Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 14

Subiect: Directoarele de Link-uri . De ce primesc reject ?

  1. #1
    Avatarul lui pobosa
    pobosa este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    27th October 2010
    Vârstă
    47
    Posturi
    4
    Putere Rep
    0


    Exclamation Directoarele de Link-uri . De ce primesc reject ?

    Problema este in fond, simpla. Toata lumea cred ca s-a intalnit cu ea. Trimit inscriere in mai multe directoare, vreo 594 mai precis. Din acestea, doar 100-150 au acceptat. Mi se pare o proportie mica. Am trecut toti pasii, gen dat click si validat codul din e-mail.

    Vreau sa imi spuneti parerile voastre referitor la :

    1. Cat conteaza continutul ?
    2. Cat conteaza aspectul ?
    3. Cat conteaza sau mai bine spus, cum ar trebui formulate titlul si descrierea in dir ?
    4. Cele care zic ca nu e neaparat backlink pe site, chiar se tin de cuvant ?
    5. Ce altceva ce nu am inclus, mai conteaza ?

    P.S. : Nu imi dati va rog detalii gen nofollow etc. Stiu si eu terminologia, ma intereseaza doar ceea ce am intrebat. Multumesc.
    Ultima modificare făcută de pobosa; 28th October 2010 la 01:32.

  2. #2
    Avatarul lui lovelife
    lovelife este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    99
    Data înscrierii
    8th July 2006
    Locaţie
    Galati
    Vârstă
    47
    Posturi
    5.993
    Putere Rep
    99


    Implicit

    Iti pot spune de ce resping eu site-urile
    Titluri nerelevante, formate de genul Camasi|Pantaloni,tricouri
    Descrierea ne-coerenta sau doar o insiruire de cuvinte cheie, sau scrise doar 3-5 cuvinte la descriere, nerelevanta etc.
    Site-uri fara continut sau cu un continut deficitar,
    Site-uri ce ofera pentru download manele, muzica, filme, soft piratat, etc.
    Site-uri oglinda
    Site-uri ce iti spun ca daca cumperi sau faci nu stiu ce ajungi sa castigi imediat foarte multi bani
    Site-uri adult
    Site-uri ce pun link reciproc catre mine pe pagini de tip link farm, ascunse sau neindexabile (la mine in director link-urile reciproce nu sunt obligatorii, dar daca pui un link poti sa o faci corect)
    si alte motive
    Nu ma pricep la SEO dar ma bag in seama

  3. #3
    Avatarul lui allex
    allex este deconectat Banned
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    26th October 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    38
    Posturi
    56
    Putere Rep
    0


    Implicit

    eu dau pentru ca reciprocul nu este bun, ca sa modificat pagina de reciproc restu mai nimic, oricum domeniile care au multe linkuri nu au valoare ca backlink, ma refer la directoare web valuarea linkului este mica

  4. #4
    Avatarul lui pobosa
    pobosa este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    27th October 2010
    Vârstă
    47
    Posturi
    4
    Putere Rep
    0


    Implicit

    Citat Postat în original de lovelife Vezi Post
    Iti pot spune de ce resping eu site-urile
    Titluri nerelevante, formate de genul Camasi|Pantaloni,tricouri
    Descrierea ne-coerenta sau doar o insiruire de cuvinte cheie, sau scrise doar 3-5 cuvinte la descriere, nerelevanta etc.
    Site-uri fara continut sau cu un continut deficitar,
    Site-uri ce ofera pentru download manele, muzica, filme, soft piratat, etc.
    Site-uri oglinda
    Site-uri ce iti spun ca daca cumperi sau faci nu stiu ce ajungi sa castigi imediat foarte multi bani
    Site-uri adult
    Site-uri ce pun link reciproc catre mine pe pagini de tip link farm, ascunse sau neindexabile (la mine in director link-urile reciproce nu sunt obligatorii, dar daca pui un link poti sa o faci corect)
    si alte motive
    In mare parte ce spui tu e corect. Dar la partea cu titlurile scrise exact in genul in care ai precizat tu, stiai ca Google tocmai formatul acela il apreciaza cel mai tare? Plus, descrierile gen insiruire de kwd sunt intr-adevar o chestie incoerenta, dar din nou, Google si ceilalti moguli de search apreciaza descrieri scurte, coerente, dar care sa includa si cuvintele cheie principale.

  5. #5
    Avatarul lui lovelife
    lovelife este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    99
    Data înscrierii
    8th July 2006
    Locaţie
    Galati
    Vârstă
    47
    Posturi
    5.993
    Putere Rep
    99


    Implicit

    Unde ai auzit tu ca google apreciza astfel de titluri? sau astfel de descrieri?
    Nu ma pricep la SEO dar ma bag in seama

  6. #6
    Avatarul lui Nichita
    Nichita este deconectat Super Moderator
    Reputatie:
    90
    Data înscrierii
    19th February 2009
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    43
    Posturi
    3.417
    Putere Rep
    90


    Implicit

    Citat Postat în original de pobosa Vezi Post
    In mare parte ce spui tu e corect. Dar la partea cu titlurile scrise exact in genul in care ai precizat tu, stiai ca Google tocmai formatul acela il apreciaza cel mai tare? Plus, descrierile gen insiruire de kwd sunt intr-adevar o chestie incoerenta, dar din nou, Google si ceilalti moguli de search apreciaza descrieri scurte, coerente, dar care sa includa si cuvintele cheie principale.
    Google vrea ca totul sa fie cat mai natural. Incearca sa nu mai raspandesti lucruri neadevarate.
    Siteul tau e in balarii, nu urca? Competitorii te bat de iti suna apa in cap? Ai fost penalizat si nu stii ce sa faci? Cel mai probabil ai nevoie de un audit SEO complet. :)

  7. #7
    Avatarul lui Ericpolec
    Ericpolec este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    10th September 2010
    Locaţie
    Iasi
    Posturi
    245
    Putere Rep
    0


    Implicit

    Citat Postat în original de pobosa Vezi Post
    Problema este in fond, simpla. Toata lumea cred ca s-a intalnit cu ea. Trimit inscriere in mai multe directoare, vreo 594 mai precis. Din acestea, doar 100-150 au acceptat. Mi se pare o proportie mica. Am trecut toti pasii, gen dat click si validat codul din e-mail.

    Vreau sa imi spuneti parerile voastre referitor la :

    1. Cat conteaza continutul ?
    2. Cat conteaza aspectul ?
    3. Cat conteaza sau mai bine spus, cum ar trebui formulate titlul si descrierea in dir ?
    4. Cele care zic ca nu e neaparat backlink pe site, chiar se tin de cuvant ?
    5. Ce altceva ce nu am inclus, mai conteaza ?

    P.S. : Nu imi dati va rog detalii gen nofollow etc. Stiu si eu terminologia, ma intereseaza doar ceea ce am intrebat. Multumesc.
    Sper ca ai adaugat site-ul tau in cate 1-2 maxim 3 directoare web pe zi si nu toate intr-un timp scurt. Daca te grabesti cu inscrierea nu-ti dauneaza neaparat pe cat esti ignorat de Google.

    Cel mai probabil nu ai incadrat site-ul la categoria corespunzatoare, asta este greseala cea mai des intalnita.

  8. #8
    Avatarul lui pobosa
    pobosa este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    27th October 2010
    Vârstă
    47
    Posturi
    4
    Putere Rep
    0


    Implicit

    Citat Postat în original de lovelife Vezi Post
    Unde ai auzit tu ca google apreciza astfel de titluri? sau astfel de descrieri?
    Citat Postat în original de Nichita Vezi Post
    Google vrea ca totul sa fie cat mai natural. Incearca sa nu mai raspandesti lucruri neadevarate.
    Este foarte adevarat ca Google(si nu numai) vrea lucruri cat mai relevante. Dar stiti, nu am inventat eu chestiile astea si nici voi motoarele de cautare sau directoarele de linkuri. Astea sunt chestii de ultima ora discutate de ingineri precum Matt Cutts si altii(nu dau nume) printre ai caror clienti se numara Microsoft, GE, Walt Disney, Amazon si altii si ale caror servicii si tehnici le folosesc si eu.

    Eu nu am pus intrebarea in totala necunostinta de cauza si nu pentru ca nu as fi din domeniu. Vroiam doar sa aud parerile altor cunoscatori. Multumesc.

    --- Later Edit --- (ca mi-a fost lene sa apas "Edit")

    Citat Postat în original de Ericpolec Vezi Post
    Sper ca ai adaugat site-ul tau in cate 1-2 maxim 3 directoare web pe zi si nu toate intr-un timp scurt. Daca te grabesti cu inscrierea nu-ti dauneaza neaparat pe cat esti ignorat de Google.

    Cel mai probabil nu ai incadrat site-ul la categoria corespunzatoare, asta este greseala cea mai des intalnita.
    Partial offtopic. Nu m-am referit la includerea sau indexarea Google, cat la aprobarea si inscrierea propriu-zisa in directoare.

    Aaa..si inca ceva : problema este cu preponderenta precipitata pe directoare romanesti. La cele straine nu se intampla treaba asta intr-o asemenea proportie. Sa fie oare neglijenta pentru o piata restransa problema?

  9. #9
    Avatarul lui lovelife
    lovelife este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    99
    Data înscrierii
    8th July 2006
    Locaţie
    Galati
    Vârstă
    47
    Posturi
    5.993
    Putere Rep
    99


    Implicit

    Eu am o rata de acceptare in proportie de peste 90%, problema este probabil la tine.
    Dupa ce spui acolo se pare ca nu ai ascultat mai nimic din ce spune Matt Cuts, si experienta ta in acest domeniu este foarte mica. Unii din cei ce ti-au spus cate ceva aici au o experienta indelungata in domeniu, asa ca ar fi bine sa ii asculti, altfel sa nu te miri ca nu iti merge nimic
    Nu ma pricep la SEO dar ma bag in seama

  10. #10
    Avatarul lui GrindcoreVlad
    GrindcoreVlad este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    26
    Data înscrierii
    17th August 2010
    Locaţie
    Cluj Napoca
    Vârstă
    39
    Posturi
    57
    Putere Rep
    26


    Implicit

    Nici eu nu am întâmpinat probleme mari la înscrierea în directoare. Trebuie se pare să citești mai bine „cum trebuie structurat un titlu”. Nu forța cuvintele cheie dacă nu pică natural acolo. Și da, o altă problemă mare o constituie încadrarea în categorie.

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Primesc spam, dar macar am companie selecta
    De meetzah în forumul E-mail SPAM
    Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 29th April 2010, 16:12
  2. Cum primesc banii de la google adsense?
    De d_alinus2004 în forumul Adsense
    Răspunsuri: 12
    Ultimul Post: 29th November 2009, 22:27
  3. directoarele
    De Ammadeuss în forumul Metode de promovare, Analiza trafic.
    Răspunsuri: 3
    Ultimul Post: 5th February 2009, 23:22
  4. SPAM in directoarele din .ro
    De meetzah în forumul Directoare romanesti
    Răspunsuri: 6
    Ultimul Post: 13th August 2008, 22:08
  5. Răspunsuri: 13
    Ultimul Post: 9th February 2006, 09:44

Etichete pentru acest subiect

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •