Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 12

Subiect: PFA pentru publicitate pe site

  1. #1
    Avatarul lui dragoserv
    dragoserv este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    34
    Data înscrierii
    7th October 2005
    Vârstă
    44
    Posturi
    237
    Putere Rep
    34

    Implicit PFA pentru publicitate pe site

    Am si eu cateva nelamuriri si poate are cineva bunavointa sa ma invete.
    Sunt proprietarul a catorva site-uri, vreau sa intru cu ele intr-o agentie de publicitate, acolo nu ma primesc, ca si persoana fizica, solutia cea mai avantajoasa pentru mine ar fi infiintarea unui PFA, in acest fel putand sa emit facturi si contabilitatea este mult mai simpla fata de un SRL.
    Din cate am inteles, ca si persoana care-si desfasoara o activitate independent trebuie sa fiu calificat in acea "meserie" care nu stiu ce ar putea fi....ce diploma mi-ar trebui...
    Daca este cineva aici care are un asfel de PFA pentru site-uri si elibereaza facturi la clientii de publicitate poate ma invata si pe mine ce trebuie sa fac, am inteles ca sunt niste coduri CAEN pentru acesta activitate, care sunt nu le stiu.....depinzand de acele coduri cred ca trebuie si o diploma, calificare in acel domeniu.
    Am sunat un jurist si cand i-am spus ce vreau sa fac si ca toata treaba este pe net i-am inchis gura....e greu in Romania cu online-ul....
    Va multumesc anticipat celor care ma veti invata...

  2. #2
    Avatarul lui Toto
    Toto este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    44
    Data înscrierii
    14th June 2005
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    1.905
    Putere Rep
    44

    Implicit

    Ai incercat sa apelezi si la o companie de consultanta in infiintarea de firme? Sigur te-ar putea ajuta...

  3. #3
    Avatarul lui Mihai Gianu
    Mihai Gianu este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    16th August 2007
    Posturi
    388
    Putere Rep
    0

    Implicit

    Citat Postat în original de dragoserv Vezi Post
    Am si eu cateva nelamuriri si poate are cineva bunavointa sa ma invete.
    Sunt proprietarul a catorva site-uri, vreau sa intru cu ele intr-o agentie de publicitate, acolo nu ma primesc, ca si persoana fizica, solutia cea mai avantajoasa pentru mine ar fi infiintarea unui PFA, in acest fel putand sa emit facturi si contabilitatea este mult mai simpla fata de un SRL.
    Din cate am inteles, ca si persoana care-si desfasoara o activitate independent trebuie sa fiu calificat in acea "meserie" care nu stiu ce ar putea fi....ce diploma mi-ar trebui...
    Daca este cineva aici care are un asfel de PFA pentru site-uri si elibereaza facturi la clientii de publicitate poate ma invata si pe mine ce trebuie sa fac, am inteles ca sunt niste coduri CAEN pentru acesta activitate, care sunt nu le stiu.....depinzand de acele coduri cred ca trebuie si o diploma, calificare in acel domeniu.
    Am sunat un jurist si cand i-am spus ce vreau sa fac si ca toata treaba este pe net i-am inchis gura....e greu in Romania cu online-ul....
    Va multumesc anticipat celor care ma veti invata...
    Dute la un avocat, cauta unul ieftin.
    Nuti trebuie nici o diploma in domeniul respectiv, cauti codul caen pentru publicitate si gata(publicitate online, offline, pe stalpi, pe salam e la fel), plus ca mai trebuie sa ai niste bani pusi deoparte, cca 12 mil.
    Si cautati contabil, tu nu vei sti ce sa faci.

  4. #4
    Avatarul lui ibis
    ibis este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    33
    Data înscrierii
    4th September 2006
    Locaţie
    Bugibba
    Vârstă
    44
    Posturi
    215
    Putere Rep
    33

    Implicit

    Cursuri de programator sau/si designer
    Am spus ceva si acolo. Acum, la infiintarea unei firme depinde si de oras. Spre exemplu, In Piatra Neamt, o firma o infiinteaza un consilier de afaceri cu aproximativ 14 milioane de lei. In Bucuresti, acelasi serviciu te poate ajunge si la 27 de milioane de lei. La contabilitate, nu pot sa iti spun cit este in Bucuresti. Dar, in Piatra Neamt (vorbesc de acest oras, pentru ca acolo imi duc traiul...) contabilitatea la un IMM (a se intelege o firma mica, 2-3 angajati) e in jur de 4 milioane de lei pe luna. La o firma care emite facturi catre un singur furnizor, nu cred ca e mai mult de citeva sute de mii de lei vechi (ideea e ca iti faci singur contabilitatea, iar contabilul doar supervizeaza si isi pune stampila). Legat de consilieri... vreau sa iti spun ca sint multi care stiu cu ce se maninca net-ul...

  5. #5
    Avatarul lui dragoserv
    dragoserv este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    34
    Data înscrierii
    7th October 2005
    Vârstă
    44
    Posturi
    237
    Putere Rep
    34

    Implicit

    Deci pe mine nu ma intereseaza SRL, deci se exclude chestia cu contabilul, ma intereseaza un PFA si daca imi trebuie diploma de studii pentru a face publicitate pe un site iar banii nu sunt problema cat costa infiintarea, ma intereseaza doar modalitatea nu timpul, banii sau altceva...

  6. #6
    Avatarul lui de-ce
    de-ce este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    15th November 2007
    Locaţie
    Timisoara
    Posturi
    12
    Putere Rep
    0

    Implicit

    vezi ca si la oficiul fortelor de munca (cam asa parca se numeste) gasesti multe cursuri care ar putea sa te ateste ca pfa. eventual iti cumperi o diploma de la cineva care a tinut un astfel de curs :p

  7. #7
    Avatarul lui misu
    misu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    36
    Data înscrierii
    12th June 2005
    Locaţie
    Cluj
    Posturi
    637
    Putere Rep
    36

    Implicit

    primul pas ar fi sa mergi la primarie in orasul in care ai buletinul si sa ii intrebi acolo ce diploma iti trebuie pentru asa ceva. in unele orase oamenii sunt mai de treaba si primesti autorizatie si cu o diploma de absolvire a vreunui curs de calculatoare de exemplu... atentie mare: exista doua variante de impozitare pentru PFA: una la norma de venit (iti stabilesc ei un venit fix pe an si iti iau 16% din suma aia indiferent daca tu castigi mai mult sau mai putin decat suma aia), si a doua varianta ar fi cu 16% din tot ce castigi. in a doua varianta ai nevoie sa iti tii contabilitate si e mai nasol. norma de venit difera de asemenea de la judet la judet.

    trebuie sa ai in vedere faptul ca pentru infiintarea PFA-ului ai de umblat multicel pe la tot felul de institutii (intre 3 sapt si 2 luni ar dura toate formalitatile)

    succes!
    Scriu si eu din cand in cand despre mobila si amenajari interioare

  8. #8
    Avatarul lui haotik
    haotik este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    36
    Data înscrierii
    24th October 2006
    Locaţie
    Ploiesti
    Vârstă
    47
    Posturi
    1.312
    Putere Rep
    36

    Implicit

    sfatul meu e ca mai bine dai 10 mill si faci un SRL, s-ar putea sa iti fie si in alte chesti util

    un contabil pentru firma mica costa 1/1.5 mill pe luna salariu.

  9. #9
    Avatarul lui Ioan Margineanu
    Ioan Margineanu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    37
    Data înscrierii
    16th May 2005
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    44
    Posturi
    1.098
    Putere Rep
    37

    Implicit

    Si eu am vrut sa incep ca PFA. Pana la urma am ales mai bine si am facut SRL. Acum nu regret nici o secunda pentru ca oportunitatile care mi s-au deschis depasesc cu mult cadrul legal in care se poate desfasura o persoana fizica autorizata.

  10. #10
    Avatarul lui gold21c
    gold21c este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    2nd October 2007
    Locaţie
    Craiova
    Vârstă
    44
    Posturi
    13
    Putere Rep
    0

    Implicit

    Daca eu am atestat de analist programator si diploma de absolvire a facultatii de Automatica am sanse sa obtin autorizatie de PFA pentru publicitate sau numai ca development de soft?

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Răspunsuri: 4
    Ultimul Post: 27th August 2009, 19:01
  2. site publicitate cpc
    De voidcode în forumul Website-uri
    Răspunsuri: 6
    Ultimul Post: 28th March 2009, 21:04
  3. Publicitate pentru magazinele online - aproape gratis
    De tataraseni în forumul Link-uri/Bannere
    Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 5th February 2009, 07:29
  4. Vand spatiu pentru publicitate - ieftin de tot ! :)
    De shpampy în forumul Link-uri/Bannere
    Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 28th October 2006, 01:19
  5. Răspunsuri: 9
    Ultimul Post: 24th October 2006, 11:40

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •