Rezultate 1 la 8 din 8

Subiect: Am o idee!

  1. #1
    Avatarul lui Twigg
    Twigg este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    30th November 2013
    Posturi
    195
    Putere Rep
    0

    Implicit Am o idee!

    Salut. V-am zis mai demult ca am o platforma de postat automat anunturi. Intre timp am renuntat la ea dar ma gandesc s-o refac sub alta forma. Ca o paranteza, vechiul script era extrem de complex si dadea erori. Pentru a nu repeta greseala, am zis sa-l fac sub wordpress iar site-urile de anunturi sa fie de asemenea wp.

    Ok, care-i ideea?
    Pai ma gandeam ca putem face o chestie misto. Fiecare are cel putin 2, 3 site-uri wp, unele care stau pe bara. Daca prezinta interes, am putea face o mega retea de site-uri de anunturi, singura conditie sa functioneze toata treaba asta e ca toate sa foloseasca acelasi plugin de anunturi.
    Odata ce ai postat pe site-ul mama, respectivul anunt se duce pe toate care sunt conectate la el. Putem face treaba asta inclusiv cu directoare web sau articole.

    Cu ce te ajuta?
    Pai intr-un scenariu optimist, un click de maus si anuntul tau va fi postat de mii de site-uri. Stiu, pare irelevant sa mai dai anunturi, e greu sa cresti etc; dar daca nu costa nimic, de ce nu?

    Astept parerile voastre si daca prezinta interes discutam mai pe larg.

  2. #2
    Avatarul lui dufix
    dufix este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    15
    Data înscrierii
    8th July 2016
    Posturi
    140
    Putere Rep
    15

    Implicit

    M-as baga si eu. Nu-mi este greu sa cumpar un domeniu nou si gazduire.

  3. #3
    Avatarul lui Mishu
    Mishu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    28
    Data înscrierii
    29th March 2013
    Vârstă
    54
    Posturi
    1.307
    Putere Rep
    28

    Implicit

    Ideea suna bine, dar...
    Ati avut vreun site penalizat pentru continut (de Google Panda)?
    Sa zicem ca intra 10 oameni in combinatia asta, fiecare cu cate-un site. Se adauga un continut de baza si incepe "importul" de anunturi. Fiecare anunt publicat se va duce pe toate site-urile.
    Nu vor fi in cazul asta 10 site-uri cu continut identic?
    Ce face Google in situatia asta? Alege cu timpul unul sa rankeze, dupa criteriile lui. Celelalte vor fi vizibile doar pentru cine ajunge in ultima pagina a rezultatelor si apasa "Repeta cautarea afisand rezultatele omise".
    Ar merita incercat daca ar intra mai multi si sa se gaseasca o metoda random de distribuire si bineinteles nimeni sa nu triseze...

  4. #4
    Avatarul lui Twigg
    Twigg este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    30th November 2013
    Posturi
    195
    Putere Rep
    0

    Implicit

    Eu m-am gandit in special la anunturi unde nu e musai sa pui link spre site. La directoare web si articole poate sa fie o problema.
    Dar nu toate vor fi identice, fiind vorba de wordpress, fiecare isi personalizeaza site-ul cum vrea. Poti lasa sectiunea de anunturi in sidebar sau undeva de la mijlocul paginii in jos iar sus sa adaugi propriul tau continut, diferit de alte site-uri. Sau poti lasa anunturile intr-un subdomeniu sau pagina interna.
    Daca am face o retea de sute de site-uri, categoric vor exista filtre de unde poti alege pe ce site-uri vrei sa publici.

  5. #5
    Avatarul lui Andretti
    Andretti este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    30
    Data înscrierii
    25th October 2007
    Posturi
    125
    Putere Rep
    30

    Implicit

    Dupa parerea mea, ideal ar fi ca anunturile adaugate pe site-ul mama sa fie categorisite urmand ca fiecare dintre detinatorii site-urilor conectate sa aleaga nisele/categoriile din care vor primi anunturi(in limita stocului disponibil ).
    De exemplu daca pe site-ul mama in categoria Tech/reviews sunt disponibile 2 anunturi, atunci ele vor putea fi preluate de 1 sau 2 site-uri astfel asigurandu-se unicitatea si evita probleme cu gogu; 1 anunt -> 1 site, 3 anunturi -> 1,2 sau 3 site-uri.
    La preluarea/publicarea anuntului pe site-ul conectat, statusul lui se va schimba in "indisponibil" sau "publicat".
    Foarte buna ideea, astept sa se materializeze .

  6. #6
    Avatarul lui dascalescu
    dascalescu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    37
    Data înscrierii
    19th August 2006
    Posturi
    364
    Putere Rep
    37

    Implicit

    Ma bag doar daca implementezi spinning ca feature de postare in plugin si dai afara din retea pe oamenii lenesi care nu implementeaza un bloc de spinuit cat mai stufos.

    Ca sa intelegi mai bine, uite ce format de spin folosesc eu pentru sectiunea de "About me":

    Cod:
    {
    {There is nothing|Not much|Nothing|Got nothing} to {say|tell|write} about {me|myself} {at all|really|I think}.
    {I enjoy of finally being|Great to be|Enjoying to be|Finally|Feels good to be|Lovely to be|Nice to be here and|Hurrey Im here and|Yes! Im} a {member|part} of {this {site|community}|%targetdomain%}.
    I {really|just} {wish|hope} {Im|I'm|I am} useful {at all|in {one|some} way {here.|.}}
    |
    {My name|Name}: %spinfile-names.dat% %spinfile-lnames.dat%
    {My age|Age}: %random-18-40%{ years old|}
    Country: %columnspinfile-address_data.dat-1%
    {Home town|Town|City}: %columnspinfile-address_data.dat-3% 
    {Post code|ZIP|Postal code}: %columnspinfile-address_data.dat-4%
    {Street|Address}: %columnspinfile-address_data.dat-5%
    |
    {My name is|I am %random-18-40% years old and my name is} %spinfile-names.dat% %spinfile-lnames.dat%. I life in %columnspinfile-address_data.dat-3% (%columnspinfile-address_data.dat-1%).
    |
    {My name is|I’m|I am} %spinfile-names.dat% from %columnspinfile-address_data.dat-3% {studying|doing my final year engineering in} %spinfile-studies.dat%. I did my schooling, secured %random-70-95%% and hope to find someone with same interests in %spinfile-hobbies.dat%.
    |
    {I like my hobby|I like|My hobby is mainly|Im addicted to my hobby} %spinfile-hobbies.dat%. {{Sounds|Seems|Appears} boring? {Not at all|Not}!|}
    I {also |}{ try|} to learn %spinfile-languages.dat% in my {spare|free} time. 
    |
    My name is %spinfile-names.dat% (%random-20-50% years old) and my hobbies are %spinfile2-hobbies.dat% and %spinfile2-hobbies.dat%.
    |
    {Hello|Hello, dear friend}! {I am|My name is} %spinfile-names.dat%. I {am {happy|pleased|delighted|satisfied}|smile} that I {can|could} {unite|unify|join} to {the {whole|entire}|the entire} {world|globe}. I live in %columnspinfile-address_data.dat-1%, in the {%columnspinfile-address_data.dat-2%|south} region. I dream to {visit|go to|check out|see|head to} the {different|various} {countries|nations}, {to {get|obtain|look for}|to obtain} {acquainted|familiarized} with {interesting|fascinating|intriguing|appealing} {people|individuals}.
    |
    I'm %spinfile-names.dat% (%random-18-31%) from %columnspinfile-address_data.dat-3%, %columnspinfile-address_data.dat-1%. 
    I'm learning %spinfile-languages.dat% literature at a local {college|university|high school} and I'm just about to graduate.
    I have a part time job in a {post office|backery|the office|university|college}.
    |
    {Hi|Hello}! 
    My name is %spinfile-names.dat% and I'm a %random-17-30% years old {boy|girl} from {%columnspinfile-address_data.dat-1%|%columnspinfile-address_data.dat-3%}.
    |
    {Hello!|Hi, everybody!} My name is %spinfile-names.dat%. 
    It is a little about myself: I live in %columnspinfile-address_data.dat-1%, my city of %columnspinfile-address_data.dat-3%. 
    It's called often {Northern|Eastern} or cultural capital of %columnspinfile-address_data.dat-2%. I've married %random-1-5% years ago.
    I have {two|2} children - a son (%spinfile2-names.dat%) and the daughter (%spinfile2-names.dat%). We all like %spinfile-hobbies.dat%.
    |
    {Hello!|Hi, everybody!} 
    I'm %spinfile-languages.dat% {female|male} {:)|:D|;=)}. 
    I {really }{love|like} {%spinfile-tvseries.dat%|%spinfile-hobbies.dat%}!
    |
    Hello from %columnspinfile-address_data.dat-1%. I'm glad {to be here|to came across you|to came here}. My first name is %spinfile-names.dat%. 
    I live in a {small |}{city|town} called %columnspinfile-address_data.dat-3% in {western|nothern|south|east} %columnspinfile-address_data.dat-1%.
    I was also born in %columnspinfile-address_data.dat-3% %random-20-40% years ago. Married in %spinfile-months.dat% {year |}%random-1999-2012%. I'm working at the {post office|backery|the office|university|college}.
    |
    My {name's|name is} %spinfile-names.dat% %spinfile-lnames.dat% but everybody calls me %spinfile-names.dat%. I'm from %columnspinfile-address_data.dat-1%. I'm studying at the {college|university|high school} ({2nd|1st|3rd|final} year) and I play the %spinfile-instruments.dat% for %random-3-10% years. Usually I choose {music|songs} from {my|the} famous films {;)|:)|:D}. 
    I have two {sister|brothers}. I {like|love} %spinfile2-hobbies.dat%, watching {movies|TV (%spinfile-tvseries.dat%)} and %spinfile2-hobbies.dat%.
    |
    I'm a %random-30-50% years old{, married|} and {work|working|study} at the {college|university|high school} (%spinfile-studies.dat%).
    In my {free time|spare time} {I'm trying to|I try to|I} {teach myself|learn} %spinfile-languages.dat%. {I have|I've} been {twice| }there and look forward to {go there|returning} {sometime in the future|sometime near future|anytime soon}. I {like|love} to read{, preferably} on my {ebook reader|beloved Kindle|kindle|ipad}. I {really love|like} to watch %spinfile2-tvseries.dat% and %spinfile2-tvseries.dat% as well as {docus|documentaries} about {nature|anything {geological|astronomical|technological|scientific}}. I {love|like|enjoy} %spinfile-hobbies.dat%.
    |
    I'm %spinfile-names.dat% and I live in %columnspinfile-address_data.dat-3%. 
    I'm interested in %spinfile-studies.dat%, %spinfile-hobbies.dat% and %spinfile-languages.dat% art. I like {to travel|travelling} and {reading fantasy|watching %spinfile-tvseries.dat%}.
    |
    I'm %spinfile-names.dat% and I live with my husband and our {2|two|3|three} children in %columnspinfile-address_data.dat-3%, in the %columnspinfile-address_data.dat-2% south {area|part}. My hobbies are %spinfile2-hobbies.dat%, %spinfile2-hobbies.dat% and %spinfile2-hobbies.dat%.
    |
    Hello, I'm %spinfile-names.dat%, a %random-17-30% year old from %columnspinfile-address_data.dat-3%, %columnspinfile-address_data.dat-1%.
    My hobbies include (but are not limited to) %spinfile2-hobbies.dat%, %spinfile2-hobbies.dat% and watching %spinfile-tvseries.dat%.
    |
    Hi there! :) My name is %spinfile-names.dat%, I'm a student studying %spinfile-studies.dat% from %columnspinfile-address_data.dat-3%, %columnspinfile-address_data.dat-1%.
    |
    I'm %spinfile-names.dat% and I live in a seaside city in northern %columnspinfile-address_data.dat-1%, %columnspinfile-address_data.dat-3%. I'm %random-19-40% and I'm will soon finish my study at %spinfile-studies.dat%.
    |
    I am %spinfile-names.dat% from %columnspinfile-address_data.dat-3%. {I am learning to play the|I love to play} %spinfile-instruments.dat%. Other hobbies are %spinfile-hobbies.dat%.
    |
    {I'm|Im|I am} %spinfile-names.dat% and was born on %random-1-28% %spinfile-months.dat% %random-1970-1990%. My hobbies are %spinfile2-hobbies.dat% and %spinfile2-hobbies.dat%.
    |
    My name is %spinfile-names.dat% and I am studying %spinfile2-studies.dat% and %spinfile2-studies.dat% at %columnspinfile-address_data.dat-3% / %columnspinfile-address_data.dat-1%.  
    }
    Posibilele rezultate obtinute aleator de acest bloc de spinfile, l-am rulat de 5 ori:
    My name is Theron (42 years old) and myy hobbies are Slot Car Racing and Microscopy.
    Hello! My name is Julian.
    It is a little about myself: I live in Norway, my city of Engelsviken.
    It's called often Eastern or cultural capital of NA. I've married 2 years ago.
    I have 2 children - a son (Estelle) and the daughter (Ida). We all like Cheerleading.
    I'm Margret (31) from Brouwershaven, Netherlands.
    I'm learning English literature at a local high school and I'm just about to graduate.
    I have a part time job in a the office.
    I am Dwayne from Colombes. I love to play Cello. Other hobbies are Photography.
    Hello, I'm Melvina, a 18 year old from Tanna, Germany.
    My hobbies include (but are not limited to) Racquetball, Machining and watching The Simpsons.

  7. #7
    Avatarul lui Twigg
    Twigg este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    30th November 2013
    Posturi
    195
    Putere Rep
    0

    Implicit

    Daca proiectul are succes, cu siguranta vor fi multe imbunatatiri pe parcurs. Momentan, s-a inceput lucrul la app.
    Pentru cei care sunt interesati: trebuie sa stiti ca va fi nevoie de acces wp-admin cu drepturi de autor/editor.

  8. #8
    Avatarul lui Twigg
    Twigg este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    30th November 2013
    Posturi
    195
    Putere Rep
    0

    Implicit

    Ok, am pus online versiunea beta a aplicatiei. O gasiti la adresa: https://posting.ro/ (join us)

    pm cine vrea s-o testeze (pt link)

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Idee Domeniu
    De Andrei Ionut în forumul Subiecte pentru incepatori
    Răspunsuri: 14
    Ultimul Post: 6th January 2018, 01:26
  2. Idee- dar cum o implementez?
    De Popa Mihai în forumul WordPress
    Răspunsuri: 11
    Ultimul Post: 26th December 2015, 11:09
  3. Idee linkfarm
    De GHx în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 14
    Ultimul Post: 2nd March 2012, 18:59
  4. Idee de site
    De midanius în forumul Discutii Social Media
    Răspunsuri: 18
    Ultimul Post: 20th December 2011, 21:40
  5. Da-ti-mi o idee
    De Gonzlez în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 7
    Ultimul Post: 7th June 2011, 19:43

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •