Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 25

Subiect: Cum sa urci rapid in google - noiembrie 2022

  1. #1
    Avatarul lui BlackSEO
    BlackSEO este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    11
    Data înscrierii
    18th September 2018
    Posturi
    215
    Putere Rep
    11


    Implicit Cum sa urci rapid in google - noiembrie 2022

    Varianta 1 - clasica

    Cumperi un domeniu nou, faci website-ul, continut si seo offsite... astepti 6-12 luni minim ca sa zici ca ai niste castiguri decente, asta daca faci totul corect.

    Varianta 2 - rapida si testata

    1. Cumperi un domeniu expirat (preferabil pe nisa care vei face siteul, dar nu e obligatoriu). Aici ca sa fie si mai sigur poti cumpara un site care e online de 1-2 ani si are cel putin 2-3 articole urcate in top3 + un profil de backlinks minim si sa aibe si din google zilnic cateva click-uri)

    2. Faci o lista cu 500-2000 de titluri de articole din nisa ta
    3. Generezi toate 500-2000 articole cu AI ( aici e ideal cam orice vei folosi sa il combini cu alt soft sa il modifici dupa putin - sunt multe variante si articolele chiar ies in proportie mare corecte )
    3. Adaugi toate articolele pe wordpress, si le programezi sa se posteze singure. La inceput 1 pe zi, la 3 sapt, 2 pe zi si tot asa in functie de cate articole ai, cand ai ajuns la 70-80% postate, setezi un articol la 2-3 zile ca sa ramai o perioada mai mare cu continut constant sau in functie de nisa generezi altele )
    4. Nu e obligatoriu acest pas, faci seo offsite dar va fi destul de dificil cand daca vei avea mai multe siteuri, de aia e important pasul 1.
    5. Repeti toti pasii de mai sus, sa faci un site de genul asta daca ai tot pregatit trebuie sa iti ia maxim 1 zi, deci pe luna 20-30 siteuri se pot face lejer.


    Siteurile e important sa arate bine, sa le adaugati si imagini sau videouri din youtube, link-uri externe, interne etc.

    Mai ramane doar sa testati variantele cele mai bune pentru continutul/limba in care doriti continutul AI, iar dupa cum am zis recomand un Paraphrasing Tool sau puteti testa si alte variante... sau chiar puteti sarii peste acest pas... depinde putin si de nisa.

    Cam atat... bafta
    .

  2. #2
    Avatarul lui John
    John este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    33
    Data înscrierii
    30th March 2011
    Posturi
    935
    Putere Rep
    33


    1 out of 1 members found this post helpful.

    Implicit

    Sună bine în teorie...

    1. Am domenii expirate cu profil de backlinks real si bun (de la institutii mari, de la site-uri de top de stiri etc), unele nu rankeaza multumitor nici dupa cateva luni... Nu am content pe aceeasi nisa cu ce a fost anterior pe acele domenii, dar nu cred ca asta e problema. Pur si simplu, uneori Google proceseaza greu... si daca nu vii cum zici tu, cu niste backlink-uri noi puternice, ia foarte mult timp pana vezi miscari in SERPS.

    2. Articolele generate cu AI nu sunt optimizate on-page, calitatea e mediocra... nu mai vorbim daca ai articole cu specificatii tehnice, AI e mult pe langa daca ii dai sa iti scrie despre camera foto iPhone 7 vs Galaxy S10, nu mai zic de articole mai complexe. Trebuie intervenit manual = consumă timp.

    AI e bun pe subiecte generaliste ("De ce latra cainii?" "Top metode anti plictiseala" etc). De obicei unde e si concurenta, adica pe subiecte comerciale, trebuie intervenit manual si iti ia si AI foarte mult timp daca editezi si optimizezi corect articolul.

  3. #3
    Avatarul lui BlackSEO
    BlackSEO este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    11
    Data înscrierii
    18th September 2018
    Posturi
    215
    Putere Rep
    11


    1 out of 1 members found this post helpful.

    Implicit

    Citat Postat în original de John Vezi Post
    Sună bine în teorie...

    1. Am domenii expirate cu profil de backlinks real si bun (de la institutii mari, de la site-uri de top de stiri etc), unele nu rankeaza multumitor nici dupa cateva luni... Nu am content pe aceeasi nisa cu ce a fost anterior pe acele domenii, dar nu cred ca asta e problema. Pur si simplu, uneori Google proceseaza greu... si daca nu vii cum zici tu, cu niste backlink-uri noi puternice, ia foarte mult timp pana vezi miscari in SERPS.

    2. Articolele generate cu AI nu sunt optimizate on-page, calitatea e mediocra... nu mai vorbim daca ai articole cu specificatii tehnice, AI e mult pe langa daca ii dai sa iti scrie despre camera foto iPhone 7 vs Galaxy S10, nu mai zic de articole mai complexe. Trebuie intervenit manual = consumă timp.

    AI e bun pe subiecte generaliste ("De ce latra cainii?" "Top metode anti plictiseala" etc). De obicei unde e si concurenta, adica pe subiecte comerciale, trebuie intervenit manual si iti ia si AI foarte mult timp daca editezi si optimizezi corect articolul.
    Da, poate suna prea usor la cum am postat eu

    Dar uite un exemplu de site PAA care e facut pe domeniu .ro dar tradus si in alte limbi si inca e sus. E clar ca va pica mai rpd mai tarziu genul asta dar pana atunci.. incaseaza ceva.

    bloground.ro - 187k pagini indexate din 197k postari pe site.

    Iar ca trafic sta cam asa
    1
    bloground.png
    2
    bloground2.png

    asta e facut pe cantitate... nu neaparat pe calitate. Dar sunt unele siteuri facute cu AI care e chiar aproape imposibil sa iti dai seama de ele... si au peste 1k articole.

    Ideea e cu cat faci mai multe siteuri, cu atat ai mai mari sanse ca sa iti prinda cat mai multe... cam indiferent ce strategie de continut abordezi
    .

  4. #4
    Avatarul lui catalinux19
    catalinux19 este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    23
    Data înscrierii
    7th October 2013
    Locaţie
    Romania
    Vârstă
    35
    Posturi
    475
    Putere Rep
    23


    Implicit

    salut! e oare un risc din partea lui adsense sa iti inchida site-ul folosind astfel de articole?

  5. #5
    Avatarul lui Clax
    Clax este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    40
    Data înscrierii
    3rd April 2007
    Locaţie
    Ploiesti
    Posturi
    574
    Putere Rep
    40


    1 out of 1 members found this post helpful.

    Implicit

    Citat Postat în original de catalinux19 Vezi Post
    salut! e oare un risc din partea lui adsense sa iti inchida site-ul folosind astfel de articole?
    Din experienta mea, daca ai trecut de verificare si site-ul este aprobat in AdSense nu mai intampini probleme cat timp nu incalci grav TOS-ul. Ideal este ca la inceput, pana in verificare sa te orientezi spre continut de calitate.

  6. #6
    Avatarul lui John
    John este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    33
    Data înscrierii
    30th March 2011
    Posturi
    935
    Putere Rep
    33


    Implicit

    @catalinux19, legat de fail, cred ca e de notorietate cazul site-ului de aici. Metoda descrisa de OP a mers, probabil va mai merge, dar oricand trebuie sa te gandesti ca cineva te poate raporta. Probabil si daca folosesti Ezoic e la fel.

    E o metoda hit and run, dar si asa, iti trebuie resurse daca vrei sa o faci bulk.. Hostinguri, modificari la site-uri sa para cat mai reale, profil de backlinks daca vrei sa si rankezi, poate un programator care sa te ajute cu un tool care genereaza continut masiv si resursele aferente. Daca te apuci sa postezi manual, cred ca te apuca plictiseala dupa vreo 100 articole

    In fine, e o discutie interesanta si @BlackSEO pare sa aiba mai multe informatii legate de metoda asta.

    @Clax verifică site-urile manual până la aprobare? Nu bag mâna în foc, dar dacă site-ul e stufos, e posibil să primești aprobare și cu conținut AI.

  7. #7
    Avatarul lui iulipwnz
    iulipwnz este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    20
    Data înscrierii
    16th June 2013
    Locaţie
    Alexandria
    Vârstă
    32
    Posturi
    215
    Putere Rep
    20


    Implicit

    Tot timpul vor functiona metodele de genul, dar sunt churn & burn..mai devreme sau mai tarziu cu siguranta vor fi penalizate.

  8. #8
    Avatarul lui Clax
    Clax este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    40
    Data înscrierii
    3rd April 2007
    Locaţie
    Ploiesti
    Posturi
    574
    Putere Rep
    40


    1 out of 1 members found this post helpful.

    Implicit

    Citat Postat în original de John Vezi Post
    @Clax verifică site-urile manual până la aprobare? Nu bag mâna în foc, dar dacă site-ul e stufos, e posibil să primești aprobare și cu conținut AI.
    Acum aproximativ 2 ani eram de parere ca le verifica doar automat, cu un alt bot care doar asta face. Am avut site aprobat in AdSense cu 12 articole postate si cu paginile esentiale (termeni, privacy, etc) goale, fara continut. Site-ul a fost in limba germana. Acum sunt de parere ca sunt 2 verificari: prima se face in mod automat, daca site-ul nu corespunde cu cerintele minime atunci nu este aprobat. Daca acesta corespunde, atunci se trece la etapa a doua. Aceasta din urma se face manual. Am un tutorial despre experienta mea pe nisa aceasta (undeva ratacit pe un backup), daca intereseaza pe cineva sa spuna si o sa il public aici.

    Citat Postat în original de iulipwnz Vezi Post
    Tot timpul vor functiona metodele de genul, dar sunt churn & burn..mai devreme sau mai tarziu cu siguranta vor fi penalizate.
    Corect!

  9. #9
    Avatarul lui John
    John este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    33
    Data înscrierii
    30th March 2011
    Posturi
    935
    Putere Rep
    33


    Implicit

    Citat Postat în original de Clax Vezi Post
    Am un tutorial despre experienta mea pe nisa aceasta (undeva ratacit pe un backup), daca intereseaza pe cineva sa spuna si o sa il public aici.
    Eu unul sunt interesat

  10. #10
    Avatarul lui Ethos
    Ethos este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    15
    Data înscrierii
    14th June 2016
    Locaţie
    Bistrita-Nasaud
    Posturi
    44
    Putere Rep
    15


    Implicit

    Citat Postat în original de BlackSEO Vezi Post
    Iar ca trafic sta cam asa
    1
    bloground.png
    2
    bloground2.png
    Cât se câștigă prin adsense la un astfel de trafic, pe ro? Și de ce dacă blogul e în română ție îți arată acolo că cele mai multe vizite sunt din Federația Rusă?

    Plus că dacă site-ul e în română, există instrumente AI de reformulare a textelor și pentru limba română?

Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Google Helpful Content Update- august 2022
    De filip.camara în forumul Noutati de la Google (Stiri)
    Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 25th August 2022, 11:09
  2. Seo pentru Google News 2022
    De MarianC în forumul Subiecte pentru incepatori
    Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 11th March 2022, 14:26
  3. Update de PR in noiembrie
    De lovelife în forumul Google
    Răspunsuri: 12
    Ultimul Post: 8th November 2008, 03:04
  4. Intalnirea seopedia de pe 3 Noiembrie
    De dragoserv în forumul Intalniri si Conferinte SeoPedia
    Răspunsuri: 21
    Ultimul Post: 13th November 2007, 12:44

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •