Rezultate 1 la 8 din 8

Subiect: Ce decizie ati lua?

Rapsodia este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    17
    Data înscrierii
    18th March 2013
    Locaţie
    Hungary
    Posturi
    1.970
    Putere Rep
    17

Implicit Ce decizie ati lua?

Am doua site-uri pe aceiasi nisa cu nume ff bun, care au castigat 1800 de euro in 10 luni, cu un TLD ceva mai scump = 50 euro/an. Asa ca peste 2 luni va trebui sa iau o decizie, mut unul ca subdomeniu si raman cu un singur site si platesc 50 de euro, sau merg pe 2 si dau 100? Intrebarea vine pentru ca au cam scazut veniturile ajungand la 100 euro pe luna cumulat - au venituri cam identice din SERP, difera doar daca se distribuie pe FB. Evident ca daca in 2 luni isi scoate cheltuielile nu e mare pierdere, dar se merita sa tii un domeniu in plus daca ai face aceiasi bani cu unul singur + un subdomeniu?
    Ofer servicii Social Media Marketing!. Lista domenii Oferta generala, ro, fr si ru aici!

Nichita este deconectat Super Moderator
    Reputatie:
    80
    Data înscrierii
    19th February 2009
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    38
    Posturi
    3.286
    Putere Rep
    80

Implicit

Cate backlinks au site-urile? "Mutarea" continutului fara redirect va duce probabil la scaderea traficului => mai putini bani.

100 euro / luna = 50 euro / per site. In teorie ramai cu profit 11 luni pe an. Eu le-as tine pe ambele.

Legat de extensia mai ciudata - cauta registrarul acestei extensii si nu firma vanzatoare de domenii. E posibil sa le poti reinnoi la un pret mai bun.
    Siteul tau e in balarii, nu urca? Competitorii te bat de iti suna apa in cap? Ai fost penalizat si nu stii ce sa faci? Cel mai probabil ai nevoie de un audit SEO complet. :)

Reputatie:
    17
    Data înscrierii
    18th March 2013
    Locaţie
    Hungary
    Posturi
    1.970
    Putere Rep
    17

Implicit

Citat Postat în original de Nichita Vezi Post
    Legat de extensia mai ciudata - cauta registrarul acestei extensii si nu firma vanzatoare de domenii. E posibil sa le poti reinnoi la un pret mai bun.
    TLD-ul este online, am vazut mai ieftin la altii decat la GoDaddy, dar nesimnificativ.

Evident ca vreau sa fac redirect de aia am intrebat, ca sa am timp cel putin o luna.
    Ofer servicii Social Media Marketing!. Lista domenii Oferta generala, ro, fr si ru aici!

andreiionut este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    10
    Data înscrierii
    31st January 2014
    Locaţie
    Bacau
    Vârstă
    38
    Posturi
    265
    Putere Rep
    10

Implicit

Eu le-as pastra identic. Am facut un experiment in trecut - am redirectionat 2 site-uri ce produceau din Adsense cam 100 euro fiecare pe luna. Le-am comasat intr-unul singur pentru ca erau nise asemanatoare( unul despre tv-uri si unul despre electro-it) dar venitul pe noul site nu s-a mai ridicat la dublul celor 2. Poate fi doar cazul meu dar e posibil sa se modifice numarul de afisari, ranking,etc.

Reputatie:
    17
    Data înscrierii
    18th March 2013
    Locaţie
    Hungary
    Posturi
    1.970
    Putere Rep
    17

Implicit

Citat Postat în original de andreiionut Vezi Post
    Le-am comasat intr-unul singur pentru ca erau nise asemanatoare( unul despre tv-uri si unul despre electro-it) dar venitul pe noul site nu s-a mai ridicat la dublul celor 2. Poate fi doar cazul meu dar e posibil sa se modifice numarul de afisari, ranking,etc.
    Eu nu ma gandesc sa le comasez ci sa fac unul subdomeniu. Am facut si eu experimente de genul, unele merg altele nu.

Nichita este deconectat Super Moderator
    Reputatie:
    80
    Data înscrierii
    19th February 2009
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    38
    Posturi
    3.286
    Putere Rep
    80

Implicit

Citat Postat în original de Rapsodia Vezi Post
    TLD-ul este online, am vazut mai ieftin la altii decat la GoDaddy, dar nesimnificativ.

Evident ca vreau sa fac redirect de aia am intrebat, ca sa am timp cel putin o luna.
    Ai zis că ai vrea să renunți la unul (plata). In cazul asta nu ai ce redirect sa faci, linkurile se pierd daca nu păstrezi domeniul.
    Siteul tau e in balarii, nu urca? Competitorii te bat de iti suna apa in cap? Ai fost penalizat si nu stii ce sa faci? Cel mai probabil ai nevoie de un audit SEO complet. :)

Reputatie:
    17
    Data înscrierii
    18th March 2013
    Locaţie
    Hungary
    Posturi
    1.970
    Putere Rep
    17

Implicit

Citat Postat în original de Nichita Vezi Post
    Ai zis că ai vrea să renunți la unul (plata). In cazul asta nu ai ce redirect sa faci, linkurile se pierd daca nu păstrezi domeniul.
    Ma refeream un 301 pana expira am inteles ca se preia ceva din autoritate, pe urma ar trebui sa pun links noi caci evident ca cele catre vechiul domeniu dispar [ 404 ]. Oricum am decis sa pastrez, or fi ei 50 de euro bani dar la cat pierzi din alte chestii, merita pastrat domeniul [mai ales ca e usor de retinut si atrage ] . Mersi pentru sfaturi.

Bela este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    7
    Data înscrierii
    23rd May 2015
    Posturi
    144
    Putere Rep
    7

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Google si rezultatele afisate - Decizie a unei curti din US
    De RoManiac în forumul Noutati de la Google (Stiri)
    Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 19th November 2014, 12:41
  2. Răspunsuri: 29
    Ultimul Post: 16th March 2013, 23:56

Permisiuni postare

• Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •