Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12
Rezultate 11 la 19 din 19

Subiect: Lamurire plagiat

alecs este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    34
    Data înscrierii
    5th February 2007
    Locaţie
    Timisoara
    Vârstă
    36
    Posturi
    490
    Putere Rep
    34

Implicit

Citat Postat în original de robyroy Vezi Post
    Nicidecum nu m-am gandit la asta. Pur si simplu se poate rescrie articolul complet, astfel incat, desi spune acelasi lucru, e continut unic.
    In principiu sunt de acord cu rescrierile, atat timp cat e vorba de un text cu informatii generale.

Dar considera urmatorul scenariu.
    Investesti timp si bani in urmarirea preturilor din primele 10 magazine online din ro. Timp de un an. Dupa care faci analize din greu, corelezi cu factorii politici, sociali si economici din decursul acelui an. Scrii un articol. Vine apoi altcineva si reformuleaza totul complet in alt articol. Brusc ti-a copiat informatia, cea pentru care ai muncit cel mai mult.
    Am lista de directoare românești gratuite și o unealtă pentru căutare de utilizatori în rețelele sociale românești.

Robert este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    94
    Data înscrierii
    7th August 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    46
    Posturi
    4.027
    Putere Rep
    94

Implicit

Si.... legal, ce poti face impotriva lui? E continut unic, nu il poti acuza de plagiat. Tu esti doar o sursa de informare, asta nu este o incalcare a drepturilor de proprietate intelectuala.
    Daca te pot ajuta cu un sfat sau daca doresti o oferta de optimizare pentru siteul tau, da-mi un mesaj!

cristi_kenzo este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    27th March 2011
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    135
    Putere Rep
    0

Implicit

cred ca solutia cu rescrierea lor este cea mai buna in final. Multumesc.

Ciprian.Olaru este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    6th August 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    573
    Putere Rep
    0

Implicit

informatia nu este protejata prin drepturi de autor;
    modul in care este prezentata / agregata / etc informatia poate fi protejat prin drepturi de autor (in anumite conditii), dar informatia cu siguranta nu;
    preturile au fost aceleasi si pentru cel care scrie al doilea articol, contextul politic e acelasi si pt el.. si nu poti sa ii limitezi dreptul de a prezenta aceasta informatie in felul lui prorpiu;

hl2u este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    34
    Data înscrierii
    15th November 2006
    Vârstă
    50
    Posturi
    483
    Putere Rep
    34

1 out of 1 members found this post helpful.

Implicit

Citat Postat în original de robyroy Vezi Post
    Si.... legal, ce poti face impotriva lui?
    Legal, nu cred ca prea multe. Practic, se poate apela la o solutie foarte raspandita in randul editorilor
    de harti si ghiduri turistice: se "planteaza" in cateva locuri informatii false, "de control", gen strazi
    inexistente in realitate si care totusi apar in respectivele harti si asa mai departe - cine fura si la proces
    se dovedeste relativ usor furtul=>e bun de plata.

imagini este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    30
    Data înscrierii
    29th June 2011
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    676
    Putere Rep
    30

Implicit

@h2u
    Bun exemplul cu ghidurile turistice. Fara sa vrei, ai raspuns partial unei probleme care ma macina.
    Revenind la ce au spus ceilalti, una este sa te folosesti de informatie (exemplu datele despre un obiectiv turistic) si alta sa faci copy-paste la descrierea facuta de cineva. Din ce m-am interesat (insa avocatul respectiv nu este specializat pe drepturi de autor, astfel ca nu e 100% sigur) daca exista in termeni si conditii mentiunea de copyright asupra textelor de pe site, atunci se supune legii drepturilor de autor.

Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    6th August 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    573
    Putere Rep
    0

Implicit

faptul ca inchei un contract intr-o forma legala pentru un serviciu ilegal (ex: angajezi un asasin pentru un omor) nu inseamna ca serviciul devine legal;
    nu sunt avocat si nu iti spun sa iei asta ca o garantie, dar iti pot spune ca noi am consultat un avocat intr-o problema similara si concluzia a fost ca indiferent de alte conditii si termene din site.. nu poti sa protejezi prin copyright informatia, ci doar contributia ta la acel material (forma de prezentare, modul in care este agregata, bucatile "artistice" din text, etc);

daca esti primul care raporteaza scorul unui eveniment sportiv nu inseamna ca ceilalti care vor sa faca acelasi lucru trebuie sa aiba acordul tau;
    la fel este si cu pretul unui produs.. daca tu ai scris despre el.. nu inseamna ca il poti obliga pe altul sa scrie despre acelasi pret;
    a nu se intelege ca sunt pentru copiere, dar trebuie facuta diferenta intre o opera originala si o stire sau o alta informatie;

imagini este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    30
    Data înscrierii
    29th June 2011
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    676
    Putere Rep
    30

Implicit

@gabriel
    Daca eu prezint o informatie intr-un text UNIC si tu vii si-l copiezi, crezi ca e asa greu de demonstrat ca l-ai copiat? Daca eu fac un text de 500 cuvinte, care sunt sansele ca si tu sa creezi un text identic?

--- Later Edit --- (ca mi-a fost lene sa apas "Edit")

Cred ca se face confuzie intre informatie (exemplu scorul unui meci, PIB-ul Romaniei, vremea de afara) si creatie, care presupune imbinarea unei serii de informatii si expunerea intr-un limbaj propriu (exemplu, fac o analiza proprie a meciului disputat aseara. Cand redactez o analiza de 500 de cuvinte, care sunt sansele ca tu sa faci o analiza pe acelasi meci, folosind fix aceleasi cuvinte?

Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    6th August 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    573
    Putere Rep
    0

Implicit

eu exact asta am si spus.. daca vrei sa ai sanse in instanta.. ai grija sa creezi un text original (fie ca e o analiza economica sau a unui eveniment sportiv);

Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Plagiat sau nu ?
    De Danielu în forumul Plagiat
    Răspunsuri: 13
    Ultimul Post: 28th January 2009, 13:14
  2. Plagiat!
    De aly21 în forumul Plagiat
    Răspunsuri: 9
    Ultimul Post: 15th May 2008, 07:06
  3. Plagiat?
    De cipcip în forumul Plagiat
    Răspunsuri: 8