Rezultate 1 la 3 din 3

Subiect: Folosesti Facebook?

Afișare hibrid

  1. #1
    Avatarul lui felix
    felix este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    41
    Data înscrierii
    30th November 2010
    Locaţie
    Baia Mare
    Vârstă
    49
    Posturi
    1.325
    Putere Rep
    41

    Implicit Folosesti Facebook?

    Facebook, este unul dintre cele mai mari site-uri de social networking dupa cum stie toata lumea.
    Cat de mult se poate exploata acest lucru?
    Cat de mult ajuta Facebook la promovarea unui site?
    Ce tehnici de promovare folosesti pentru a atrage LIKE-uri sau prieteni?
    Ce app-uri merita instalate? si ce app-uri folosesti?
    Mi-ar placea sa se discute mai mult pe aceasta tema, o consider prioritara, am studiat zilele aceste un utilizator pe facebook care are 3 pagini de funs care au un total de 3mil de utilizatori care au dau Like, se poate exploata acest lucru, nu?

    --- Later Edit --- (ca mi-a fost lene sa apas "Edit")



    Un filmulet interesant despre facebook, poate va ajuta.

  2. #2
    Avatarul lui Sorin Frumuseanu
    Sorin Frumuseanu este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    62
    Data înscrierii
    2nd August 2005
    Locaţie
    Orsova
    Vârstă
    52
    Posturi
    3.946
    Putere Rep
    62

    Implicit

    Ghinion, m-ai prins la prima cafea

    Nota: ma refer strict la zona .ro.

    De nu stiu cate ori am tot zis: se exagereaza cu mult prea mult fenomenul facebook.

    Cel mai probabil se pompeaza bani la greu in sondaje gen "must have", "dependenta de facebook".

    Vreo 2 ani nu stiu cati oameni m-au rugat sa le dau like sau sa le raspund la sondaje gen "de ce nu pot trai fara facebuc".
    Culmea e ca nici macar nu aveam cont

    Ieri am avut surpriza sa aud ca e si cel mai mare hosting de imagini, depasind flickr. Totusi, orice om de seo vede exact pe ce hosing de imagini ii apar primele rezultate.

    Dintre rezerve (dpv seo):

    1. Statistici pentru utilizator.
    Hi5 afiseaza vizitele din ultimele 4 saptamani, neogen ultimii nu stiu cati, flickr nu mai zic, detalii mult mai multe.
    Facebook... pauza, desi nu e mare lucru sa implementezi un modul de trafic.

    2. Hi5 vs Facebook: in hi5 ai suficient acces html pt a implementa propriile scripturi de trafic.

    3. Linkuri nofollow la greu. Vezi Sorin Frumuseanu Blog: Viata e roz pe facebook | nofollow links

    4. Exluderea continutului adult. Din start, daca ai o afacere pe profil adult, facebook pica. Celor interesati de subiect, le recomand o cautare pe "adult social media". In romania nu se prea discuta de asta sau nu sunt targetati utilizatorii romani, cel mai probabil din lipsa interesului de a plati.

    5. Nisa retelei: prietenie mixata cu afaceri. No tks, nu am chef sa ma imprietenesc cu "cutite si bricege" sau nu stiu care pensiune. Strict pentru afaceri, recomand LinkedIn care tocmai a lansat versiunile in romana, turca si rusa: LinkedIn in limba romana | Underclick . Vad ca oamenii se promoveaza fain frumos si fara facebook.

    Ca sa-ti raspund punctual
    Facebook, este unul dintre cele mai mari site-uri de social networking dupa cum stie toata lumea.
    Nu stiu, nu se ofera statistici pentru utilizator ca sa aiba cat de cat o idee asupra traficului. Sute de persoane sunt libere sa spuna ca e mare si tare: ca webmaster chiar ma intereseaza sa vad cine intra si de unde intra pe pagina/profilul de facebook.

    Cat de mult se poate exploata acest lucru?
    Daca studiezi mai mult problema si iti faci cat de cat un plan de actiuni, sigur poti gasi clienti interesati de promovare in social media. Din pacate aici e SEO si nu te pot ajuta.

    Cat de mult ajuta Facebook la promovarea unui site?
    Versus un spam blog sau spam forum mult mai putin. Versus publicitate prin banner, tv sau radio, nu stiu. LikkedIN vad ca nu are nevoie de facebook.


    Ce tehnici de promovare folosesti pentru a atrage LIKE-uri sau prieteni?
    In caz de nevoie, se pot cumpara, vezi ofertele de pe SEOpedia.

    Ce app-uri merita instalate? si ce app-uri folosesti?
    Nu am curaj sa folosesc. Stau pe facebook sa vad ce fac prietenii care nu au cont pe neogen, hi5, netlog, orkut sau seopedia. Saptamana viitoare o sa-mi fac cont pe bebo, pentru alti puritani

    Mi-ar placea sa se discute mai mult pe aceasta tema, o consider prioritara, am studiat zilele aceste un utilizator pe facebook care are 3 pagini de funs care au un total de 3mil de utilizatori care au dau Like, se poate exploata acest lucru, nu?
    Pe forum am vazut oferte de like de la 5 la 50 de euro. Ce profit aduce asta, nu stiu.

    Succes
    Credinta la institutiile specializate. Aici facem Servicii de seo
    Mi se spunea 1nesco

  3. #3
    Avatarul lui Andrei S
    Andrei S este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    29
    Data înscrierii
    16th September 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    453
    Putere Rep
    29

    Implicit

    Folosesc Facebook ca si user si sunt din ce in ce mai interesat de ce ar putea sa faca. Sunt sigur ca are potential dar oamenii nu sunt obisnuiti cu el. Nici noi, nici userii. Cert si limpede este ca proiectul se dezvolta continuu si au din ce in ce mai multi useri ( Facebook Now Has 750 Million Users ).
    Am un blog de afiliere blog Comparix dar si site Comparix.

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Cum sa folosesti Schema.org
    De Krumel în forumul Stiri despre motoarele de cautare, SEO si Marketing
    Răspunsuri: 34
    Ultimul Post: 11th June 2020, 18:47
  2. Folosesti Wordpress? Ce faci cu linkurile externe?
    De somnulescu în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 14
    Ultimul Post: 1st July 2011, 11:05
  3. Folosesti smowtion.com ?
    De Guess Who în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 4
    Ultimul Post: 17th June 2011, 13:48
  4. Folosesti smowtion.com ?
    De Guess Who în forumul Servicii web / Jobs
    Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 10th June 2011, 19:51
  5. Facebook bug?
    De amigo în forumul Client side
    Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 4th March 2011, 17:21

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •