Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 14

Subiect: Probleme la bateria de la laptop

  1. #1
    Avatarul lui No_name
    No_name este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    42
    Data înscrierii
    19th February 2007
    Locaţie
    Bacau
    Vârstă
    37
    Posturi
    707
    Putere Rep
    42

    Implicit Probleme la bateria de la laptop

    Salut,

    De cateva zile laptopul meu (Sony Vaio FZ21M) a inceput sa faca niste chestii ft ciudate la baterie, si anume: il tin la incarcat si bateria imi tot scade (spre ex. de la 68 % la 60 %). Ce paradox chiar acum cand scriam postul asta vroiam sa fac un printscreen si bateria s-a mutat la 100%.

    S-a mai confruntat cineva cu problema asta si daca da, cum ati rezolvat-o!
    Multumesc anticipat.

    Tin sa precizez ca asta nu s-a mai intamplat pana acum. Ar mai fi ceva am apasat F12 (care la mine e Hibernate) acum cateva zile pentru prima data si de atunci cred ca a inceput sa faca asta ... sa aiba asta vreo legatura ?

  2. #2
    Avatarul lui Prometeu
    Prometeu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    37
    Data înscrierii
    27th October 2007
    Posturi
    1.434
    Putere Rep
    37

    Implicit

    eu unul am un fw51jf si nu am patit chiar asa dar parca tot nu imi place cum are grija de baterie. pana acum am avut un dell si avea customizat ceva pentru baterie dar vad ca la sony doar windowsul se ocupa de baterie si vad ca 7 nu are nimic special.
    singura chestie care am observato mai dubioasa e ca il tin ca si desktop replacement in priza mereu. il inchid, mai las sa zicem putin in priza insa cand il deschid bateria apare la 90% cand pp ca ar trebui sa fie 100%,nu?
    poate e de soft si nu de componenta, adica ea nu scade ci doar asa arata windowsul. in caz ca nu gasesti solutie va trebui sa reinstalezi windowsul si daca face in continuare fite e clar o componenta dusa ceva desi nu cred, totusi e sony .

    p.s nu are cum sa fie de la hibernate

  3. #3
    Avatarul lui Cristi U
    Cristi U este deconectat Super Moderator
    Reputatie:
    49
    Data înscrierii
    26th January 2008
    Locaţie
    Oradea
    Vârstă
    35
    Posturi
    3.172
    Putere Rep
    49

    Implicit

    Si mie mi s-a intamplat (tot un model de Sony Vaio, VGN-NR21E/S) dar scade doar pana la 98-97% (poate o mai fi scazut el 1-2 procente si n-am observat eu). La fel il tin si eu aproape non stop in priza si ma gandesc ca e doar un bug de afisare pentru ca n-ar fi normal sa-i mai scada bateria deloc din moment ce e tot in priza. Nu ma pricep deloc, dar logic mi se pare sa comute automat pe priza cand e plina bateria si asa sa ramana pana il scot din priza.
    Mai dau cate-un sfat juridic aici, uneori chiar despre online. Nu-l rata! :) Vezi și sfaturi de nutritie.

  4. #4
    Avatarul lui superbus
    superbus este deconectat Banned
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    23rd October 2007
    Locaţie
    Madrid
    Vârstă
    47
    Posturi
    810
    Putere Rep
    0

    Implicit

    ca tot am ajuns pe aici :

    cum e de preferat sa tii un laptop care este utilizat foarte mult timp acasa (fara deplasari) ? cu bateria atasata si in priza mereu ? sau cu bateria scoasa si conectat mereu la priza ?

  5. #5
    Avatarul lui alinalin0
    alinalin0 este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    32
    Data înscrierii
    26th May 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    38
    Posturi
    643
    Putere Rep
    32

    Implicit

    Citat Postat în original de superbus Vezi Post
    ca tot am ajuns pe aici :

    cum e de preferat sa tii un laptop care este utilizat foarte mult timp acasa (fara deplasari) ? cu bateria atasata si in priza mereu ? sau cu bateria scoasa si conectat mereu la priza ?
    Cu bateria scoasa, conectat la priza.

  6. #6
    Avatarul lui No_name
    No_name este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    42
    Data înscrierii
    19th February 2007
    Locaţie
    Bacau
    Vârstă
    37
    Posturi
    707
    Putere Rep
    42

    Implicit

    Citat Postat în original de alinalin0 Vezi Post
    Cu bateria scoasa, conectat la priza.
    da si cum mai sunt eu neindemanatic poate mai dau peste si blackout

    cat despre la problema mea, nu stiu daca e de la windows, deoarece am win 7 instalat de vreo 2 luni ( am avut norocul cu un prieten sa imi dea o licenta valida, deoarece are un mic parteneriat cu microsoft ... ) in fine ultima parte este mai putin relevanta, deci nu cred ca ar fi de la win, daca era de la win poate aparea de la inceput sau nu

  7. #7
    Avatarul lui alecs
    alecs este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    34
    Data înscrierii
    5th February 2007
    Locaţie
    Timisoara
    Vârstă
    36
    Posturi
    490
    Putere Rep
    34

    Implicit

    Incearca sa vezi ce iti spune despre baterie BIOS-ul. De obicei apare statusul bateriei si acolo.

    Incearca sa faci un boot de pe un live cd (de exemplu ubuntu) si verifica si acolo ce se intampla. Poate e din cauza windowsului.

    alinalin0, poti detalia putin partea cu bateria scoasa? Eu stiam ca bateria nu se incarca in continuu cand e conectat laptopul la priza. Deci ce dezavantaj ar avea mentinerea bateriei?
    Am lista de directoare românești gratuite și o unealtă pentru căutare de utilizatori în rețelele sociale românești.

  8. #8
    Avatarul lui Cristi U
    Cristi U este deconectat Super Moderator
    Reputatie:
    49
    Data înscrierii
    26th January 2008
    Locaţie
    Oradea
    Vârstă
    35
    Posturi
    3.172
    Putere Rep
    49

    Implicit

    Citat Postat în original de alinalin0 Vezi Post
    Cu bateria scoasa, conectat la priza.
    Pai si in cazul unei pene de curent? E prima data cand aud asta si as vrea sa detaliezi tu sau altcineva. Mersi
    Mai dau cate-un sfat juridic aici, uneori chiar despre online. Nu-l rata! :) Vezi și sfaturi de nutritie.

  9. #9
    Avatarul lui Prometeu
    Prometeu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    37
    Data înscrierii
    27th October 2007
    Posturi
    1.434
    Putere Rep
    37

    Implicit

    Citat Postat în original de alinalin0 Vezi Post
    Cu bateria scoasa, conectat la priza.
    sunt o gramada de discutii pro si contra pe forumuri de specialitate, s-a ajuns la concluzia ca e mai bine sa tii bateria in laptop.
    daca nu tii bateria in laptop tot trebuie o data pe saptamana sa o formatezi and so on ca daca nu e mai rau si , cum oricum nu se simte diferenta, de ce sa pierzi avantajul unei baterii cand cei cu desktop platesc bani buni pentru a avea asa ceva in caz ca nu este curent.

  10. #10
    Avatarul lui eamc
    eamc este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    30
    Data înscrierii
    10th April 2008
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    39
    Posturi
    250
    Putere Rep
    30

    Implicit

    Sunt primele semne ca bateria si-a pierdut proprietatile si trebuie schimbata. Cu asta ma ocup, zilnic vine cineva la mine cu probleme similare, atat la sony cat si la restul marcilor. Dell-ul este campionul absolut.

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Achizitie Laptop
    De Robert în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 13
    Ultimul Post: 26th February 2010, 21:55
  2. Mi-am tras laptop :P
    De meetzah în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 21
    Ultimul Post: 18th July 2008, 04:16
  3. Cumpar laptop
    De c|neva în forumul Studii de caz
    Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 14th February 2008, 13:13
  4. Laptop - De Care?
    De misu în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 17
    Ultimul Post: 24th November 2007, 22:25
  5. Laptop
    De Iskander în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 4
    Ultimul Post: 5th March 2006, 11:26

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •