Rezultate 1 la 1 din 1

Subiect: Geographic vs. User Locations

  1. #1
    Avatarul lui Mircea Budean
    Mircea Budean este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    32
    Data înscrierii
    8th January 2007
    Locaţie
    Timisoara
    Posturi
    262
    Putere Rep
    32


    Implicit Geographic vs. User Locations

    Stie cineva unde gasim definitia la Geographic si User Locations din AdWords (tabul Dimensions). Eu am tot cautat, dar nu reusesc sa gasesc nimic. Problema vine de la faptul ca Geographic imi arata impresii si clicuri in tari excluse fizic, iar user locations imi arata ca nu am afisari si clicuri in tari excluse fizic.

    Singurul lucru care am reusit sa il gases despre User Locations (cred ca la asta se referea, dar nu sunt sigur) este ca User Locations poate fi Franta daca utilizatorul cauta din Romania pe google.fr spre exemplu. De aici deduc ca User Locations nu reprezinta locatia fizica a utilizatorului...

    In schimb am dat de articolul asta din help: Opţiuni avansate privind locaţiile care se pare ca are cel putin 3 exemple gresite din cate imi recomanda cei de la AdWords sa folosesc pentru a putea exclude una sau mai multe tari. Sau poate exemplele de acolo se refera doar la targetari si excluderi de zone ale unei tari si nu si la tari... oricum si in cazul asta exemplul de la Realizaţi direcţionarea în funcţie de intenţia căutării nu are nici o logica...

    Eu unul nu mai intaleg nimic... poate sunteti careva pe aici care aveti campanii si pe alte tari decat Romania si sunteti interesati pe unde vi se afiseaza anunturile, mai ales de cand cu noua smecherie inventata de google : search intent.

    --- Later Edit --- (ca mi-a fost lene sa apas "Edit")

    Pana la urma se pare ca tot unchiu' gugal a rezolvat problema
    Am sa pun si aici articolul pentru cei care sunt interesati: New report: User Locations - February 2, 2012

    ...
    Whereas the User Location report will give the physical location of a user who has seen your ad. Even if the ad was triggered due to search intent it would give the actual location of the user who has seen your ad based on his IP address.

    For eg: If user is actually in United States and he searches for 'shoes UK'. Then the 'Geographic' report will show the country, city level information to be UK, as the Ad here was triggered due to search intent whereas the 'User Location' report would give the actual location of the user, i.e., United States.

    Therefore, together both the reports would give you where users were physically located (user locations report) and which location they were interested in (geographic performance report, whenever the 'location type' column shows 'location of interest').
    Ultima modificare făcută de Mircea Budean; 11th February 2012 la 10:43. Motiv: corectare link articol

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Cum pot sa-mi sterg user-ul ?
    De palex1988 în forumul Discutii administrative
    Răspunsuri: 17
    Ultimul Post: 14th January 2012, 10:44
  2. geographic target
    De alecs în forumul Google
    Răspunsuri: 14
    Ultimul Post: 4th June 2008, 17:54
  3. User titles
    De Cristian Mezei în forumul Discutii administrative
    Răspunsuri: 27
    Ultimul Post: 18th August 2006, 17:38

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •