Pagina 4 din 4 PrimulPrimul ... 234
Rezultate 31 la 35 din 35

Subiect: Valoarea reala a unui link?

  1. #31
    Avatarul lui Alex Dumitru
    Alex Dumitru este deconectat Administrator
    Reputatie:
    60
    Data înscrierii
    20th April 2006
    Locaţie
    Pitesti / Bucuresti
    Vârstă
    35
    Posturi
    3.339
    Putere Rep
    60


    Implicit

    Citat Postat în original de MarianG Vezi Post
    Atunci eu am o perceptie gresita asupra a ceea ce este relevanta unui link. Am presupus ca daca keywordul ar fi fost ''laptop'', atunci relevant ar fi mai degraba un link dinspre emag decat dinspre ecomagazin. De aici si nelamurirea mea cand a venit vorba de sulumits retsambew.
    Daca linkul venea de pe un site despre keywordul respectiv, atunci era FOARTE relevant. Dar daca siteul este despre ceva diferit, iar articolul despre keywordul respectiv, relevanta tot exista. Dupa cum poti vedea si in webmaster tools, Google pune niste taguri fiecarui website si anumite cuvintele cheie care reprezinta websiteul. Dar asta nu inseamna ca nu pot ranka si pe alte keywords, doar ca am sanse mai mici fata de unul absolut relevant pentru keywordul respectiv.

  2. #32
    Avatarul lui MarianG
    MarianG este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    28
    Data înscrierii
    26th December 2010
    Locaţie
    Tulcea
    Posturi
    347
    Putere Rep
    28


    Implicit

    Am inteles, Alex. Multumesc!

  3. #33
    Avatarul lui lovelife
    lovelife este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    99
    Data înscrierii
    8th July 2006
    Locaţie
    Galati
    Vârstă
    47
    Posturi
    5.993
    Putere Rep
    99


    Implicit

    Este relevant un link pentru laptop chiar daca pe site-ul respectiv nu apare nicaieri cuvantul laptop, dar in schimb prin majoritatea articolelor de pe site se vorbeste, de RAM, hdd, wireless, DVD-RW, memorie, monitor, USB, etc. Chiar mai relevant decat un articol pe un site ce are doar 2 pagini in care se gaseste des cuvantul laptop.
    Relevanta este de cel putin doua tipuri, relevanta site-ului si relevanta paginii, primul este mai valoros, si combinatia celor doua este super.
    Era si un articol pe tema asta
    Ultima modificare făcută de lovelife; 14th January 2011 la 23:43.
    Nu ma pricep la SEO dar ma bag in seama

  4. #34
    Avatarul lui Alex Dumitru
    Alex Dumitru este deconectat Administrator
    Reputatie:
    60
    Data înscrierii
    20th April 2006
    Locaţie
    Pitesti / Bucuresti
    Vârstă
    35
    Posturi
    3.339
    Putere Rep
    60


    4 out of 4 members found this post helpful.

    Implicit

    Cum evaluez eu valoarea unui link ( am vrut sa scriu demult postul asta, dar n-am avut destula rabdare ):

    Chiar daca nu pun valoare pe PR, ma uit totusi pentru ca poate indica fie ca siteul a fost penalizat sau ca are un trust destul de bun. Un site cu vechime si PR0 ma face sa-l analizez mai in detaliu pentru ca inseamna ca ceva poate fi in neregula. Un site cu PR5-6 inseamna ca are linkuri destul de puternice catre el, deci e un semnal pozitiv. Nu pun pret pe asta, ci doar imi fac o prima idee despre siteul respectiv.

    Verific pozitia in SERP pentru keywordurile importante si numarul paginilor indexate. De asemenea verific pozitiile si pe unele keyworduri mai putin relevante siteului. Daca are un ranking relativ bun si pe astea e semn ca siteul are un trust mare.

    Alti factori importanti sunt vechimea siteului si intervalul update-urilor. Daca un site e foarte vechi, dar nu a mai fost updatat de mult, atunci probabil ca nu o sa ma intereseze un link pe el. Am observat ca Google pastreaza destul de mult rankul paginilor vechi, dar are o reticenta in a ranka paginile noi, daca a fost o perioada lunga in care siteul nu a fost updatat. Totusi asta e doar o opinie a mea si nu sunt foarte sigur. In schimb daca siteul e updatat si are pozitii bune, atunci e inca un semn foarte bun.

    De asemenea verific si cat de repede sunt indexate paginile. Daca dureaza 12-24 de ore sa-i fie indexata o pagina, inseamna ca Google nu e foarte activ pe siteul respectiv si e un semn ca trustul nu e asa mare. In schimb daca indexeaza paginile noi in cateva minute, inseamna ca botul sta foarte mult pe site, deci indexeaza si reindexeaza siteul constant.

    Mai trebuie luat in calcul si cate linkuri externe are pagina respectiva pe ea. Cu cat mai putine, cu atat mai bine.

    Din pacate nu pot spune si un pret estimat in functie de criteriile de mai sus. Pretul corect e cel pe care-l poate plati fiecare si cel pentru care un webmaster e dispus sa plaseze un link pe site.

    Un sfat cand cumparati linkuri sau faceti link exchange ar fi sa faceti totul permanent si nu pe o perioada determinata. Linkurile care dispar dupa un timp nu sunt un semn bun pentru Google. Eu prefer linkuri plasate pe o pagina creata special pentru linkul respectiv, pentru a fii 100% relevant. Asta merge in special pe bloguri si are rezultate excelente.
    Ultima modificare făcută de Alex Dumitru; 15th January 2011 la 19:36.

  5. #35
    Avatarul lui CinCin
    CinCin este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    11th January 2011
    Locaţie
    Iasi-Bacau-Bucuresti
    Vârstă
    42
    Posturi
    42
    Putere Rep
    0


    Implicit

    Sandossu numai tu poti sa le spui asa bine. Ai perfecta dreptate. Cam asa fac si eu.

Pagina 4 din 4 PrimulPrimul ... 234

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Valoarea unui link - pret de vanzare/achizitie
    De Marius Cristian în forumul Link-uri/Bannere
    Răspunsuri: 21
    Ultimul Post: 2nd March 2010, 21:18
  2. Factorii care determina valoarea unui link
    De Cristina Andrei în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 12th September 2009, 23:21
  3. Link PR4 pe o lună contra unui mic servici
    De doro în forumul Link-uri/Bannere
    Răspunsuri: 6
    Ultimul Post: 15th September 2008, 13:07
  4. Valoarea unui domeniu de doua caractere .ro
    De bsorin în forumul Domenii
    Răspunsuri: 17
    Ultimul Post: 24th February 2008, 17:10
  5. IBLs de pe propriul site - care e valoarea lor ?
    De evolution în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 27th July 2007, 18:48

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •