Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 20

Subiect: Contestatie amenda

  1. #1
    Avatarul lui Fabius
    Fabius este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    31
    Data înscrierii
    15th December 2007
    Posturi
    417
    Putere Rep
    31

    Implicit Contestatie amenda

    Treaba sta in felul urmator:
    eu sunt plecat in afara sa fac sarbatorile de pe data de 10 decembrie. Pe data de 9, am oprit pe prima banda a unei strazi de 3 benzi sa schimb niste bani.
    Am pus avariile, m-am dat jos si am vazut ca veneau doi agenti comunitari spre mine, desi mai erau masini parcate acolo. Vazand ca se apropie, m-am urcat repede inapoi in masina, si pana sa plec, unul s-a asezat in fata masinii iar celalalt a venit in dreptul geamului cerandu-mi sa ma legitimez, i-am spus ca plec imediat si am refuzat. Am dat inapoi, si dupa cateva manevre in timp ce ei incercau sa ma blocheze, am reusit sa plec.
    Acum procesul verbal suna cam asa:
    a stationat voluntar cu auto ”nr meu de inmatriculare” pe banda nr 1 de circulatie a strazii brailei
    marcata si semnalizata corespunzator, in fata la bl a3
    din tgl 1, ingreunand traficul rutier
    fiind impreuna cu o alta persoana
    iar la cererea agentului de politie de a se legitima
    acesta a refuzat categoric, a adus injurii si amenintari, facand manevre cu masina inainte inapoi catre agentul de politie pt a se face...
    de aici nu se mai intelege, mai este ceva cu demarand in tromba.
    Apoi la mentiunile mele a scris:
    du-te ba si lasa-ma, fa ce vrei
    Procesul este semnat si un martor dintrun alt oras, desi in zona nu mai era nimeni la momentul respectiv (banuiesc ca i-a luat numele din baza de date si a tras o semnatura) si mai are inca un martor cum ca mi-a fost adus la cunostinta procesul verbal, desi eu eram si inca sunt plecat in afara, si ei mi-au aruncat pv-ul pe geam. Deci al2-lea martor cu siguranta este mincinos, de primul ma indoiesc ca exista sau ca stie macar ca e martor.
    Cum credeti ca ar trebui sa actionez si cum sa formulez contestatia ?
    A mai trecut cineva prin asa ceva ?
    Orice resursa e binevenita.
    Multumesc anticipat pt raspunsuri.

  2. #2
    Avatarul lui Cristi U
    Cristi U este deconectat Super Moderator
    Reputatie:
    49
    Data înscrierii
    26th January 2008
    Locaţie
    Oradea
    Vârstă
    35
    Posturi
    3.172
    Putere Rep
    49

    Implicit

    Pai ar trebui sa iti iei un avocat bun, care sa te sfatuiasca pe baza documentelor. Ca asa pe bla-bla-uri nu stiu cat de putem ajuta noi.

    Daca e cum zici tu, atunci n-ar trebui sa ai probleme, si o sa le faci si cateva probleme. Totusi, nu stiu cat de normal e sa fugi de politie cand vor sa te legitimeze (nu cunosc bine legea).
    Mai dau cate-un sfat juridic aici, uneori chiar despre online. Nu-l rata! :) Vezi și sfaturi de nutritie.

  3. #3
    Avatarul lui Fabius
    Fabius este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    31
    Data înscrierii
    15th December 2007
    Posturi
    417
    Putere Rep
    31

    Implicit

    Sunt agenti comunitari, nu politia propiu-zisa.
    Intreb aici pt ca nu am cum sa ajung in tara inainte de data de 25 cand trebuie depusa contestatia, singura metoda este sa o formulez si sa o trimit de aici. Alfel as fi mers direct la un avocat...

  4. #4
    Avatarul lui StarNET
    StarNET este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    33
    Data înscrierii
    5th March 2009
    Locaţie
    Brasov
    Posturi
    1.429
    Putere Rep
    33

    Implicit

    Citat Postat în original de cristi Vezi Post
    Totusi, nu stiu cat de normal e sa fugi de politie cand vor sa te legitimeze (nu cunosc bine legea).
    =)))))))) HAI CA ASTA A FOST BUNA ...

    Deci clar nu e ok sa fugi cand vor sa te legitimeze ... daca erau politisti ( nu comunitari ) iti mai spargeau si parbrizu si poate trageau si un foc de avertisment si te trezeai urmarit de vreo masina de politie .. ( hai doua .. trei )

    Teoretic cu un avocat te poti scoate numai ca nu e chiar de gluma si ar trebui sa consulti unul de urgenta
    Vezi cum e vremea inainte sa iti faci planuri !
    Peste 4000 iconite in ORICE culoare, ORICE dimensiune si in 5 formate: iconsDB.com

  5. #5
    Avatarul lui Cristi U
    Cristi U este deconectat Super Moderator
    Reputatie:
    49
    Data înscrierii
    26th January 2008
    Locaţie
    Oradea
    Vârstă
    35
    Posturi
    3.172
    Putere Rep
    49

    Implicit

    Ma refeream la legea rutiera
    Mai dau cate-un sfat juridic aici, uneori chiar despre online. Nu-l rata! :) Vezi și sfaturi de nutritie.

  6. #6
    Avatarul lui Fabius
    Fabius este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    31
    Data înscrierii
    15th December 2007
    Posturi
    417
    Putere Rep
    31

    Implicit

    Erau comunitari.
    Se arunca in fata mea si dupa aia scriu in proces ca m-am dat eu cu masina spre ei cand ala era pe banda 3...

  7. #7
    Avatarul lui Prometeu
    Prometeu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    37
    Data înscrierii
    27th October 2007
    Posturi
    1.434
    Putere Rep
    37

    Implicit

    ti-a dat amenda sau ce? eu unul zic sa o lasi balta, daca vrei sa te judeci cu institutiile noastre mai bine o lasi balta, nu ai nicio sansa de castig. Stai cu anii prin tribunale si cheltui bani si timp aiurea.
    Era un articol, dupa lege, daca este o groapa mare , un canal neacoperit pe strada si iti produce daune masinii poti da in judecata responsabilii drumului (primaria sau cine o fi, depinde de la caz la caz) si primi bani pt daunele produse, ideea este ca in Bucuresti nimeni nu a castigat un astfel de proces, deci iti dai seama cum invart ei treburile. Daca au avut nesimtirea sa falsifice martori si alte chestii cum crezi ca poti castiga tu un proces?
    Let it go
    P.S totusi comunitarii nu au voie sa ceara sa te legitimezi sau de ce ai plecat asa brusc?

  8. #8
    Avatarul lui Sebastian
    Sebastian este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    31
    Data înscrierii
    7th June 2007
    Locaţie
    Timisoara
    Vârstă
    45
    Posturi
    150
    Putere Rep
    31

    Implicit

    Au voie sa te legitimeze, au voie sa blocheze masina si mult mai multe, in functie de hotararile consiliului local pe raza caruia ai faptuit contraventia. Ei stiu foarte bine ceea ce au voie si ceea ce nu, si abuzeaza de drepturile astea de fiecare data, dintr-un sentiment de inferioritate cred eu. Parerea mea e ca ar trebui platita, si sa nu te bazezi pe faptul ca "martorii" respectivi nu exista. "Martorii" respectivi pot fi de exemplu niste indivizi bine cunoscuti si de comunitari si de politie. Nu cred rezolvi nimic cu contestatie sau actionare in justitie. In general la situatiile astea esti singur impotriva tuturor, te lovesti de un zid. In tara asta drepatea este ca o poveste cu Ileana Cosanzeana. Asta, bineinteles daca tata nu-i procuror, judecator, fost SRIst sau altceva de genul asta.

  9. #9
    Avatarul lui Punct
    Punct este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    30
    Data înscrierii
    3rd January 2008
    Locaţie
    Romania
    Vârstă
    37
    Posturi
    231
    Putere Rep
    30

    Implicit

    Am citit aici si nu vad nimic cum ca ar avea voie sa te legitmeze, desi mi-e tare greu sa cred ca nu au voie, dar in anumite conditii... daca faci ceva sa deranjezi linistea publica sau mai stiu eu ce.
    Pe langa asta, am citit si asta:
    Cod:
    i) sa faca uz de armamentul din dotare numai cu respectarea stricta a prevederilor legale.
    Asa ca aveti grija cum va comportati cu ei, ca poate riscati vreodata ceva mai mult si nu cred sa fie asa competenti cei care lucreaza acolo, avand in vedere ca sunt functionari publici.

    Nu inteleg insa cum ai procesul verbal, daca tu zici ca ai plecat de acolo cu masina in tromba...
    Si cel mai important dintre toate, daca ai amenda si ai resursele necesare sa te judeci cu ei, trebuie sa ai si tu martori. Gandeste-te bine... daca poti rezolva ceva asa, eu zic sa ii dai bataie si sa te judeci, daca nu ai amenda si e numa avertizare sau cum ii zice, las-o moarta.
    Vezi acolo in link, daca scrie ceva cum ca au voie sa te opreasca in trafic sau alte chestii de genul.
    I don't know much...

  10. #10
    Avatarul lui Fabius
    Fabius este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    31
    Data înscrierii
    15th December 2007
    Posturi
    417
    Putere Rep
    31

    Implicit

    @Prometeu
    Da, mi-au dat amenda, si una chiar mare destul de mare pt tara noastra... Mie mi-ar conveni sa stau cu anii prin tribunale, pt ca decizia se suspenda pe durata procesului, insa nu dureaza decat 2-3 termene maxim din ce m-am interesat pana acum, iar pentru contestarea amenzilor nu se plateste nimic, deci nici bani nu pierd, plus ca 25% din amenzi sunt anulate in tribunal din ce scrie pe multe site-uri de profil.
    Au voie sa te legitimeze din cate stiu eu, insa nu asta e idee, nu am vrut sa ma legitimez pt ca stiam ca imi dau amenda, si nu era prima data cand plec fara sa ma legitimez pt a nu primi amenda, si nu primisem nici una pana acum.

    @Punct ”armele” agentilor respectivi erau aparatele de fotografiat de la brau erau agentii care dadeau amenzi pt masinile parcate neregulamentar si faceau poze.
    Procesul verbal mi l-a adus acasa a2-a zi si nefiind nimeni acasa l-au aruncat pe geam, am scris in primul post.
    Daca era numai avertizare ma durea undeva de ea... totusi e amenda de 7 milioane, una imensa pt tara noastra, zic eu...

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •