Pagina 2 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul
Rezultate 11 la 20 din 32

Subiect: Google Page Speed Insights acum analizeaza UX-ul

Alex Dumitru este deconectat Administrator
    Reputatie:
    49
    Data înscrierii
    20th April 2006
    Locaţie
    Pitesti / Bucuresti
    Vârstă
    28
    Posturi
    3.339
    Putere Rep
    49

Implicit

Citat Postat în original de Gratian Alinei Vezi Post
    Testat; concluzia: probabil, dar e un factor minor, minuscul.

Înainte:
    - 49% viteza, 51% UX
    - poziția 10-12 după un anumit kw atât pe desktop cât și pe mobil

După:
    - 100% viteza, 100% UX
    - poziția 10-12 pe desktop, 10-12 pe mobil
    Site-uri cu 25% și scroll pe orizontală n-au nici o problemă. Dacă ar fi fost un factor important, cred că ar fi trebuit să-l plaseze măcar pe 10 pe mobil.
    Depinde ce face si concurenta. Daca sunt toate la fel, atunci nu are ce compara

vertedi este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    13
    Data înscrierii
    4th January 2011
    Locaţie
    Alba Iulia
    Vârstă
    53
    Posturi
    276
    Putere Rep
    13

Implicit

Punctul meu de vedere este ca ar trebui sa indeplinim cerintele Google. Cei care spun "nu conteaza", daca site-ul este responsive sau nu, eu cred ca gresesc.
    Incerc sa revin pe Romania, cu asta Info SEO si unul pe care mai scriu cate ceva SEO

florescualin este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    2nd April 2009
    Posturi
    141
    Putere Rep
    0

Implicit

Problema aceasta cu viteza de incarcare a siteului nu am reusit sa o rezolv niciodata, la niciun site de al meu. Am facut un test astazi la un site si am 30% pe mobil si 37% desktop. Foarte putin.
    Printre problemle care nu stiu sa le remediez si as vrea se numara urmatoarele:

Remedieri obligatorii:
    1. Optimizaţi imaginile
    Formatarea adecvată și comprimarea imaginilor pot economisi mulți bytes de date.
    Optimizați imaginile următoare pentru a reduce dimensiunea acestora cu 944,3 KB (o reducere de 83 %).

2. Eliminați resursele JavaScript și CSS care blochează redarea conținutului din partea superioară a paginii
    Pagina are 4 (de) resurse script și 12 (de) resurse CSS de blocare, fapt care produce o întârziere la redarea paginii.
    Nicio parte a conținutului afișat în partea superioară a paginii nu a putut fi redată fără a se aștepta încărcarea următoarelor resurse. Încercați să amânați ori să încărcați asincron resursele de blocare sau să încărcați inline părțile esențiale ale respectivelor resurse direct în HTML.

3. Activaţi comprimarea
    Comprimarea resurselor utilizând gzip sau deflate poate reduce numărul de bytes trimiși prin rețea.
    Activați compresia pentru următoarele resurse pentru a reduce dimensiunea de transfer a acestora cu 381,2 KB (o reducere de 75 %).

4. Profitaţi de memoria cache a browserului
    Stabilirea unei date de expirare sau a unei vârste maxime în antetele HTTP ale resurselor statice dă browserului instrucțiuni pentru a încărca resursele descărcate anterior de pe discul local și nu prin rețea.
    Utilizați memoria cache a browserului pentru următoarele resurse ce pot fi stocate în memoria cache:

Poate se gandeste cineva binevoitor, in limita timpului disponibil, sa faca aici pe forum un articol despre fiecare problema intampinata in incarcarea unui site, care apare atunci cand este testat cu GOOGLE PAGE SPEED INSIGHTS, sau macar pe primele care le au majoritatea siteurilor.

PS. Mentionez ca am un site culinar. De exemplu la punctul 4 am inteles ca exista un plugin, W3 Total Cache. L-am instalat acum cateva luni, iar atunci cand postam ceva pe site vizitatorii nu mai vedeau postarile facute dupa instalarea pluginului.

Bogdan Calin este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    33
    Data înscrierii
    14th February 2011
    Locaţie
    Cluj-Napoca
    Vârstă
    30
    Posturi
    3.011
    Putere Rep
    33

Implicit

Citat Postat în original de florescualin Vezi Post
    Problema aceasta cu viteza de incarcare a siteului nu am reusit sa o rezolv niciodata, la niciun site de al meu. Am facut un test astazi la un site si am 30% pe mobil si 37% desktop. Foarte putin.
    Printre problemle care nu stiu sa le remediez si as vrea se numara urmatoarele:

Remedieri obligatorii:
    1. Optimizaţi imaginile
    Formatarea adecvată și comprimarea imaginilor pot economisi mulți bytes de date.
    Optimizați imaginile următoare pentru a reduce dimensiunea acestora cu 944,3 KB (o reducere de 83 %).

2. Eliminați resursele JavaScript și CSS care blochează redarea conținutului din partea superioară a paginii
    Pagina are 4 (de) resurse script și 12 (de) resurse CSS de blocare, fapt care produce o întârziere la redarea paginii.
    Nicio parte a conținutului afișat în partea superioară a paginii nu a putut fi redată fără a se aștepta încărcarea următoarelor resurse. Încercați să amânați ori să încărcați asincron resursele de blocare sau să încărcați inline părțile esențiale ale respectivelor resurse direct în HTML.

3. Activaţi comprimarea
    Comprimarea resurselor utilizând gzip sau deflate poate reduce numărul de bytes trimiși prin rețea.
    Activați compresia pentru următoarele resurse pentru a reduce dimensiunea de transfer a acestora cu 381,2 KB (o reducere de 75 %).

4. Profitaţi de memoria cache a browserului
    Stabilirea unei date de expirare sau a unei vârste maxime în antetele HTTP ale resurselor statice dă browserului instrucțiuni pentru a încărca resursele descărcate anterior de pe discul local și nu prin rețea.
    Utilizați memoria cache a browserului pentru următoarele resurse ce pot fi stocate în memoria cache:

Poate se gandeste cineva binevoitor, in limita timpului disponibil, sa faca aici pe forum un articol despre fiecare problema intampinata in incarcarea unui site, care apare atunci cand este testat cu GOOGLE PAGE SPEED INSIGHTS, sau macar pe primele care le au majoritatea siteurilor.

PS. Mentionez ca am un site culinar. De exemplu la punctul 4 am inteles ca exista un plugin, W3 Total Cache. L-am instalat acum cateva luni, iar atunci cand postam ceva pe site vizitatorii nu mai vedeau postarile facute dupa instalarea pluginului.
    Probeaza, ai rabdare, iar rezultatul va veni: https://wordpress.org/plugins/speed-booster-pack/

Mishu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    15
    Data înscrierii
    29th March 2013
    Vârstă
    48
    Posturi
    1.184
    Putere Rep
    15

1 out of 1 members found this post helpful.

Implicit

................
    Intr-adevar, foarte putin!
    Poti sa folosesti mama lui de plugin de cache, daca ai o tema prost optimizata sau folosesti module proaste, nu faci mare lucru.
    Ce pot sa spun din start:
    1. Ai o problema cu imaginile. Daca 944,3 KB reprezinta 83% inseamna ca ai imagini in pagina testata ce insumeaza 1,14 MB. Pentru comparatie: Optimize the following images to reduce their size by 15KiB (4% reduction) - la o pagina home supraincarcata cu 40 de imagini afisate.
    2. 12 fisiere CSS. Cam multe. Folosesti multe module pentru afisarea de continut? Ai activate module pe care nu le folosesti? Ajuta W3 Total Cache (Minify).
    3. si 4. le rezolva fara probleme W3 Total Cache si cred ca si Zen Cache care e mai simplu.

Citat Postat în original de Bogdan Calin Vezi Post
    Probeaza, ai rabdare, iar rezultatul va veni: https://wordpress.org/plugins/speed-booster-pack/
    Nu tu ai promis un tutorial pentru respectivul plugin?

Reputatie:
    33
    Data înscrierii
    14th February 2011
    Locaţie
    Cluj-Napoca
    Vârstă
    30
    Posturi
    3.011
    Putere Rep
    33

Implicit

Citat Postat în original de Mishu Vezi Post

Nu tu ai promis un tutorial pentru respectivul plugin?
    Ba . Azi (ca deja-i azi) sau poimaine vin cu el .

Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    2nd April 2009
    Posturi
    141
    Putere Rep
    0

Implicit

@Mishu - Cu ce program as putea optimiza imaginile pana la dimensiunea ceruta? Am instalat semrush plugin dar tot exista problema optimizarii imaginilor.

In ceea ce priveste modulele nu folosesc multe, tema are mai multe fisiere css.

@Bogdan Calin - Nu prea inteleg la ce ma poate ajuta pluginul dat de tine. L-am instalat, l-am setat dar nu vad nicio diferenta.

LogOn este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    6
    Data înscrierii
    17th April 2015
    Locaţie
    Nespecificat
    Vârstă
    33
    Posturi
    318
    Putere Rep
    6

Implicit

Cu ce program as putea optimiza imaginile pana la dimensiunea ceruta? Am instalat semrush plugin dar tot exista problema optimizarii imaginilor.
    Vezi că ai o grămadă de site-uri care optimizează imagini, nu cred că ai nevoie de soft. Ex: imageptimizer . net

Nu prea inteleg la ce ma poate ajuta pluginul dat de tine. L-am instalat, l-am setat dar nu vad nicio diferenta.
    Trebuie să intri in setări și să bifezi acțiunile pe care vrei să le întreprindă (Ex: Move scripts to the footer)

Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    2nd April 2009
    Posturi
    141
    Putere Rep
    0

Implicit

@LogOn - Multumesc, am rezolvat problema optimizarii imaginilor. Problema era de la un widget, popular post. Practic aveam functie care imi facea imaginea 80x75px, dar url la imagine era al celei mai mari. Desi imagine erau optimizate imi spunea ca nu sunt. Acum totul este in regula.

Mai am de rezolvat punctul 3 si 4 de la primul post al meu. Am pus pluginul W3 Total Cache, dar nu ii dau de cap. Am gasit si niste tutoriale dar tot nu reusesc.

Reputatie:
    33
    Data înscrierii
    14th February 2011
    Locaţie
    Cluj-Napoca
    Vârstă
    30
    Posturi
    3.011
    Putere Rep
    33

Implicit

@LogOn - Multumesc, am rezolvat problema optimizarii imaginilor. Problema era de la un widget, popular post. Practic aveam functie care imi facea imaginea 80x75px, dar url la imagine era al celei mai mari. Desi imagine erau optimizate imi spunea ca nu sunt. Acum totul este in regula.

Mai am de rezolvat punctul 3 si 4 de la primul post al meu. Am pus pluginul W3 Total Cache, dar nu ii dau de cap. Am gasit si niste tutoriale dar tot nu reusesc.
    Asta e cel mai bun: WP Super Cache Plugin « HostGator.com Support Portal

Pagina 2 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Treburi serioase - Google Page Speed Isights!
    De vertedi în forumul Google
    Răspunsuri: 25
    Ultimul Post: 24th December 2013, 23:13
  2. Problema in contul Adsense cu Page Speed
    De florescualin în forumul Adsense
    Răspunsuri: 5
    Ultimul Post: 6th August 2013, 13:26
  3. Test page speed
    De DRG în forumul Teste
    Răspunsuri: 20
    Ultimul Post: 8th February 2013, 08:19
  4. Google Online Page Speed
    De haotik în forumul Google
    Răspunsuri: 7
    Ultimul Post: 6th April 2011, 19:28
  5. Analizeaza Google traficul cand acorda PR ?
    De Hobart în forumul Google
    Răspunsuri: 19
    Ultimul Post: 7th October 2009, 16:03

Permisiuni postare

• Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •