  3. Ce CMS sa folosesc pentru...
    De Duncan în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 4
    Ultimul Post: 4th January 2007, 04:41
  4. zilele astea
    De mike în forumul Google
    Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 21st June 2006, 11:08
  5. ce reclame de la google sunt astea?
    De Iskander în forumul Adsense
    Răspunsuri: 5
    Ultimul Post: 3rd June 2006, 00:05

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •