Salut !
De ceva timp imi apare IP-ul unuia dintre servere la CBL. A mai trecut careva prin asa ceva ? De fiecare data trebuie sa il scot de acolo dar intr-o saptamana apare din nou. Tipii de acolo nu mi-au dat multe detalii. Spuneau ca e posibil ca unul dintre clientii care folosesc serverul ca server smtp sa fie infectat cu un virus care trimite mailuri infectate dar nu mi-au trimis nici un mail capturat sa vad despre ce e vorba pentru ca ei nu le pastreaza. Altfel spus, apar la ei in blacklist dar nu stiu de ce si habar n-am ce as putea face sa nu mai fiu listat acolo.
Stie careva ce as putea sa fac ? Pe server e instalat Spam Assasin si ClamAV ca antivirus si sistemul de operare e un CentOS.