Rezultate 1 la 8 din 8

Subiect: Rate la Cetelem (prin Emag) - Pareri, Sugestii, Opinii?

  1. #1
    Avatarul lui Sandu Stefan
    Sandu Stefan este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    27
    Data înscrierii
    10th June 2011
    Locaţie
    Bucuresti/TR
    Posturi
    152
    Putere Rep
    27

    Exclamation Rate la Cetelem (prin Emag) - Pareri, Sugestii, Opinii?

    Salutare!

    Dupa cum stiti intre 23-25 sepetembrie sunt reduceri destul de bune la Emag. Mi-am facut o configuratie pentru un nou PC la vreo 3700 Ron si as dori sa il achizitionez prin credit pentru ca nu am lichiditatile necesare in aceste zile. Dupa cum afiseaza cu litere mari, dobanda este de 0% daca iti faci rate / 24 de luni.

    Marea mea problema este increderea in acasta firma(Cetelem) si de aceea as dori sa aud pareri de la cei care au avut vreodata legatura cu ei. Am studiat un pic pe net si m-a pus putin pe ganduri. Ca firma din ce am auzit si citit par ca ar avea cateva probleme dar ma gandesc ca este si Emag la mijloc si nu ar trebui sa faca magarii. Voi ce parere aveti?

    Cu respect,
    Stefan.

    Cateva detalii:
    eCredit - eMAG.ro
    "eCredit - Online
    CETELEM - 24 rate dobanda 0% pentru orice produs eMAG
    Valoare minima de cumparaturi: 2.000 lei
    Valoare maxima de cumparaturi: 20.000 lei
    Perioada fixa: 24 Luni
    Contracte noi sau utilizare card CETELEM"

    ______
    Finantare in rate prin eCREDIT - Info eMAG.ro

    "CETELEM 24 Rate Dobanda 0%
    Promotia este valabila pentru cumparaturi de minim 2000 lei. Pentru o tranzactie in rate fixe din Linia de Credit cu card de credit atasat in valoare de 20,000 lei efectuata la data aprobarii liniei de credit si rambursata in 24 luni, rata lunara fixa este de 838.3 lei, dobanda fixa aplicata la sold este 0%, DAE 0.57%, valoare totala platibila 20,120 lei. Comision de administrare card: 5 lei pe luna. Credit oferit de Cetelem IFN SA, str. Clucerului nr.78-80, sector 1, București, J40/13611/2002, CUI 15104905. Ofertă valabilă în perioada 23.09.2014-25.09.2014."
    În timpul liber scriu sfaturi utile și articole interesante.

  2. #2
    Avatarul lui andreiionut
    andreiionut este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    20
    Data înscrierii
    31st January 2014
    Locaţie
    Bacau
    Vârstă
    44
    Posturi
    302
    Putere Rep
    20

    Implicit

    Cetelem este ok finanteaza eMag , Domo, Flanco, Dedeman , etc totul e sa rrspecti platile si termenii contractului.Problemele apar cand umbli la cardul atasat contului de credit , cand platesti doar suma minima in loc de rata integrala ..de acolo vin comisioane si dobanzi mari care dau nemultumiri si acuze ...

  3. #3
    Avatarul lui scoopo
    scoopo este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    28
    Data înscrierii
    25th November 2010
    Locaţie
    constanta
    Vârstă
    38
    Posturi
    409
    Putere Rep
    28

    Implicit

    Eu am avut ceva probleme cu cetelem,am avut niste rate la ei,nu fixe si faceau ce vroiau cu comisionul.Azi era 300 roni a doua zi cand ma duceam spunea 347 de roni si cand ce se intampla Conform contract Nu a-ti citit contractul? va mai pot ajuta cu ceva...Acuma nu stiu daca fac asa si cu emag dar nu este exclus nimic...
    Vezi ce comisioane au la ratele fixe ca exista si acolo un DAR..
    Succes cu noua achizitie
    scriu gramatical prost :D:D:D:D

  4. #4
    Avatarul lui florian g
    florian g este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    25
    Data înscrierii
    5th July 2011
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    46
    Posturi
    200
    Putere Rep
    25

    Implicit

    Salut,
    eu am avut rata la Flanco, in 2010 sau 2011, tot prin Cetelem, cu aceleasi conditii, dobanda zero.
    Am platit fix cat a costat televizorul (12 rate egale, fara nici un cost suplimentar).
    Mi-au facut si un card de pe care puteam sa scot bani (cum zice si Andrei Ionut, aici mai ciupesc si ei ceva comisioane).
    Nici nu m-am obosit sa vad ce PIN are, cand am terminat ratele l-am dus inapoi fara nici o problema.

    Daca iti platesti ratele la timp nu ai probleme, daca intarzii, acolo iti baga ceva penalizari frumusele.

    Eu am fost multumit de serviciile lor, am platit la timp (aceeasi rata timp de 12 luni) si nu am avut probleme sau surprize.

  5. #5
    Avatarul lui Havrince Daniel
    Havrince Daniel este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    27
    Data înscrierii
    12th March 2011
    Locaţie
    Baia Mare
    Posturi
    323
    Putere Rep
    27

    Implicit

    Anul trecut mi-am luat ceva de la emag si am luat in rate pe un an. Produsul costa in jur de 1500lei, dobanda zero. Am avut ceva taxa lunara, asigurare in caz de habar n-am ce... Rata lunara fixa de 155,38lei. Total platit 1800+lei.
    ★★ Produse artizanat marca Daniel Havrince si conținut video cu artizan Daniel Havrince ★★

  6. #6
    Avatarul lui andreiionut
    andreiionut este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    20
    Data înscrierii
    31st January 2014
    Locaţie
    Bacau
    Vârstă
    44
    Posturi
    302
    Putere Rep
    20

    Implicit

    La sistemul DAE 0 se poate opta fara asigurarea lunara , singurul comision e cel de 5 lei administrare card ( orice credit va presupune un card atasat ) .Suma totala platibila e afisata pe contractul pe care il semnezi si nu va fi modificata daca respecti scandenta si valoarea ratei.

  7. #7
    Avatarul lui Claudyou
    Claudyou este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    25
    Data înscrierii
    19th May 2013
    Locaţie
    Cluj Napoca
    Posturi
    533
    Putere Rep
    25

    Implicit

    Citat Postat în original de florian g Vezi Post
    Salut,
    eu am avut rata la Flanco, in 2010 sau 2011, tot prin Cetelem, cu aceleasi conditii, dobanda zero.
    Am platit fix cat a costat televizorul (12 rate egale, fara nici un cost suplimentar).
    Mi-au facut si un card de pe care puteam sa scot bani (cum zice si Andrei Ionut, aici mai ciupesc si ei ceva comisioane).
    Nici nu m-am obosit sa vad ce PIN are, cand am terminat ratele l-am dus inapoi fara nici o problema.

    Daca iti platesti ratele la timp nu ai probleme, daca intarzii, acolo iti baga ceva penalizari frumusele.

    Eu am fost multumit de serviciile lor, am platit la timp (aceeasi rata timp de 12 luni) si nu am avut probleme sau surprize.
    Daca intarzii vreo rata sau folosesti cardul de cumparaturi altfel decat trebuie(ai toate sansele sa faci asta) aici aparincasarile lor, multi au ajuns la refinantari la banci normale de la astfel de firme care i-au subjugat pe oameni. Daca nu te intinzi mai mult decat ti-e plapuma si tot timpu stai informat e ok poti si cu ei.
    Fara semnatura.

  8. #8
    Avatarul lui Polo
    Polo este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    20
    Data înscrierii
    3rd March 2014
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    61
    Putere Rep
    20

    Implicit

    Este ok atata timp cat iti respecti ratele: datele scatente si sumele fixe de plata. Daca depasesti data scadenta sau nu achiti rata lunara integrala nu mai este avantajos (decat pentru banca ) - intervin dobanzile, penalizarile.

    O alta modalitate foarte buna de a face cumparaturi in rate fara dobanda o reprezinta cardul Avantaj de la Credit Europe Bank, sunt multi comercianti din toate domeniile care il acepta - numarul ratelor variaza de la comerciant la comerciant: 3, 6, 9, 12, 15, 24 etc.
    Il detin (si folosesc) de multi ani, iar singura "taxa" pe care am platit-o a fost comisionul de administrare anual in valoare de aprox. 50 Lei, indiferent de valoarea cumparaturilor efectuate. Singura conditie a fost respectarea datelor scatente si a ratelor lunare de plata + evitarea retragerii banilor de pe el.

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Răspunsuri: 15
    Ultimul Post: 23rd March 2012, 18:10
  2. Televizor LED? Opinii, sugestii.
    De Cristi G în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 24
    Ultimul Post: 15th December 2011, 17:42
  3. Opinii si sugestii pt www .birotica-papetarie.info
    De edy12006 în forumul Studii de caz
    Răspunsuri: 9
    Ultimul Post: 24th September 2009, 22:28
  4. Opinii si sugestii pt www .superavatare.dap.ro
    De Reaper în forumul Studii de caz
    Răspunsuri: 4
    Ultimul Post: 6th December 2007, 19:28
  5. pareri si opinii va rog mult
    De pmo în forumul Studii de caz
    Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 11th June 2006, 12:01

Etichete pentru acest subiect

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •