Rezultate 1 la 7 din 7

Subiect: Angajare cu diploma

alex77 este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    3rd May 2016
    Posturi
    0
    Putere Rep
    0

Implicit Angajare cu diploma

Parintii mei mi-au explicat ca daca nu ai diploma esti un nimeni.Cum judecati acest fapt inutil?Eu sincer sa fiu am vrut sa fiu repartizat la un profil umanist de cand eram copil dar a intervenit o problema financiara cu bugetul familiei mele.Vedeti voi eu nu am resursele necesare pentru a cumpara piese sau pentru a fauri ceva.De cate ori ma revoltam de bani sau de alte chestii parintii mei se opuneau progresului meu de a deveni cineva si mereu ma tratau cu inferioritate.Va intreb pe voi,cu ce ma ajuta diploma daca nu e insotita de cunostinte profesionale?Ma ajuta la ceva?Ma ajuta sa trec de starea de infometare pe care o am zi de zi cand urmez cursurile liceului fara a stii ca profesorii nu au resurse financiare decente?
    Explicati-mi si mie ce e cu diplomele astea pe care le primesti tot timpul.Ce semnifica ele?As vrea sa ma angajez la 18 ani dar nu stiu cu ce sa contribui la locul de munca.Ce ai nevoie la locul de munca?

stefanp este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    12
    Data înscrierii
    16th April 2013
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    28
    Posturi
    82
    Putere Rep
    12

Implicit

Salut, exagerezi putin, nu mai dramatiza si gandeste mai la rece. Eu la 16 ani am inceput sa invat programare si photoshop, singur de nebun, intradevar am avut un pc si un net de la zapp, asta daca poti numi dotari. Desigur am vrut alt pc, alt net, ai mei nu mi-au dat neintelegand ce fac eu cu ele asa ca in vacantele de vara munceam pe santier (atat puteam atunci, aia faceam) si pe o vara de munca castigam maxim 2000ron, cand am facut 18 ani am plecat singur in bucuresti, am facut siteuri de mi-a iesit pe nas pe preturi de nimic pentru a plati chiria + facultate la buget. Nu a zis nimeni ca e usor si o parte din oameni compara persoanele cu stadiul in care au ajuns, nu stiu si povestea din spate. Depinde doar de tine si vezi sa nu te plafonezi la primul job sau la o anumita suma de bani.

Serban Cristian este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    71
    Data înscrierii
    1st November 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    42
    Posturi
    4.328
    Putere Rep
    71

Implicit

discutabil, fara diploma de bac nu prea te mai poti angaja decat sa pui marfa in raft la mega image sau picol. Exagerez un pic, dar se intampla.
    diploma de facultate poate fi necesara in doua direct: urmezi o specializare si ai nevoie de studii de gen sau, pentru anumite posturi de management, indiferent de nisa studilor, iti poate cere studii superioare.

stefanp: zice corect ce zice dar depinde daca poti merge toata viata "freelancer"... teoretic la un moment ai nevoie de carte de munca, taxe, etc iar diplomele ajuta.

rcostica este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    8
    Data înscrierii
    8th July 2015
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    37
    Posturi
    68
    Putere Rep
    8

Implicit

Dupa parerea mea, o diploma iti da o sansa in plus. In general, inainte sa iti vada cineva aptitudinile practice, trebuie sa treci printr-o selectie bazata pe CV, iar joburile bine platite necesita un CV cat mai bine pus la punct.
    In alta ordine de idei, cunosc personal pe cineva care lucreaza intr-o firma de publicitate de 20 de ani. Ca aptitudini ar fi trebuit sa aiba de mult timp un post de conducere in departament (si un salariu mult mai bun), dar politica firmei nu ii permite, pentru ca nu are o diploma de facultate. Iar sa te apuci la 45 de ani+ sa faci facultate (lucru care i-a fost propus), cand ai familie si o gramada de alte probleme pe cap, este mult mai greu decat la 18 ani, cand parintii tai, aia care te streseaza cu diplomele, inca te sustin.

Reputatie:
    12
    Data înscrierii
    16th April 2013
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    28
    Posturi
    82
    Putere Rep
    12

Implicit

Citat Postat în original de Serban Cristian Vezi Post
    stefanp: zice corect ce zice dar depinde daca poti merge toata viata "freelancer"... teoretic la un moment ai nevoie de carte de munca, taxe, etc iar diplomele ajuta.
    Cine a zis ca am mers ca "freelancer" toata viata? Sunt copropietar in doua firme acum si crede-ma ca de 4-5 ani platesc taxe la stat destule )

Reputatie:
    12
    Data înscrierii
    16th April 2013
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    28
    Posturi
    82
    Putere Rep
    12

Implicit

Plus ca ce altceva ai mai bun de facut in perioada asta cand ai tot asigurat? casa, mancare si timp?

puthre este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    71
    Data înscrierii
    21st February 2011
    Locaţie
    București
    Posturi
    2.157
    Putere Rep
    71

Implicit

Parintii tai au dreptate, daca nu ai diploma de bacalaureat esti cam un "nimeni". (Cu facultatea e alta discutie).
    "Cunostintele profesionale" valoreaza mult mai putin decat iti imaginezi si se dobandesc pe tot parcursul vietii. Profesiile se schimba.
    Am intalnit in Bucuresti cel putin 10 taximetristi fosti strungari la care dupa cum banuiesti "cunostintele profesionale" nu au mai valorat nimic dupa cativa ani si au trebuit sa se reprofileze.

Ia-ti bacul, o sa ai toata viata sa inveti sa faci lucruri.
    Caut cu jingle.ro.

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Angajare webdesigner
    De kleampa în forumul Servicii web / Jobs
    Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 20th August 2012, 11:50
  2. Angajare PHP full time
    De kleampa în forumul Locuri de munca
    Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 21st October 2011, 15:57
  3. Cerere de angajare mai speciala
    De CristiC în forumul Servicii web / Jobs
    Răspunsuri: 11