Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 14

Subiect: Ati schimbat furnizorul de energie electrica? Ce ati ales si de ce?

Andretti este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    22
    Data înscrierii
    25th October 2007
    Posturi
    116
    Putere Rep
    22

Question Ati schimbat furnizorul de energie electrica? Ce ati ales si de ce?

Pentru a 3-a oara dupa mai bine de jumatate de an, am incercat sa-mi schimb adresa de mail asociata cu contul CEZ (portal.cez.ro) insa fara succes. Formularul respectiv include 4 campuri: telefon fix, telefon mobil, e-mail si fax, toate fiind obligatorii...WTF!?
    De asemenea imediat langa formular este afisat urmatorul mesaj:
    Ajutor
    În acest formular vă puteţi schimba informaţiile de contact. Vă recomandam să pastraţi informaţiile cât mai actuale.

Perfect, zic... sa purcedem in a le actualiza, mai ales ca nu mai folosesc demult adresa de mail din cauza careia era sa fiu deconectat. Facturile si preavizele n-au nicio sansa in fata sutelor de mail-uri SPAM.

Completez calm numarul de fix care nu exista, faxul care la fel... e asezat pe aceeasi masa din PAL cu fixul sub care am pus un mileu sa nu zgarii lacul, adresa de mail pe care in prezent primesc toate facturile si "Salvez". Nope, nu merge pt ca e prea cald azi probabil.

Pun mana pe tel, ii sun si cica nu se poate, auzi , imi trimit ei un PDF cu cererea tip pe care trebuie sa o printez, completeze si semneze titularul(adica mama), scanez apoi sa le-o trimit prin mail. Aaa si se pare ca in baza cererii tip (PDF-ului respectiv) imi vor crea un nou cont cu noua adresa de mail, nicidecum modificarea celui vechi.
    Suntem in '98 si nu stiu eu? Inca sunt calculatoarele conectate la net prin dial-up iar telefoanele cu display color sunt folosite doar de directorasi si valutisti, iar noi astia mici inca umblam desculti si cand ni se face frig ne incaltam cu fesu' ?
    Constient ca nu se va schimba nimic, n-am indraznit sa-i contactez si sa le sugerez implementarea unui sistem de plati online, insa am pretentia ca formularul ala cu 4 campuri sa functioneze.

In fine, cu toate ca preturile per KW sunt cam aceleasi, ma bate gandul sa schimb furnizorul de energie electrica. Daca ati facut-o deja va rog sa ne luminati pe noi, cei care nu suntem multumiti de dinozaurii astia birocrati.
    Asadar, ma intereseaza ce ati ales si de ce.
    CerereTransmite-mailfacteEE_rev03_NOUA_.pdf

Catalin Cerga este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    32
    Data înscrierii
    5th April 2013
    Locaţie
    Craiova
    Posturi
    1.028
    Putere Rep
    32

Implicit

Citat Postat în original de Andretti Vezi Post
    Pentru a 3-a oara dupa mai bine de jumatate de an, am incercat sa-mi schimb adresa de mail asociata cu contul CEZ (portal.cez.ro) insa fara succes. Formularul respectiv include 4 campuri: telefon fix, telefon mobil, e-mail si fax, toate fiind obligatorii...WTF!?
    De asemenea imediat langa formular este afisat urmatorul mesaj:
    Ajutor
    În acest formular vă puteţi schimba informaţiile de contact. Vă recomandam să pastraţi informaţiile cât mai actuale.

Perfect, zic... sa purcedem in a le actualiza, mai ales ca nu mai folosesc demult adresa de mail din cauza careia era sa fiu deconectat. Facturile si preavizele n-au nicio sansa in fata sutelor de mail-uri SPAM.

Completez calm numarul de fix care nu exista, faxul care la fel... e asezat pe aceeasi masa din PAL cu fixul sub care am pus un mileu sa nu zgarii lacul, adresa de mail pe care in prezent primesc toate facturile si "Salvez". Nope, nu merge pt ca e prea cald azi probabil.

Pun mana pe tel, ii sun si cica nu se poate, auzi , imi trimit ei un PDF cu cererea tip pe care trebuie sa o printez, completeze si semneze titularul(adica mama), scanez apoi sa le-o trimit prin mail. Aaa si se pare ca in baza cererii tip (PDF-ului respectiv) imi vor crea un nou cont cu noua adresa de mail, nicidecum modificarea celui vechi.
    Suntem in '98 si nu stiu eu? Inca sunt calculatoarele conectate la net prin dial-up iar telefoanele cu display color sunt folosite doar de directorasi si valutisti, iar noi astia mici inca umblam desculti si cand ni se face frig ne incaltam cu fesu' ?
    Constient ca nu se va schimba nimic, n-am indraznit sa-i contactez si sa le sugerez implementarea unui sistem de plati online, insa am pretentia ca formularul ala cu 4 campuri sa functioneze.

In fine, cu toate ca preturile per KW sunt cam aceleasi, ma bate gandul sa schimb furnizorul de energie electrica. Daca ati facut-o deja va rog sa ne luminati pe noi, cei care nu suntem multumiti de dinozaurii astia birocrati.
    Asadar, ma intereseaza ce ati ales si de ce.
    CerereTransmite-mailfacteEE_rev03_NOUA_.pdf
    Off: Sau poti cere datele mamei si imita o semnatura, daca pretul per kw e acelasi nu vad de ce sa-ti bati capul cu mai mult.
    Albert Einstein. Sa am si eu ceva inteligent in semnatura.

Reputatie:
    22
    Data înscrierii
    25th October 2007
    Posturi
    116
    Putere Rep
    22

Implicit

Citat Postat în original de Catalin Cerga Vezi Post
    Off: Sau poti cere datele mamei si imita o semnatura, daca pretul per kw e acelasi nu vad de ce sa-ti bati capul cu mai mult.
    Am datele dar nu am cum sa scanez cererea completata si nu sunt sigur ca accepta o fotografie.

Consumatorul este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    26
    Data înscrierii
    4th February 2008
    Locaţie
    Romania
    Posturi
    709
    Putere Rep
    26

Implicit

Vesti bune: Indiferent de furnizor, energia electrica se scumpeste cu 8% de la 1 iulie.

mariuselll este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    31st December 2015
    Vârstă
    35
    Posturi
    11
    Putere Rep
    0

Implicit

Sunt aplicatii pe telefoanele cu android pentru scanare si transformare in pdf.

O. Cosmin este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    15
    Data înscrierii
    16th March 2013
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    32
    Posturi
    307
    Putere Rep
    15

Implicit

Citat Postat în original de Consumatorul Vezi Post
    Vesti bune: Indiferent de furnizor, energia electrica se scumpeste cu 8% de la 1 iulie.
    Eu stiam ca se scumpeste PANA la 8% si doar pentru cei care nu au semnat noile contracte. Pe site-ul ANRE exista un comparator de preturi pentru a vedea diferentele intre furnizori. Nu pot sa va dau link-ul pentru ca site-ul lor e picat la ora asta. Probabil functioneaza ca TVR in anii 90 - au program de la ora 7.

haotik este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    27
    Data înscrierii
    24th October 2006
    Locaţie
    Ploiesti
    Vârstă
    42
    Posturi
    1.135
    Putere Rep
    27

Implicit

Eu am vrut sa schimb furnizorul dar mi-am dat seama ca nu am contract nici cu cel actual si vor o copie dupa contractul vechi.

Robert este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    85
    Data înscrierii
    7th August 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    41
    Posturi
    3.971
    Putere Rep
    85

Implicit

Eu am ales (din motive de lene) sa inchei un nou contract cu providerul actual. (n-am inteles de ce naiba trebuia incheiat contract nou daca aveam deja, dar na )
    Daca te pot ajuta cu un sfat sau daca doresti o oferta de optimizare pentru siteul tau, da-mi un mesaj!

Reputatie:
    22
    Data înscrierii
    25th October 2007
    Posturi
    116
    Putere Rep
    22

Implicit

Citat Postat în original de mariuselll Vezi Post
    Sunt aplicatii pe telefoanele cu android pentru scanare si transformare in pdf.
    Nu detin telefon android, in schimb am o tableta Galaxy tab cu o versiune ceva mai veche care, sa fiu sincer, s-ar descurca mai bine ca faras.

Citat Postat în original de haotik Vezi Post
    Eu am vrut sa schimb furnizorul dar mi-am dat seama ca nu am contract nici cu cel actual si vor o copie dupa contractul vechi.
    Mai toti procedeaza asa. Cand vine vorba de incheiat vreun contract, se poate rezolva si la telefon in doar cateva minute, insa la reziliere iti cer o mana si un picior.

Reputatie:
    22
    Data înscrierii
    25th October 2007
    Posturi
    116
    Putere Rep
    22

Implicit

Citat Postat în original de Robert Vezi Post
    Eu am ales (din motive de lene) sa inchei un nou contract cu providerul actual. (n-am inteles de ce naiba trebuia incheiat contract nou daca aveam deja, dar na )
    Ion Lungu, președinte AFEER: Piața energiei electrice se află în plin proces de liberalizare. Până la începutul anului 2018, toţi consumatorii casnici vor trebui să-şi negocieze un contract cu un nou furnizor de energie electrică, la un preţ de pe piaţa liberă. Spre exemplu, un client casnic care a ales să devină eligibil, nu va mai avea un contract reglementat cu drepturile conferite de regimul de Serviciu Universal. De asemenea, nu va mai avea un tarif reglementat stabilit de Autoritatea Națională de Reglementare în domeniul Energiei (ANRE), ci își va negocia individual un contract, cu un furnizor care achiziționează energia la un preț care depinde de cerere și ofertă și care pe piața concurențială poate varia.
    Sursa: danbrumar.ro

Vasazica pana la sfarsitul anului tot ne vom procopsi cu un nou contract.

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Răspunsuri: 14
    Ultimul Post: 3rd June 2015, 19:45
  2. blogul nu are "priza" la Google - sfaturi pentru un blog care nu are energie
    De Alexandru Ionut în forumul Subiecte pentru incepatori
    Răspunsuri: 10
    Ultimul Post: 23rd March 2013, 15:05
  3. am schimbat infrastructura
    De gupi în forumul Discutii administrative
    Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 15th July 2011, 11:41
  4. Răspunsuri: 5
    Ultimul Post: 1st December 2007, 02:32
  5. Adsense s-a schimbat
    De Cristian Mezei în forumul Utile
    Răspunsuri: 2