Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 29

Subiect: Link bait: strategii, metode etc.

  1. #1
    Avatarul lui Alex Dumitru
    Alex Dumitru este deconectat Administrator
    Reputatie:
    60
    Data înscrierii
    20th April 2006
    Locaţie
    Pitesti / Bucuresti
    Vârstă
    35
    Posturi
    3.339
    Putere Rep
    60


    5 out of 5 members found this post helpful.

    Implicit Link bait: strategii, metode etc.

    Metoda mea preferata de link building e link bait-ul, pentru ca inseamna mai mult decat linkuri si e cea mai sigura. Sunt sanse foarte slabe sa fii penalizat din cauza asta si sunt sanse mari sa primesti si trafic, pe langa multe linkuri de calitate. In plus, iti trebuie un continut foarte bun pentru a face link bait si asta inseamna returning visitors, abonati si expunere.

    In ultimii 2-3 ani m-am bazat in mare doar pe link bait ca metoda de link building si as vrea sa vorbim despre asta si poate invatam cum sa-l facem mai bine.

    Pentru inceput o sa vorbesc putin din experienta mea:

    Continutul
    Practic e singurul lucru care ii face pe ceilalti sa puna linkuri catre tine si e foarte important sa ai nu doar continut bun, ci si foarte interesant. Practic trebuie sa ai lucruri care nu se gasesc pe toate celelalte siteuri. Cateva idei de pagini care ar putea fi link bait sunt: liste de lucruri interesante, breaking news, unelte folositoare, controverse, infographics sau ceva amuzant.

    Eu am incercat toate metodele si pot sa zic ca cel mai bine merge cu controversele, lucrurile amuzante sau listele. Problema cu breaking news e ca nu ai foarte mult timp la dispozitie si e posibil ca si altii sa faca rost de stire, in schimb celelalte pot fi valabile mult timp.

    Un exemplu de link bait de succes a fost la aparitia Starcraft 2, cu un articol numit "Starcraft 2 a Disappointment: 7 Reasons Not to Buy it". A fost o controversa care a generat multe linkuri si trafic, pentru ca toti fanii au fost ofensati de articolul respectiv.

    Promovarea
    Daca ai un site nou si fara trafic degeaba scrii articole bune, unice si foarte interesante, pentru ca nu au cum sa ajunga unde trebuie. Asa ca link-baiturile trebuie promovate si nu va fi foarte greu.

    Metode de promovare sunt foarte multe si un articol bun ajunge sa se promoveze singur la un momentdat. In privinta asta social media poate face minuni si aici dau doar cateva exemple: Facebook, Twitter, Digg, Reddit, StumbleUpon. Nu va apucati sa adaugati toate articolele siteului acolo, ci doar pe cele mai interesante si asta e valabil in special pentru Digg, Reddit si celelalte de genul asta.
    Alta metoda buna e trimiterea "tip"-urilor la siteurile din aceeasi nisa. Nu vor scrie toti, unii vor scrie fara a pune link, dar daca artiolul merita, cativa tot vor pune link.

    Astept si parerile si experienta voastra. Eu o sa mai scriu una-alta pe parcurs
    Ultima modificare făcută de Alex Dumitru; 10th December 2010 la 20:39. Motiv: typo

  2. #2
    Avatarul lui Robert
    Robert este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    94
    Data înscrierii
    7th August 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    46
    Posturi
    4.027
    Putere Rep
    94


    Implicit

    As adauga un lucru.
    Probabil pentru a avea succes, iti trebuie si un content writter al naibii de bun.
    Daca te pot ajuta cu un sfat sau daca doresti o oferta de optimizare pentru siteul tau, da-mi un mesaj!

  3. #3
    Avatarul lui Andrei S
    Andrei S este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    29
    Data înscrierii
    16th September 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    453
    Putere Rep
    29


    Implicit

    Foarte tare subiectul, ma preocupa din ce in ce mai mult.
    Pe .ro crezi ca are efect avand in vedere ca linkurile naturale aici sunt mult mai rare?

    PS: unul dintre articolele interesante SEOmoz | Why Linkbait is a Tactic the Search Engines Will Always Value
    Ultima modificare făcută de Andrei S; 10th December 2010 la 12:41. Motiv: greseli gramaticale pentru ca n-am dormit toata noaptea
    Am un blog de afiliere blog Comparix dar si site Comparix.

  4. #4
    Avatarul lui matei
    matei este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    40
    Data înscrierii
    6th October 2010
    Vârstă
    35
    Posturi
    888
    Putere Rep
    40


    Implicit

    Si pe .ro se pot devzolta link-uri naturale.
    O dovedeste printre altele, si blogul pitici gratis care a avut parte de o expunere foarte mare. Content-ul era de valoare, astfel incat, au aparut link-uri pe multe forumuri sau bloguri.
    Ma ocup si cu testare manuala/automata.
    PS:Vand advertoriale ieftine pe site cu profil medical.

  5. #5
    Avatarul lui Alex Dumitru
    Alex Dumitru este deconectat Administrator
    Reputatie:
    60
    Data înscrierii
    20th April 2006
    Locaţie
    Pitesti / Bucuresti
    Vârstă
    35
    Posturi
    3.339
    Putere Rep
    60


    Implicit

    E foarte important sa ai un content writer bun si sunt destul de scumpi cei care scriu articol de genul asta, dar merita.

    Sunt convins ca si pe .ro merge, dar e mai greu sa-ti promovezi articolul. Totusi am vazut multe link bait-uri bune si pe la noi.

  6. #6
    Avatarul lui Dragos Nicu
    Dragos Nicu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    40
    Data înscrierii
    20th January 2008
    Locaţie
    Sibiu, RO
    Posturi
    2.011
    Putere Rep
    40


    Implicit

    Pe .ro problema nu sunt linkuri naturale provenite din link bait, ci problema este monetizarea, ca nu se merita. Platesti 3 writeri buni, scoti profit prea mic pentru a te zbate aiurea.
    Poti sa dai de mine usor, @contact.

  7. #7
    Avatarul lui Prometeu
    Prometeu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    37
    Data înscrierii
    27th October 2007
    Posturi
    1.434
    Putere Rep
    37


    Implicit

    Eu unul am obtinut pe .ro linkuri doar pentru ca eram sus in serp , aveam si continut bun dar na ...
    Am sa incerc sa promovez si cateva articole noi sa vad cum merge.

  8. #8
    Avatarul lui dontedro
    dontedro este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    27th April 2008
    Locaţie
    Cuca Macaii
    Posturi
    337
    Putere Rep
    0


    2 out of 4 members found this post helpful.

    Implicit

    Link bait-ul este genul acela te tehnica in care linkurile vin de la sine, fara a fi nevoie sa te ingrijorezi prea mult de acest lucru. In plus, functioneaza in marea majoritate a cazurilor pentru bloguri sau siteuri de stiri.

  9. #9
    Avatarul lui dontedro
    dontedro este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    27th April 2008
    Locaţie
    Cuca Macaii
    Posturi
    337
    Putere Rep
    0


    3 out of 5 members found this post helpful.

    Implicit

    Se pare ca am primit un mic rating, de culoare bad. Voiam sa subliniez faptul ca trebuie sa te concentrezi mai mult pe continut decat pe link bait ca tehnica in sine. Mai exact, sa scrii pentru a aduce un plus de valoare, nu pentru a obtine linkuri.

  10. #10
    Avatarul lui Nic
    Nic
    Nic este deconectat Super Moderator
    Reputatie:
    49
    Data înscrierii
    14th May 2007
    Posturi
    987
    Putere Rep
    49


    6 out of 6 members found this post helpful.

    Implicit

    Siteul trebuie sa aiba o oarecare reputatie pana sa incepi link baiting. Cateva reguli nescrise, din ce am observat eu, cand cineva da de un link/articol interesant insa nu stie nimic despre blogul respectiv sau autorul care l-a scris:

    ---> In general nu se linkeaza catre siteuri noi. Daca ai posturi putine , comentarii putine , arhiva de wordpress arata ca blogul are doar 2 luni, etc sanse reduse sa primesti linkuri.

    ---> Nu se linkeaza catre siteuri cu reclame pe ele plasate in mod ostentativ, iar daca acestea se numesc adsense, aproape sigur nu mai linkeaza nimeni catre tine.

    ---> Nu se linkeaza catre topicuri subiective pe bloguri noi. Degeaba faci tu liste top 10 movies, my favourites 10 actors, review la nu stiu ce gadget etc.., nu intereseaza pe nimeni care e parerea ta personala cat esti mic.

    ---> Nu se linkeaza catre stiri "importante" daca nu existe alte surse care sa sustina ce zici tu. Daca nimeni nu a auzit de tine, si postezi tu ca e posibil ca orange sa intre in faliment, nu te baga nimeni in seama, desi poate stirea e reala. In cel mai bun caz, cineva face research pe google si isi posteaza propriul articol.

    Pentru siteurile mici interesate de link baiting:

    -folositi date cat mai exacte si obiective in articole pentru a primi link. In loc de top 10 movies in 2010 care iti plac tie, mai bine scrii un articol cu top 10 movies cu cele mai mari incasari - in loc de parere subiectiva, te axezi pe date obiective.

    -avand in vedere ca articolele "breaking news" exclusive au o fereastra mica in care pot deveni virale, si se pot "fura" usor de alte siteuri mai mari, nu merita sa va concentrati pe ele

    -cele mai bune articole pentru link baiting - parere personala - articolele stil "research". Daca faci un articol tip research, cu date precise si detaliate, gen "32% din siteurile aflate in top 3 pt un anumit keyword contin keywordul respectiv in url":

    a) nimeni nu isi asuma in general articolul tau fara sa linkeze, daca zic ca au facut ei research, si sunt luati la intrebari mai specifice, nu stiu ce sa raspunda, asa ca prefera sa linkeze, (ca sa nu mai zic ca e dea dreptul jenant sa iti asumi un research, spre deosebire de o stire)

    b) sunt valoroase si credibile, iar oamenii prefera sa linkeze catre ele. Desi rezultatele pot fi controversiale si se nasc discutii pro si contra -- ceea ce ajuta cu link baiting evident --, faptul ca sunt bazate pe date reale aduc un plus de obiectivitate si credibilitate, ceea ce le face sa nu fie ignorate prea usor.

    c) spre deosebire de stiri, au un lifespan mai mare, scrii un articol interesant de tip research, e relevant luni intregi sau ani in care poti primii linkuri, citatii, etc..

Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Strategii de link building pentru siteuri de afiliere
    De Alex Dumitru în forumul Link Building
    Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 16th October 2010, 15:11
  2. Metode de link building Romania
    De Marius Mailat în forumul Metode de promovare, Analiza trafic.
    Răspunsuri: 8
    Ultimul Post: 12th February 2009, 00:24
  3. Idei pentru 100 metode de link building
    De Marius Mailat în forumul Metode de promovare, Analiza trafic.
    Răspunsuri: 27
    Ultimul Post: 23rd January 2009, 13:10
  4. Strategii de optimizare
    De opeth în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 29th July 2007, 11:30
  5. Strategii de optimizare
    De Razvan Pop în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 14
    Ultimul Post: 2nd July 2005, 20:21

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •