Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12
Rezultate 11 la 16 din 16

Subiect: Best practices in development

Afișare hibrid

  1. #1
    Avatarul lui Marius Mailat
    Marius Mailat este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    38
    Data înscrierii
    16th November 2005
    Vârstă
    46
    Posturi
    1.818
    Putere Rep
    38


    Implicit

    Citat Postat în original de danielbuca Vezi Post
    Vreunul dintre voi a experimentat pana acum pair programming ? Please share
    E exact ce urasc eu, il consider contraindicat in programare. Este insa ideal in debugging/bug solving/optimization. Este doar un alt concept care nu neapart e un best practice.

    Eu imi pierd din productivitate 80% daca e langa mine cineva, si nu sunt singurul. Insa pentru situatii de criza, gen bug solving, patch rapid etc, precum si petru optimizare de cod e perfect.
    Directory Submitter - soft de inscriere in 4500 de directoare straine si 1025 romanesti
    Anunturi - soft de inscriere in 500 de siteuri de anunturi

  2. #2
    Avatarul lui alecs
    alecs este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    34
    Data înscrierii
    5th February 2007
    Locaţie
    Timisoara
    Vârstă
    36
    Posturi
    490
    Putere Rep
    34


    Implicit

    Citat Postat în original de danielbuca Vezi Post
    Pair programming, uite un lucru care mi s-a parut intotdeauna foarte interesant dar nu am avut niciodata posibilitatea sa experimentez.
    E un sistem care ar trebui folosit ocazional, nu permanent, si cel putin cu scop de mentoring / tutoring / knowledge share.

    Vreunul dintre voi a experimentat pana acum pair programming ? Please share
    PRO
    - se reduc timpii morti (nu stai singur si te uiti pe pereti daca nu ai chef sa scrii codul tau)
    - erorile de algoritm (la un nivel mic) se corecteaza pe loc. De exemplu unul din doi tot observa ca al 2-lea for trebuie sa inceapa de la i+1, nu i. Erorile de sintaxa nu le mai amintesc, ele ar trebui corectate semi-automat de catre IDE.
    - viteza de lucru este mai mare decat in cazul unui singur om
    CON
    - 2 oameni lucreaza la un calculator. Daca ambii sunt foarte motivati mai bine (repede) lucreaza singuri.
    - cel cu experienta mai putina s-ar putea simti intimidat
    Cam astea au fost concluziile mele dupa aplicarea tehnicii de vreo 2 ori (oameni diferiti, proiecte diferite).
    Am lista de directoare românești gratuite și o unealtă pentru căutare de utilizatori în rețelele sociale românești.

  3. #3
    Avatarul lui danielbuca
    danielbuca este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    36
    Data înscrierii
    13th August 2006
    Locaţie
    Bucharest
    Vârstă
    46
    Posturi
    431
    Putere Rep
    36


    Implicit

    Da, sunt de acord cu observatiile dar totusi nu credeti ca ar fi bun si pentru perioadele de training de exemplu? sau pentru sesiuni de tutoring sau knowledge exchange?
    Ma gandesc la pair programming ca la un principiu de urmat atunci cand ne gandim la self improvement si nu neaparat la eficientizarea procesului de lucru.

    @mmariusel: lol, credeam ca sunt eu mai ciudat pt ca nu pot lucra si numai daca am senzatia ca s-ar putea uita cineva peste umarul meu

  4. #4
    Avatarul lui Marius Mailat
    Marius Mailat este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    38
    Data înscrierii
    16th November 2005
    Vârstă
    46
    Posturi
    1.818
    Putere Rep
    38


    Implicit

    O resursa relativ noua, 25 Most Dangerous Programming Errors
    Directory Submitter - soft de inscriere in 4500 de directoare straine si 1025 romanesti
    Anunturi - soft de inscriere in 500 de siteuri de anunturi

  5. #5
    Avatarul lui danielbuca
    danielbuca este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    36
    Data înscrierii
    13th August 2006
    Locaţie
    Bucharest
    Vârstă
    46
    Posturi
    431
    Putere Rep
    36


    Implicit

    Le-am citit
    Interesant (si adevarat) dar mult prea pompos prezentate.

  6. #6
    Avatarul lui Chaos
    Chaos este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    34
    Data înscrierii
    3rd April 2006
    Locaţie
    Cluj-Napoca
    Vârstă
    41
    Posturi
    389
    Putere Rep
    34


    Implicit

    Nu e o metoda eficienta de lucru.. aia e clar (de aceea am si mentionat "daca o permit resursele").
    Cu totii avem cred o retinere in a lucra cand cineva se uita peste umarul nostru.. si fiecare are motivele lui.
    Cum zicea si alecs, atunci cand sunt doi programatori de nivele diferite cel mai putin experimentat s-ar putea simti intimidat oarecum. Totul trebuie vazut insa constructiv (sau cel putin asa ar trebui sa fie). E incredibil ce transfer de know how se face in felul asta printr-o simpla intrebare "De ce?".
    In primul rand.. cel care pune intrebarea primeste un raspuns si in al doilea rand se "sedimenteaza" niste cunostinte in momentul in care raspunzi unei intrebari si de multe ori (cel putin mie mi s-a intamplat) am vazut probleme in ce faceam sau rezolvari mai bune ale unei probleme specifice.
    Trebuie sa fiu totusi de acord ca se muleaza cel mai bine la refactorizari si debugging.

Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. SEOmoz New Best SEO Practices
    De Cristina Andrei în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 23
    Ultimul Post: 1st July 2009, 12:14
  2. Caut cativa oameni buni (design + development)
    De danielbuca în forumul Locuri de munca
    Răspunsuri: 13
    Ultimul Post: 4th September 2008, 21:42
  3. ofer servicii web design & development
    De novakane în forumul Servicii web / Jobs
    Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 20th May 2007, 10:24

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •