Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul
Rezultate 11 la 20 din 24

Subiect: Eveniment SEO SEM

Gin
    Gin este deconectat Banned
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    17th May 2006
    Locaţie
    Ploiesti
    Vârstă
    44
    Posturi
    676
    Putere Rep
    0

Implicit

Mezei (l-am intalnit acum 2 ani), Krumel, Razvan Girmacea (doar pe mess)
    de restul nu am auzit, poate doar de Tudi una alta cand isi facea reclama pe aici la blocul lui cu niste interviuri aiurea

as vrea sa aud de la ei ce proiecte personale au lansat, ce au abandonat si ce vor sa mai faca

Nosfer este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    32
    Data înscrierii
    7th July 2008
    Locaţie
    Sibiu
    Vârstă
    37
    Posturi
    1.196
    Putere Rep
    32

Implicit

In orice caz, daca tot e sa se faca un eveniment despre SEO/SEM subiectele abordate ar trebui sa fie mult mai techie si pe probleme mai concrete decat prezentarile foarte generale si banale care se fac de obicei pe la conferintele de marketing.

Nu imi pasa ca sunt incepatori in sala care habar n-au despre ce vorbesti. Esti incepator, cumpara-ti ticule o carte, un SEO book by aaron wall, citeste de pe net SEO basics, nu-mi strica mie asteptarile despre eveniment. Eu am venit si poate am dat taxa aia de 8 meleoane sa prind ceva util, nu sa aud despre page rank si despre cum sa pui un cuvant cheie in <title>.

Un exemplu de la zoso: alex visa. L-am vazut pe la 3-4 conferinte vorbind despre SEO. Omul sigur stie foarte multe despre subiectul asta si chiar mai multe despre PPC campaigns dar mie la fiecare conferinta mi-a lasat impresia ca habar n-are cu ce mananca SEO cu prezentarile absolut banale pe care le avea.

Si asta se intampla la majoritatea evenimentelor pe nisa asta: multa forma fara fond, prezentari despre nimic, fara nimic concret si util pentru cineva care un anumit knowledge base in domeniu.

PS: inca o persoana pe care mi-ar placea s-o cunosc [ca tot era online pe threadul asta] sa fie Nic...

Mar
    Mar este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    30
    Data înscrierii
    3rd January 2008
    Locaţie
    Pitesti
    Vârstă
    47
    Posturi
    318
    Putere Rep
    30

Implicit

Citat Postat în original de Gin Vezi Post
    as vrea sa aud de la ei ce proiecte personale au lansat, ce au abandonat si ce vor sa mai faca
    proiectele personale mananca mult timp (cel putin la inceput) iar timpul costa bani

din experienta mea este mai rentabil sa creezi / optimizezi site-uri pentru o afacere mainstream deja existenta si sa incasezi suma X sau comision in functie de vanzari / pacienti atrasi etc. decat sa creezi proiecte personale - site-uri ancorate 100% in online ... este cam greu sa ai succes in cazul asta (prin succes inteleg un site care sa genereze min. 75 euro / zi).
    daca esti 'one man army' (asa cum sunt majoritatea celor care optimizeaza in .ro) si proiectul online targeteaza utilizatori din Romania sansele sa ai succes scad foarte mult.

Reaper este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    31
    Data înscrierii
    20th September 2007
    Locaţie
    Bucharest
    Vârstă
    37
    Posturi
    93
    Putere Rep
    31

Implicit

Razvan Pop - sa ne vorbeasca despre inceputurile SEO in .ro
    Nic - la el am gasit cele mai interesante subiecte legate de SEO (parere strict personala)
    Cristian Mezei - se simte lipsa lui
    Si bineinteles Krumel - un "dinozaur" in materie de SEO inca activ (activitate lucratoare si pe mai departe!)

Pe fiecare dintre ei mi-ar face deosebita placere sa-i cunosc si sa-i ascult.

evolution este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    37
    Data înscrierii
    29th October 2006
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    997
    Putere Rep
    37

Implicit

Cristi Mezei, Krumel, Nic

Oricum ,interesant ar fi sa prezinte oamenii la ce proiecte au lucrat,sa vedem cat de grea a fost nisa ,de la ce au plecat si la ce au ajuns (trafic,conversie).

Alex Dumitru este deconectat Administrator
    Reputatie:
    61
    Data înscrierii
    20th April 2006
    Locaţie
    Pitesti / Bucuresti
    Vârstă
    35
    Posturi
    3.339
    Putere Rep
    61

Implicit

Citat Postat în original de evolution Vezi Post
    Cristi Mezei, Krumel, Nic

Oricum ,interesant ar fi sa prezinte oamenii la ce proiecte au lucrat,sa vedem cat de grea a fost nisa ,de la ce au plecat si la ce au ajuns (trafic,conversie).
    Asta nu prea se intampla niciodata

Marius Mailat este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    38
    Data înscrierii
    16th November 2005
    Vârstă
    46
    Posturi
    1.818
    Putere Rep
    38

Implicit

Citat Postat în original de Sandossu Vezi Post
    Asta nu prea se intampla niciodata
    Asta e si problema cu SEO, discutam despre ceva pe care putini o practica cu adevarat. Putini o face in real life si nu pentru un blog pricajit. La majoritatea evenimentelor de acest tip prezentarile sunt facute din carti, si mult prea putine bazate pe experienta personala. Cand si aceasta lipseste, atunci e si mai nasol.

SEO-isti sunt de obicei teoriticieni, o buna intrebare ce o primesc eu este:

"Daca poti face ceea ce spui tu, de ce nu ai un business al tau care sa il promovezi?"
    Directory Submitter - soft de inscriere in 4500 de directoare straine si 1025 romanesti
    Anunturi - soft de inscriere in 500 de siteuri de anunturi

mariusx este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    36
    Data înscrierii
    16th May 2006
    Posturi
    240
    Putere Rep
    36

Implicit

Parerea mea e ca sunt cativa care stiu ..
    dar intrebarea e de ce ar spune ei ceea ce stiu, de ce ar impartasii cu alti.
    Seo- este o cheistie pe care multi o practica .. dar putin o practica bine.

Si cei care o practica bine nu isi vor detalia secretere.

No_name este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    42
    Data înscrierii
    19th February 2007
    Locaţie
    Bacau
    Vârstă
    37
    Posturi
    707
    Putere Rep
    42

Implicit

Citat Postat în original de mariusx Vezi Post
    Parerea mea e ca sunt cativa care stiu ..
    dar intrebarea e de ce ar spune ei ceea ce stiu, de ce ar impartasii cu alti.
    Seo- este o cheistie pe care multi o practica .. dar putin o practica bine.

Si cei care o practica bine nu isi vor detalia secretere.
    Give it back ... cu siguranta nu vor impartasi ultimele tehnici pe care le folosesc, insa pot spune ceva de genul: "nu incercati asa", "nu faceti asa" ... Nu spun ca este o mentalitate de roman, deoarece sunt constient ca nimeni pe lumea asta nu va impartasi, cunostinte valoroase, gratis, cu atat mai mult la o conferinta.

"If you're good at something, never do it for free. - Joker"

Krumel este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    68
    Data înscrierii
    15th November 2004
    Locaţie
    Iasi
    Vârstă
    46
    Posturi
    6.261
    Putere Rep
    68

Implicit

Citat Postat în original de Marius Mailat Vezi Post
    SEO-isti sunt de obicei teoriticieni, o buna intrebare ce o primesc eu este:

"Daca poti face ceea ce spui tu, de ce nu ai un business al tau care sa il promovezi?"
    Vad intrebarea asta la destui oameni, de cele mai multe ori mi se pare sub forma de carota...e posibil sa gresesc eu.

Raspunsul ar fi: SEO nu inseamna numai sa ai proiectele tale, ci sa oferi servicii si informatii relevante indiferent ce ai face sau pentriu cine ai lucra.

Apoi, n-am idee de unde stiti ca unii au sau nu proiecte? Faptul ca nu si le fac publice, nu inseamna ca nu au proiecte.

Sint multi pe aici care se lauda cu ani buni de experienta sau vorbesc despre clienti straini, dar nimeni nu stie daca e adevarat sau nu. Totusi, o astfel de persoana poate avea proiecte proprii care nu sint facute publice.

O consider o prejudecata (ca sa nu zic obsesie) si un lucru inutil din moment ce persoana respectiva intr-o comunitate ofera informatii pertinente.

Revenind la subiectul initial, ca sa prezinti un studiu de caz la un eveniment trebuie sa ai acordul clientului, lucru care nu se intampla tot timpul. Generalizand, iar nu e bine...ptr ca nu sint multumiti prea multi.

Eu am dar acum 2 luni la o emisiune niste date ale unor magazine online privind conversiile pe long tail. Asta fara a cere acordul si generalizand. Unii pot considera irelevante datele ptr ca nu specific magazinele, dar cred ca specificatia respectiva e inutila din moment ce contravine confidentialitatii.

Eu spre exemplu, pentru urmatorul eveniment voi cere acordul magazinelor..sint sigur ca nici lucrul asta nu e deajuns.

Pentru vorbitori, mi-ar place sa ii vad pe Bogdan Aron (trafic.ro), Cristina Andrei(Avangate), Gabriela Andrei(Kondiment), Toto (SeoPlus).
    Krumel - apeleaza la serviciile oferite de mine prin formularul de pe blog.

Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Permisiuni postare

• Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •