Google face escape la -
Deci daca cauti s-a iti returneaza aceleasi rezultate ca si sa.
In concluzie foloseste forma corecta gramaticala pentru ca nu ai nimic de pierdut sau castigat.(fara diacritice).
Nu stiu daca escape este cel mai corect termen ... stiu insa ca in mod normal o cautare de genul "blah blah -galben" (fara ghilimele) poate sa aiba si sensul:
cauta "blah blah" si exclude rezultatele care contin "galben".