Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 30

Subiect: Idei de îmbunătățire a canalului meu youtube.

  1. #1
    Avatarul lui Havrince Daniel
    Havrince Daniel este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    27
    Data înscrierii
    12th March 2011
    Locaţie
    Baia Mare
    Posturi
    323
    Putere Rep
    27


    Implicit Idei de îmbunătățire a canalului meu youtube.

    Ma ocup de un canal youtube pe care il găsiți in semnătura si postez diverse clipuri. Titlurile sunt in engleză pentru a cuprinde mai multi potențiali utilizatori. Problema e ca nu stau bine la capitolul vorbit engleza si simt ca ar fi nevoie de explicatii prin vorba nu doar text. Pe pagina de fb am useri doar romani care binentelea ar dori sa vada conținut in limba română. Sa folosesc limba romana si sa introduc subtitrari inclusiv titluri pt diverse țări?
    Sau continui asa?
    As dori ceva sfaturi pentru îmbunătățirea calității continutului pe care il ofer. Mulțumesc
    ★★ Produse artizanat marca Daniel Havrince si conținut video cu artizan Daniel Havrince ★★

  2. #2
    Avatarul lui PhoeniXman
    PhoeniXman este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    34
    Data înscrierii
    8th October 2010
    Locaţie
    Cluj
    Vârstă
    37
    Posturi
    1.814
    Putere Rep
    34


    2 out of 2 members found this post helpful.

    Implicit

    Daca vrei sa si faci ceva bani din canalul de youtube mergi pe engleza, nu trebuie neaparat sa vorbesti, e de ajuns la editare sa adaugi text, mergi mai mult pe tutoriale la cnc/strung, vad ca acolo ai cele mai multe vizualizari.

  3. #3
    Avatarul lui catalinux19
    catalinux19 este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    23
    Data înscrierii
    7th October 2013
    Locaţie
    Romania
    Vârstă
    35
    Posturi
    475
    Putere Rep
    23


    2 out of 2 members found this post helpful.

    Implicit

    Wow!

    Foarte tare! Nu trebuie neaparat sa vorbesti in engleza.

    Video-ul asta https://www.youtube.com/watch?v=EHjgA7R7YyU mi se pare destul de interesant (cel mai bun de la tine care ar putea prinde cat de cat viral).
    Incearca sa il trimiti site-urilor care posteaza continut viral. Daca macar unul va face un articol dupa video-ul tau, el va fi preluat de majoritatea.
    Incearca sa trimiti un mail la littlethings, viralnova, buzzfeed, heroviral, popularmechanics, digg, diply, wimp (iti dau o lista cu vreo 30 de site-uri daca vrei care sunt actualizate regulat cu astfel de continut), cu acel video si sunt absolut sigur ca vor face un articol care sa contina si video-ul tau. Vei putea castiga astfel vizualizari, subscriberi si ceva banuti.

    Incearca sa faci doar video-uri care pot prinde viral, sa fie ceva wow. Sa transformi o bucata de lemn in ceva wow. Altfel e foarte greu sa faci vizualizari.
    Clipuri de genul asta https://www.youtube.com/watch?v=LgsDWb0orSQ (Making a .... from a piece of wood) prind insa foarte bine. Sunt foarte multe clipuri, mai ales cu japonezi, care lucreaza foarte bine cu lemnul si fac chestii foarte interesante.

    Succes in continuare si felicitari pentru ceea ce faci!

  4. #4
    Avatarul lui Havrince Daniel
    Havrince Daniel este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    27
    Data înscrierii
    12th March 2011
    Locaţie
    Baia Mare
    Posturi
    323
    Putere Rep
    27


    Implicit

    Citat Postat în original de catalinux19 Vezi Post
    Wow!

    Foarte tare! Nu trebuie neaparat sa vorbesti in engleza.

    Video-ul asta https://www.youtube.com/watch?v=EHjgA7R7YyU mi se pare destul de interesant (cel mai bun de la tine care ar putea prinde cat de cat viral).
    Incearca sa il trimiti site-urilor care posteaza continut viral. Daca macar unul va face un articol dupa video-ul tau, el va fi preluat de majoritatea.
    Incearca sa trimiti un mail la littlethings, viralnova, buzzfeed, heroviral, popularmechanics, digg, diply, wimp (iti dau o lista cu vreo 30 de site-uri daca vrei care sunt actualizate regulat cu astfel de continut), cu acel video si sunt absolut sigur ca vor face un articol care sa contina si video-ul tau. Vei putea castiga astfel vizualizari, subscriberi si ceva banuti.

    Incearca sa faci doar video-uri care pot prinde viral, sa fie ceva wow. Sa transformi o bucata de lemn in ceva wow. Altfel e foarte greu sa faci vizualizari.
    Clipuri de genul asta https://www.youtube.com/watch?v=LgsDWb0orSQ (Making a .... from a piece of wood) prind insa foarte bine. Sunt foarte multe clipuri, mai ales cu japonezi, care lucreaza foarte bine cu lemnul si fac chestii foarte interesante.

    Succes in continuare si felicitari pentru ceea ce faci!
    Poti trimite lista. Mulțumesc de încurajare.
    ★★ Produse artizanat marca Daniel Havrince si conținut video cu artizan Daniel Havrince ★★

  5. #5
    Avatarul lui UrsanCristian
    UrsanCristian este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    16
    Data înscrierii
    31st October 2015
    Vârstă
    31
    Posturi
    54
    Putere Rep
    16


    1 out of 1 members found this post helpful.

    Implicit

    Personal, aş merge pe limba engleza, special sa mă pot adresa cât mai multor persoane. Şi referitor la clipuri, personal mie mi-ar plăcea sa te aud să şi vorbeşti. (nu deranjează doar cu text absolut deloc). Chiar dacă pe partea de engleză nu străluceşti după cum ai afirmat, nu cred că deranjează foarte mult, ba mai mult, în timp te vei putea exprima mult mai bine în engleză.

    Mult succes!

  6. #6
    Avatarul lui Andretti
    Andretti este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    31
    Data înscrierii
    25th October 2007
    Posturi
    125
    Putere Rep
    31


    2 out of 2 members found this post helpful.

    Implicit

    Cu toate ca nu profesez in acest domeniu, sunt pasionat de metal & woodworking. Poate pentru ca jumatate din copilarie mi-am petrecut-o in atelierul de tamplarie al bunicului meu. Mirosul lemnului dintr-un astfel de atelier este unul nobil, incanta simturile si te umple de bucurie exact ca mirosul unei carti.
    Imi plac astfel de video-uri si urmaresc cu interes canalul lui Keith Rucker - VintageMachinery.
    Te sfatuiesc sa:
    - acorzi mai multa atentie descrierilor. Cu cat mai consistente, cu atat mai bine
    - adauga o semnatura unica ce poate consta intr-un badge, label in care pui o sigla sau 2 cuvinte reprezentative. Vezi Applied Science si Coyote Peterson
    - iei in considerare imgur si reddit (/r/woodworking/ dar si alte subs) pentru ca postarea ta in prima pagina a unuia din cele 2 site-uri, valoreaza cat un articol in Washington Post . Pentru a ajunge acolo ai nevoie de un proiect serios, ceva iesit din tipare sau ceva extrem de util. Vezi Wife saw an Ikea table liked, but there's no Ikea here. I said "I can make that". It turns out I wasn't lying.
    - intereactionezi cu abonatii si sa raspunzi la comentarii

    Succes si felicitari !

  7. #7
    Avatarul lui edy12006
    edy12006 este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    38
    Data înscrierii
    26th January 2009
    Locaţie
    Brasov
    Vârstă
    32
    Posturi
    3.260
    Putere Rep
    38


    2 out of 2 members found this post helpful.

    Implicit

    De ceva timp analizez si eu potentialul canalelor youtube. Ce pot spune este ca, dupa parerea mea, nu e nevoie nici de voce si nici de text in clip, atata timp cat ceea ce faci se intelege foarte bine. Intradevar, poti introduce mici fragmente de text, spre exemplu cand slefuiesti acel titirez cu bucata aceea de piele (sau ce este ea - nu ma pricep), poti scrie in clip ce este aia. Mai mult de atat nu consider ca este nevoie.

    Succesul vine odata cu adaugarea cat mai multor clipuri ce pot deveni virale. Asa cum a zis si colegul de mai sus, incearca sa faci wow. Daca te adresezi doar celor ce lucreaza pe strung, nu o sa ai un target foate extins. Daca in schimb te adresezi tuturor celor ce le place sa vada clipuri cu creatii "home-made", atunci targetul tau este mult mai extins.


    Eu unul m-as indrepta spre lucruri pe care le poate face oricine acasa, fara sa detina cine stie ce aparatura, scule si unelte. Iti dau ca exemplu clipurile de mai jos, poate te motiveaza.

    https://www.youtube.com/watch?v=1jJP0CcuJyE
    https://www.youtube.com/channel/UCZM...xH1qmDCp8Ucwzg

    Nu trebuie musai sa lingi cactusi sau sa povestesti ce ti-ai mai cumparat tu din banii castigati pe youtube ca sa mearga treaba. Orice ar fi, mergi pe calitate si titluri foarte bine gandite, musai in engleza.
    Într-o zi, riscând, poți să rămâi fericit pentru toată viața !
    Contează ce produci nu cine pretinzi a fi.

  8. #8
    Avatarul lui Havrince Daniel
    Havrince Daniel este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    27
    Data înscrierii
    12th March 2011
    Locaţie
    Baia Mare
    Posturi
    323
    Putere Rep
    27


    Implicit

    Multumesc de sfaturi si idei. O sa pun in practica incetul cu incetul tot ce mi-ati zis. Ce ma retine e problema cu monetizarea si MCN-ul care ma trimite la youtube support si youtube ma trimite la retea pentru a face apel. Am solicitat deconectarea dar pana de craciun sunt blocat asa si nici nu stiu daca voi putea monetiza vreodata cu alta retea. E foarte ciudat, apare monetizarea dezactivata pentru activitate de clikcuir nevalida dar monetizarea merge fara probleme si apar bani in venituri. As putea lasa asa dar daca nu mai sunt platit pe urma?
    Si inca ceva, nu trebuie aderat la o retea ce se bazeaza pe gaming, n-o sa fi ajutat deloc, iar comunitatea nu va fi interesata de ceea ce faci tu, iar cei 40% care ii lasi lor nu ii merita, parerea mea.
    ★★ Produse artizanat marca Daniel Havrince si conținut video cu artizan Daniel Havrince ★★

  9. #9
    Avatarul lui Adelin
    Adelin este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    22
    Data înscrierii
    18th June 2013
    Locaţie
    Tg. Jiu
    Posturi
    466
    Putere Rep
    22


    1 out of 1 members found this post helpful.

    Implicit

    Imi place ideea cu acest canal. O sa ii dau un share acestui clip pe o pagina de fb.
    Nimic.

  10. #10
    Avatarul lui Havrince Daniel
    Havrince Daniel este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    27
    Data înscrierii
    12th March 2011
    Locaţie
    Baia Mare
    Posturi
    323
    Putere Rep
    27


    Implicit

    Ultimul proiect.
    Imagini atașate Imagini atașate
    ★★ Produse artizanat marca Daniel Havrince si conținut video cu artizan Daniel Havrince ★★

Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Idei noi
    De Victoras în forumul Subiecte pentru incepatori
    Răspunsuri: 9
    Ultimul Post: 10th June 2013, 12:12
  2. Need some help - idei domeniu.com
    De Lupanu în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 7
    Ultimul Post: 14th May 2013, 12:55
  3. Idei keywords
    De piciu1993 în forumul Metode de promovare, Analiza trafic.
    Răspunsuri: 15
    Ultimul Post: 23rd October 2012, 23:35
  4. Cateva idei, va rog
    De Hetzenauer în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 3
    Ultimul Post: 25th May 2008, 10:31
  5. Idei domeniu
    De prodan_13 în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 11
    Ultimul Post: 24th October 2007, 23:31

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •