Rezultate 1 la 9 din 9

Subiect: Ce stiti despre influenta linkurilor din site-urile de anunturi ?

  1. #1
    Avatarul lui dascalescu
    dascalescu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    37
    Data înscrierii
    19th August 2006
    Posturi
    364
    Putere Rep
    37


    Implicit Ce stiti despre influenta linkurilor din site-urile de anunturi ?

    Am luat in portofoliu un client nou , care tocmai si-a deschis un business nou pentru care va angaja oameni. Si-a facut un site nou pentru acest business, site care nu are acum niciun backlink, deci un mare 0 la Majestic/Moz etc.
    Clientul a inceput deja sa cumpere anunturi de angajare, a platit la o firma care ii inscrie anunturile in 100 de site-uri local de anunturi din toata tara.
    E clar ca unele din aceste site-uri vor pune link dofollow in cadrul anuntului si o sa primesc zeci de backlinkuri poate intr-o perioada scurta de timp.
    Din experienta voastra personala, cum va privi Google acest lucru ? Sa ma astept sa o mega-penalizare a site-ului clientului ? Sau Google va lua in calcul ca fiind o actiune normala a oricarui business de a isi angaja oameni si nu ma va penaliza ?

    Multumesc anticipat pentru raspuns !

  2. #2
    Avatarul lui Alex M
    Alex M este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    18
    Data înscrierii
    5th September 2014
    Vârstă
    43
    Posturi
    138
    Putere Rep
    18


    Implicit

    O parte din anunturi nu vor fi indexate niciodata, Google nu indexeaza prea bine anunturile. Mega penalizare nu, dar multe linkuri intr-o perioada scurta poate insemna pentru Google ca se desfasoara o campanie SEO si poate sa iti devalorizeze linkurile pe o perioada urmatoare. Am facut acelasi lucru prin vara anul trecut pentru mai multe site-uri, la unele nu a fost nici o problema, altele au intepenit prin SERP pe unde erau (de aici am venit si cu teoria de mai sus).

  3. #3
    Avatarul lui dascalescu
    dascalescu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    37
    Data înscrierii
    19th August 2006
    Posturi
    364
    Putere Rep
    37


    Implicit

    Site-urile de care vorbesti , cele de vara trecuta, erau nou-noute cu 0 backlinkuri ? Sau aveau si ele o vechime de 1-2 ani si aveau si ceva seo facut in trecut ?
    Intreb pt ca site-ul la care urmeaza sa lucrez eu este nou-nout si daca o sa ma faulteze la seo anunturile date de client o sa am mari probleme ulterior in a-mi atinge targeturile seo asumate de mine.

  4. #4
    Avatarul lui Alex M
    Alex M este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    18
    Data înscrierii
    5th September 2014
    Vârstă
    43
    Posturi
    138
    Putere Rep
    18


    Implicit

    Au fost si din cele noi, cu 0 linkuri, si din celelalte. Acum am verificat aleatoriu si se pare ca aproximativ jumatate din anunturi nici nu au fost indexate.

    Citat Postat în original de dascalescu Vezi Post
    Site-urile de care vorbesti , cele de vara trecuta, erau nou-noute cu 0 backlinkuri ? Sau aveau si ele o vechime de 1-2 ani si aveau si ceva seo facut in trecut ?
    Intreb pt ca site-ul la care urmeaza sa lucrez eu este nou-nout si daca o sa ma faulteze la seo anunturile date de client o sa am mari probleme ulterior in a-mi atinge targeturile seo asumate de mine.

  5. #5
    Avatarul lui Vicarious
    Vicarious este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    23
    Data înscrierii
    4th June 2013
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    338
    Putere Rep
    23


    1 out of 1 members found this post helpful.

    Implicit

    Eu am avut in pastorire un site nou-nout, domeniu ro cumparat la sugestia mea. Proprietarii au dat zilnic anunt in anuntul,ro si pe inca un site de anunturi. Site-ul s-a dus direct la fund. Nu-l gaseai decat dupa pagina 20 in oricare dintre cautarile care ma interesau. Aparea doar la cautarile cu ghilimele, cu fraza exacta. Asta s-a intamplat acum aproape un an, cand linkul spre site aparea cu dofollow. Intre timp vad ca anuntul telefonic a schimbat si acum adresa site-ului nu mai este pusa intr-un link.

  6. #6
    Avatarul lui dascalescu
    dascalescu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    37
    Data înscrierii
    19th August 2006
    Posturi
    364
    Putere Rep
    37


    Implicit

    Banuiam si eu ca linkurile din anunturi sunt riscante, poate ar fi tolerate de G pentru un site vechi cu baza solida de linkuri dar pentru un site nou-nout il duce pe fundul apei.
    Mersi de feedback !

  7. #7
    Avatarul lui Sorin Frumuseanu
    Sorin Frumuseanu este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    62
    Data înscrierii
    2nd August 2005
    Locaţie
    Orsova
    Vârstă
    51
    Posturi
    3.946
    Putere Rep
    62


    Implicit

    Nu neaparat
    Sa-mi dai si mie lista de anunturi pt ca ma interesa de ceva timp.
    Rau nu fac, maxim nu au efect. La o adica e un link spre home, putin probabil pe anchor, dofollow sau nu. Eu zic ca sunt bune, in cel mai rau caz nu au efect.
    Normal, anunturile cu link trebuie vazuta ca o sursa suplimentara de linkuri.
    Daca vin linkuri si din comunicate de presa, din directoare firme, directoare articole, e perfect ok.
    Credinta la institutiile specializate. Aici facem Servicii de seo
    Mi se spunea 1nesco

  8. #8
    Avatarul lui Tom
    Tom
    Tom este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    127
    Data înscrierii
    25th September 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    46
    Posturi
    3.169
    Putere Rep
    127


    Implicit

    Citat Postat în original de dascalescu Vezi Post
    Sau Google va lua in calcul ca fiind o actiune normala a oricarui business de a isi angaja oameni si nu ma va penaliza ?
    Un business "normal" nu are sute de anunturi de angajare, nici 100 de links intr-o perioada scurta.

    Este normal pentru un business sa-si angajeze oameni, dar nu prin sute de anunturi. Este doar spam si duplicate content.

    Un site cu 100 links lunar, de business? Nu cred ca este Samsung, iar rata de links trebuie sa ramana constanta. Poate "business-ul" sa genereze o medie de 100 link lunar, ulterior?

    Eu zic ca nu e ok, nici ca strategie de afaceri si mai ales seo.
    Nu trimite PM cu intrebari, posteaza pe forum! Nu ofer sfaturi, audit sau raspunsuri pe PM.

  9. #9
    Avatarul lui Tom
    Tom
    Tom este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    127
    Data înscrierii
    25th September 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    46
    Posturi
    3.169
    Putere Rep
    127


    1 out of 1 members found this post helpful.

    Implicit

    Citat Postat în original de Sorin Frumuseanu Vezi Post
    Nu neaparat
    Rau nu fac, maxim nu au efect. La o adica e un link spre home, putin probabil pe anchor, dofollow sau nu. Eu zic ca sunt bune, in cel mai rau caz nu au efect.
    Normal, anunturile cu link trebuie vazuta ca o sursa suplimentara de linkuri.
    Daca vin linkuri si din comunicate de presa, din directoare firme, directoare articole, e perfect ok.
    Sunt bune la ce? Orice link are efect, asa ca "in cel mai rau caz nu au efect" nu se aplica.

    Anunturile cu link, nu sunt o sursa "suplimentara" de links. Ai ramas fara resurse de links? Trecem la anunturi, directoare?

    E perfect ok? Pentru cine este ok?

    Dascalescu vb despre o afacere care isi propune promovare online, prin plata serviciilor. Aici nu mai merge cu link-uri mooka, pentru ca este "perfect ok". Perfect ok este pentru o afacere care nu are habar de online, nu isi bate capul cu pozitiile si plateste o inscriere in directoare.

    Cand angajezi pe cineva, nu este ok deloc. De ce ai posta un link daca nu are efect? Ca sa pierzi timp si bani sa-l elimini ulterior?

    Trebuie sa faci diferenta intre un nene cu un blog, care nu are un leu de promovare si o firma care isi doreste imagine online. Este perfect ok sa-si adauge zeci de pagini cu continut bun, pe nisa, in locul unor link-uri inutile. Asa macar are trafic targetat si nu isi bate capul cu junk links.
    Ultima modificare făcută de Tom; 25th January 2015 la 00:26.
    Nu trimite PM cu intrebari, posteaza pe forum! Nu ofer sfaturi, audit sau raspunsuri pe PM.

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. ce stiti despre QNet
    De Rapsodia în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 10th October 2013, 11:50
  2. Ce stiti despre clickjacking?
    De dexterz în forumul Subiecte pentru incepatori
    Răspunsuri: 5
    Ultimul Post: 27th November 2012, 02:19
  3. Ce stiti despre snippets?
    De edy12006 în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 9
    Ultimul Post: 15th July 2012, 02:13
  4. Publicitate in site-urile de anunturi
    De azzido în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 3
    Ultimul Post: 13th August 2011, 19:46
  5. Ce stiti despre : msn loophole
    De w3bmaster în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 20th January 2009, 04:15

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •