Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul
Rezultate 11 la 20 din 29

Subiect: Link bait: strategii, metode etc.

Alex Dumitru este deconectat Administrator
    Reputatie:
    55
    Data înscrierii
    20th April 2006
    Locaţie
    Pitesti / Bucuresti
    Vârstă
    32
    Posturi
    3.339
    Putere Rep
    55

Implicit

@Nic e adevarat ca sunt sanse mai mici sa primesti linkuri cu un site mai nou si putin cunoscut, dar merge si asa destul de bine. Cat despre arhiva Wordpress, sunt convins ca nu se uita nimeni foarte atent, important e sa nu ai doar 5-10 posturi in total. Comentariile sunt un plus pentru asta si am facut niste teste cand foloseam social media foarte mult. La articolele unde scriam singur comentarii primeam voturi mult mai usor, deci asta ar putea fi o solutie.

Problema e ca topicurile subiective vor fi intotdeauna motiv de controversa si nu intotdeauna in sensul in care vrei. Asa cum spui si tu, e mai bine sa faci liste obiective.

Cat despre stiri importante si rumors, am reusit de multe ori sa fac link bait asa, desi nu aveam un site foarte cunoscut. Avantajul a fost ca am o echipa destul de buna si toate zvonurile preluate s-au adeverit, asa ca am capatat incredere.

Iar breaking news nu e ceva la care lucrezi foarte mult sau faci research. De obicei stirile astea iti pica intamplator si ori cunosti pe cineva intruntrul unei companii, ori ai noroc sa fii primul care observa un feature la ceva, o versiune noua etc.

Articolele gen "research" merg bine, dar sunt mult mai greu de facut si o poti da in bara destul de usor. Totusi mergi la sigur cu ele daca stii si unde sa le promovezi.

Per total sunt de acord cu tine, in afara de faptul ca nu poti face link bait cu un site nou.

Nic
    Nic este deconectat Super Moderator
    Reputatie:
    44
    Data înscrierii
    14th May 2007
    Posturi
    987
    Putere Rep
    44

1 out of 1 members found this post helpful.

Implicit

@Alex

Printr-un site mic/nou eu ma refeream la blogurile stil "one man show" in faza incipienta detinute de majoritatea membrilor din seopedia. In momentul in care vorbim de siteuri care au deja in spate o echipa cum mentionezi tu, si mai cunosti si pe cineva intr-o companie de unde mai primesti informatii, stiri, etc.. nu cred ca ne mai referim la siteuri mici sau noi.

Da, termenul nou nu e prea bine ales de mine, nu ma refeream strict la vechime ca ordine cronologica. Daca un site pleaca din start cu o echipa buna in spate, intr-o luna poate sa ajunga la un stadiu in care sa nu mai fie considerat nou.

Oricum, sper ca nu se descurajeaza nimeni ca urmare a postului meu.

Reputatie:
    55
    Data înscrierii
    20th April 2006
    Locaţie
    Pitesti / Bucuresti
    Vârstă
    32
    Posturi
    3.339
    Putere Rep
    55

Implicit

Pai un singur om pe un blog nou si fara experienta va avea dificultati in toate privintele, inclusiv in a face un link bait bun. Dar pana la urma poti sa reusesti, sunt foarte multe bloguri de succes scrise de un singur om unde aproape fiecare post ajunge viral / link bait. Dar din pacate astea sunt cazuri extreme si omul respectiv se dedica blogului respectiv foarte mult, stapaneste bine subiectul si e chiar pasionat. Majoritatea se axeaza pe ce e platit mai bine in Adsense sau unde se face trafic mai usor, in loc sa se axeze pe ceva la care chiar se pricep.

Si totusi, nu mai vine nimeni cu idei, sfaturi, experienta ? Ma asteptam sa fie mai dezbatut subiectul asta.

matei este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    35
    Data înscrierii
    6th October 2010
    Vârstă
    32
    Posturi
    888
    Putere Rep
    35

Implicit

Eu unul, am observat pe propria piele ca si un blog nou poate beneficia de link bait. Eu unul, am preferat sa scriu niste articole care sa respecte parerile unor useri reputati din comunitatile unde imi promovez articolele, si astfel, am capatat relativ usor link-uri naturale. Dar asta pe .com, ce-i drept. Pentru .ro, sunt de parere ca trebuie sa fii o autoritate intr-un anumit domeniu ca sa fii luat in seama, sau altfel, consider ca singura sansa de a capata ceva link-uri naturale apare doar daca articolele sunt extrem de umoristice, astfel incat sa merite sa fie preluate.
    Ma ocup si cu testare manuala/automata.
    PS:Vand advertoriale ieftine pe site cu profil medical.

Andrei S este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    24
    Data înscrierii
    16th September 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    453
    Putere Rep
    24

Implicit

Mi se pare fascinanta ideea de link bait deoarece cu putin efort se pare ca se impusca 2 iepuri in acelasi timp: sporirea traficului organic ( pagina articolului poate urmari expresii cheie ) si mai primesti si linkuri care "intaresc" domeniul ( si cu ajutorul linkingului intern se poate directiona asta spre paginile importante din site ). Asta este ceva teoretic totusi...

Din experienta voastra: s-a intamplat sa primiti linkuri spre anumite pagini ( cele cu articole axate pe link bait ) si paginile principale din site sa creasca in SERP?
    Am un blog de afiliere blog Comparix dar si site Comparix.

Reputatie:
    55
    Data înscrierii
    20th April 2006
    Locaţie
    Pitesti / Bucuresti
    Vârstă
    32
    Posturi
    3.339
    Putere Rep
    55

Implicit

Citat Postat în original de Andrei S Vezi Post
    Mi se pare fascinanta ideea de link bait deoarece cu putin efort se pare ca se impusca 2 iepuri in acelasi timp: sporirea traficului organic ( pagina articolului poate urmari expresii cheie ) si mai primesti si linkuri care "intaresc" domeniul ( si cu ajutorul linkingului intern se poate directiona asta spre paginile importante din site ). Asta este ceva teoretic totusi...

Din experienta voastra: s-a intamplat sa primiti linkuri spre anumite pagini ( cele cu articole axate pe link bait ) si paginile principale din site sa creasca in SERP?
    Ultimele si cele mai mari proiecte ale mele se bazeaza aproape integral pe link bait si pot spune ca ajuta enorm linkurile de genul asta, in primul rand pentru ca sunt relevante 100%. Nu doar ca siteurile sunt din aceeasi nisa, dar si paginile intre care se face linkingul sunt despre exact acelasi lucru in cele mai multe cazuri.

Dupa multele teste si analize facute asupra efectelor link bait-ului, n-as mai face link building site wide sau catre index, ci doar pagina interna - pagina interna, pentru ca are efect maxim.

Nic
    Nic este deconectat Super Moderator
    Reputatie:
    44
    Data înscrierii
    14th May 2007
    Posturi
    987
    Putere Rep
    44

Implicit

Citat Postat în original de Andrei S Vezi Post
    Evident, pagina interna transfera pagerank, trustrank, link juice catre homepage, care este apoi redistribuit catre celelalte pagini.

Partea proasta cu linkurile din linkbait e ca in general nu au anchor text potrivit. Majoritatea vin cu I read an article "here" sau "source" , sau "original post", sau link direct fara anchor text, etc.

In special in lipsa unui anchor text, un rol important in relevanta linkului il are titlul paginii pe care apare linkul (deci care teoretic ar fi related), deci asta cumva compenseaza efectul. Unii zic ca titlul paginii pe care apare un link e mai important si decat anchor textul, nu stiu ce sa zic, eu am fost mereu fan anchor text si am obtinut rezultate cu el.

Reputatie:
    55
    Data înscrierii
    20th April 2006
    Locaţie
    Pitesti / Bucuresti
    Vârstă
    32
    Posturi
    3.339
    Putere Rep
    55

Implicit

Citat Postat în original de Nic Vezi Post
    Evident, pagina interna transfera pagerank, trustrank, link juice catre homepage, care este apoi redistribuit catre celelalte pagini.

Partea proasta cu linkurile din linkbait e ca in general nu au anchor text potrivit. Majoritatea vin cu I read an article "here" sau "source" , sau "original post", sau link direct fara anchor text, etc.

In special in lipsa unui anchor text, un rol important in relevanta linkului il are titlul paginii pe care apare linkul (deci care teoretic ar fi related), deci asta cumva compenseaza efectul. Unii zic ca titlul paginii pe care apare un link e mai important si decat anchor textul, nu stiu ce sa zic, eu am fost mereu fan anchor text si am obtinut rezultate cu el.
    Eu de cativa ani nu mai folosesc anchor text si chiar ma feresc de el pentru ca nu pare natural si cred ca Google ia asta in considerare. Si am avut rezultate foarte bune fara el. Cel putin in ultima vreme se tot vorbeste ca sunt foarte bune linkurile care au anchor text brandul ( numele siteului ) si e bine sa fie intr-o proportie destul de mare, 20-30%, cifrele sunt discutabile si fiecare are opinia lui.

Eu sunt de parere ca s-a schimbat foarte mult SEO in ultima vreme si e mult mai importanta relevanta dintre pagini, continutul si trustul paginii decat anchor-ul si PR-ul in sine.

Marylina este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    23
    Data înscrierii
    22nd October 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    350
    Putere Rep
    23

Implicit

Foarte interesant topicul... bravo.

@Alex eu una am pierdut in .ro pentru ca am scos articole foarte ok atat bazate pe research cat si liste la care am lucrat destul de mult si le-am postat pe bloguri care abia se nasteau (2-3 luni), desi le-am promovat si am primit vizitatori din social media si din directoare de articole datorita titlurilor si continutului, totusi nimeni n-a oferit credit prin link(desi s-a copiat articolul pe cateva bloguri..partial sau integral dar fara link).

Oamenii din online s-au departat de ideea initiala a internetului astfel incat acum numim link buildingul - link bait si il numim "una din metode", nu exista asa ceva... este unica metoda pe care ar trebui sa o foloseasca siteurile pentru a primi linkuri... de asta exista trust rank, de asta exista page rank s.a pentru a nota linkuri naturale nu pentru a face schimb de link cu gogu sa scrie acolo filme gratis

+1 la notatia despre anchor text, atat pentru lipsa de importanta acordata ei in ultima vreme cat si pentru partea cu brandul... cu atat mai bine atunci cand ai nume de domeniu relevant pentru cuvintele cheie targetate.

Unde putem promova, eficient, articole de calitate in .ro ?
    Ultima modificare făcută de Marylina; 11th December 2010 la 10:14.
    Ma joc si scriu despre jocuri, in special jocuri noi.

Nichita este deconectat Super Moderator
    Reputatie:
    85
    Data înscrierii
    19th February 2009
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    40
    Posturi
    3.401
    Putere Rep
    85

Implicit

Citat Postat în original de Alex Dumitru Vezi Post
    Eu de cativa ani nu mai folosesc anchor text si chiar ma feresc de el pentru ca nu pare natural si cred ca Google ia asta in considerare. Si am avut rezultate foarte bune fara el.
    Poate ca ar trebui undeva sa precizezi ca este vorba de .com In ultima perioada am inceput sa ma ocup si de proiecte .ro Pentru site-urile din .ro anchor textul ajuta clar. Am facut niste experimente cu un site bun, related + ancora buna. In 24 de ore au existat salturi de 7-8 pozitii (pagina 3 -> pagina 2) cu doar un singur link. Repet doar ca e necesar ca linkul sa vina de pe o pagina related pentru a avea efectul scontat.

Daca te referi la "naturaletea" ancorei, da e bine sa variezi ancora. De multe ori aleg sa pun o ancora de genul "aici" doar penrtu a nu creste aspectul de spammy al profilului ancorelor.
    Siteul tau e in balarii, nu urca? Competitorii te bat de iti suna apa in cap? Ai fost penalizat si nu stii ce sa faci? Cel mai probabil ai nevoie de un audit SEO complet. :)

Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Strategii de link building pentru siteuri de afiliere
    De Alex Dumitru în forumul Link Building
    Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 16th October 2010, 14:11
  2. Metode de link building Romania
    De Marius Mailat în forumul Metode de promovare, Analiza trafic.
    Răspunsuri: 8
    Ultimul Post: 11th February 2009, 23:24
  3. Idei pentru 100 metode de link building
    De Marius Mailat în forumul Metode de promovare, Analiza trafic.
    Răspunsuri: 27
    Ultimul Post: 23rd January 2009, 12:10
  4. Strategii de optimizare
    De opeth în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 29th July 2007, 10:30
  5. Strategii de optimizare
    De Razvan Pop în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 14
    Ultimul Post: 2nd July 2005, 19:21

Permisiuni postare

• Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •