Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 24

Subiect: Promovare prin SMS - are efect ?

  1. #1
    Avatarul lui emusro
    emusro este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    24
    Data înscrierii
    8th August 2013
    Posturi
    86
    Putere Rep
    24


    2 out of 3 members found this post helpful.

    Question Promovare prin SMS - are efect ?

    Salut,

    Acum ca tot vine sfarsitul de saptamana, am mai multe iintrebari si mai mult timp sa dezbatem aceste intrebari. Una din ele ar fi ? Merita banii promovarea prin SMS ? sau mai degraba folosesti SMS pentru a fideliza clientii deja inregistrati?

    Cand zic publicitate prin SMS ma refer sa trimiti la un numar de oameni un SMS din numele firmei tale .. in care .. le faci o oferta, ii inviti pe site .. etc..

    Stiti servicii de genu in Romania ? dar cu preturi decente ?

  2. #2
    Avatarul lui tori7
    tori7 este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    21
    Data înscrierii
    5th April 2013
    Locaţie
    Galati
    Posturi
    93
    Putere Rep
    21


    1 out of 1 members found this post helpful.

    Implicit

    Daca ai numerele din baza ta de date si ei si-au data acordul sa primeasca sms-uri - e ok.

    Un amic isi promova un site de anunturi prin sms-uri, o baza de date cumparata. Rezultatele au fost spre 0 - aproape nici un anunt adaugat in urma camapaniei. Smsurile lui erau tratate ca spam.
    Il voi intreba cu ce serviciu a colaborat...

  3. #3
    Avatarul lui emusro
    emusro este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    24
    Data înscrierii
    8th August 2013
    Posturi
    86
    Putere Rep
    24


    1 out of 2 members found this post helpful.

    Implicit

    Cand am deschis acest topic, am crezut ca este de inteles ca cei ce vor primi SMS-ul sunt oameni care au acceptat acest lucru in prealabil.

    Ca sa dau un exemplu :

    Ai un magazin online unde vinzi haine si ai o baza de date de useri inregistrati care au completat si numarul de telefon. Cand s-au inregistrat au acceptat sa primeasca din cand in cand SMS-uri legate de produse, oferte pe site, etc.

    La inceputul sezonului rece, aduci marfa noua de sezon ( ghete, geci, fulare, etc.. ) si vrei sa anuntui userii care sunt inregistrati pe site ca ai adus marfa noua.

    Cum e mai bine ... le trimiti mail ? sau SMS ?

    De ce intreb ? foarte multi utilizatori de internet nu prea mai citest mailul. Primesc sute de emailuri pe zi ,,, spamuri si oferte de la zeci de magazine/siteuri unde s-au mai inregistrat ei .. si cand intra in Inbox, arunca o privire peste ele si le sterge pe toate nu da importanta prea mare .. stie ca oricum primeste in fiecare zi ... si uite asa .. oferta ta risca sa nu fie vazuta... chiar daca, el, clientul, poate daca ar fi vazut ce oferta ai tu .. ar fi fost interesat sa isi cumpere .. ceva pentru iarna.

    Si atunci ma intreb, oare nu ti-ai creste vanzarile daca ai trimite un SMS scurt in care ii spui ca ai adus marfa noua .. si il astepti pe site ? sms-ul sigur il va citi.

    Bineinteles, nu trebuie sa abuzezi de acest lucru si sa dai SMS zilnic .. insa de 3-4 ori pe an cand .. aduci marfa total diferita de ce avea de obicei pe site ( vara ai mai multe tricouri... iarna .. schimbi in mare parte produsele,,, pentru ca cererea creste pentru produse de sezon ... si nu se mai vand tricouri la fel de mult ).

    In concluzie pentru asta cer parerea ... oare ar avea mai mult efect SMSul sau .. clasicul e-mail ?

    Imi cer scuze daca am fost inteles gresit.

    Seara buna!

  4. #4
    Avatarul lui puthre
    puthre este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    80
    Data înscrierii
    21st February 2011
    Locaţie
    București
    Posturi
    2.154
    Putere Rep
    80


    2 out of 3 members found this post helpful.

    Implicit

    Citat Postat în original de emusro Vezi Post
    spamuri si oferte de la zeci de magazine/siteuri unde s-au mai inregistrat ei .. si cand intra in Inbox, arunca o privire peste ele si le sterge pe toate nu da importanta prea mare .. stie ca oricum primeste in fiecare zi
    Nu stiu cat de bine merge treaba cu SMSurile, dar te sfatuiesc, cand le trimiti sa faci acordurile bine intre subiect si predicat.
    Caut cu jingle.ro.

  5. #5
    Avatarul lui emusro
    emusro este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    24
    Data înscrierii
    8th August 2013
    Posturi
    86
    Putere Rep
    24


    Implicit

    Citat Postat în original de puthre Vezi Post
    Nu stiu cat de bine merge treaba cu SMSurile, dar te sfatuiesc, cand le trimiti sa faci acordurile bine intre subiect si predicat.
    Multumesc pentru atentionare. Imi cer scuze, voi fi mai atent la ce/cum scriu.

  6. #6
    Avatarul lui Prometeu
    Prometeu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    38
    Data înscrierii
    27th October 2007
    Posturi
    1.434
    Putere Rep
    38


    Implicit

    M-ar interesa și pe mine un serviciu la preț bun pentru 4000 SMS +. Este vorba de o bază de date pentru care oamenii și-au dat acordul. Am încercat doar campanii pe mail dar rata de deschidere nu este atât de mare pe cât m-aș fi așteptat, e strânsă în timp și cred că lumea își schimbă adresa de mail mai des decât aș crede. Poate voi avea rezultate mai bune prin SMS.

  7. #7
    Avatarul lui Popa Flavian
    Popa Flavian este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    25
    Data înscrierii
    10th September 2010
    Locaţie
    Brăila
    Posturi
    336
    Putere Rep
    25


    Implicit

    Vorbind din punct de vedere al clientului, eu chiar as fi interesat sa primesc SMS cu oferte despre haine/it sau alte chestii, bineinteles cu acordul meu, deci cred ca e o idee buna.

  8. #8
    Avatarul lui tori7
    tori7 este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    21
    Data înscrierii
    5th April 2013
    Locaţie
    Galati
    Posturi
    93
    Putere Rep
    21


    Implicit

    Vorbind despre Email vs SMS - tu fiind in mediul online - prin email clientii ajungi mai rapid la oferta ta, printr-un click.
    La SMS trebuie sa ai un text foarte concis, si foarte bun ca sa atraga clientii (de obicei - super reduceri, cupon-coduri pt reduceri . Trebuie sa fie intratat de bun ca sa merite oboseala sa-l citesc iar apoi sa bag in browser/google url-ul tau ca sa ajung la oferta data.
    Si eu am mai primit sms-uri de la cateva site-uri (fara acordul meu, spam-uri) dar reactia mea a fost inversa fata de cea dorita de ei - le doream falimentul

  9. #9
    Avatarul lui Scribul
    Scribul este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    20
    Data înscrierii
    18th December 2013
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    39
    Posturi
    80
    Putere Rep
    20


    1 out of 1 members found this post helpful.

    Implicit

    Am un prieten care are o afacere cu haine (second si noi). Trimite sms cand primeste marfa noua (celor care si-au dat acordul, 90% fete). Alea sunt foarte multumite ca afla primele. Si dau navala.

  10. #10
    Avatarul lui Hapiuc Robert
    Hapiuc Robert este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    27
    Data înscrierii
    16th September 2010
    Locaţie
    Sibiu
    Posturi
    417
    Putere Rep
    27


    Implicit

    O mica recomandare: https://www.sendinblue.com/ . inca nu am testat serviciile.

Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Promovare prin flyere
    De startblog în forumul Metode de promovare, Analiza trafic.
    Răspunsuri: 29
    Ultimul Post: 2nd December 2014, 20:31
  2. promovare prin articole
    De melc în forumul Metode de promovare, Analiza trafic.
    Răspunsuri: 3
    Ultimul Post: 29th December 2009, 01:44
  3. Promovare prin calendare :)
    De Netul în forumul Metode de promovare, Analiza trafic.
    Răspunsuri: 10
    Ultimul Post: 2nd December 2007, 03:09
  4. Promovare prin subdomenii
    De fedoras în forumul Domenii
    Răspunsuri: 5
    Ultimul Post: 7th February 2007, 12:08
  5. Promovare prin ebay.com
    De zuk în forumul Metode de promovare, Analiza trafic.
    Răspunsuri: 4
    Ultimul Post: 25th September 2006, 02:21

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •