Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12
Rezultate 11 la 20 din 20

Subiect: Ce nu e bine cu pagina asta de nu e aceptata in DMOZ?

Michael este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    30
    Data înscrierii
    20th December 2007
    Locaţie
    Arges- Romania
    Vârstă
    60
    Posturi
    128
    Putere Rep
    30

Implicit

Citat Postat în original de Tudi Vezi Post
    Exista editori DMOZ Ro pe forum? Daca da, care sunt acestia *blink blink*
    Exista si din ro, si asta-i problema: pot da rapid cateva exemple de site-uri indexate preferential in dmoz, nu pe criterii de calitate.
    Evident, majoritatea sunt oameni corecti printre editori, exista si altii...ca mai in toate domeniile.
    Scuzele de genul "nu sunt platit" nu tin. Lasa-te frate de chestia asta, daca n-ai timp sau nu o faci din convingere. De ce sa-i incurci si pe altii?

trask este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    31
    Data înscrierii
    11th August 2007
    Posturi
    97
    Putere Rep
    31

Implicit

Chiar te rog sa dai cat de rapid poti tu cat mai multe exemple. Nume, link, categoria, de ce crezi ca a fost adaugat preferential, cata mita crezi ca s-a cerut, cata mita crezi ca s-a dat, etc.
    Daca suspectezi vreun editor roman de abuz, raporteaza.
    Trimite-i un feedback editorului categoriei in care ai gasit site-uri in neregula in care sa-i atragi atentia asupra acelor site-uri - daca nu exista un editor pt categoria respeciva, trimite-i celui de la categoria imediat superioara (daca nici aceasta nu are, mergi la urmatoarea -> poti ajunge asa pana la World/Romana). Foloseste formularul acesta: Editor Feedback

Daca exista editori corupti (probabil exista), fii sigur ca ei nu fac parte din comunitatea editorilor - ei vin, isi baga siteurile, elimina concurenta si pleaca. Din cauza unor asemenea persoane nu se poate pune eticheta pe o intreaga comunitate.

Scuzele de genul "nu sunt platit" nu tin. Lasa-te frate de chestia asta, daca n-ai timp sau nu o faci din convingere. De ce sa-i incurci si pe altii?
    daca ai asemenea convingeri, de ce nu incerci sa devii editor?
    Uite cum sta treaba: sa revizuiesti 20 de site-uri pe zi este destul de greu - necesita timp (ore), rabdare si atentie. Or, 20 de site-uri pe zi este destul de putin daca te raportezi la dimensiunile directorului (aici deocamdata ne referim numai la partea in romana). Daca te raportezi la munca depusa, iti vei da seama ca este totusi mult; plus ca nimeni nu plateste munca asta. Este usor sa te dai viteaz spunand vorbe mari; sa faci ceva e putin mai greu.
    Ultima modificare făcută de trask; 3rd January 2008 la 17:35.

Ioan Margineanu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    37
    Data înscrierii
    16th May 2005
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    44
    Posturi
    1.098
    Putere Rep
    37

Implicit

Probabil o sa fac un topic sticky cu raspunsuri la intrebarile pe care le-am mai auzit de cateva zeci de ori pana acum

- site-ul prezentat pare ok (la o verificare sumara). Asteapta ca un editor sa il publice
    - citeste termenii de publicare si verifica daca ii respecti sau nu
    - nu exista limita de timp pentru publicarea unui site. Sugestiile sunt de genul "send and forget". Daca site-ul e bun, o sa apara in DMOZ. Cand, nimeni nu poate sa-ti spuna
    - de ce? Pentru ca DMOZ e editat de voluntari humanoizi. Nu exista un algoritm de ordonare a site-urilor pentru review ci editorii au mana libera. Nu exista o norma. Un editor in plus e mai bun decat zero editori.
    - un editor care nu publica site-uri poate avea alte activitati (indentificarea tentativelor de fraudare a sistemului, curatat categorii, etc). Review-ul nu este singura activitate a unui editor.
    - exista editori pe forum. Singurul lucru pe care il fac aici insa este sa incerce sa va explice (de multe ori repetat si degeaba) modul in care functioneaza ODP.

Reputatie:
    30
    Data înscrierii
    20th December 2007
    Locaţie
    Arges- Romania
    Vârstă
    60
    Posturi
    128
    Putere Rep
    30

Implicit

Citat Postat în original de trask Vezi Post
    Chiar te rog sa dai cat de rapid poti tu cat mai multe exemple. Nume, link, categoria, de ce crezi ca a fost adaugat preferential, cata mita crezi ca s-a cerut, cata mita crezi ca s-a dat, etc.
    Daca suspectezi vreun editor roman de abuz, raporteaza.
    Trimite-i un feedback editorului categoriei in care ai gasit site-uri in neregula in care sa-i atragi atentia asupra acelor site-uri - daca nu exista un editor pt categoria respeciva, trimite-i celui de la categoria imediat superioara (daca nici aceasta nu are, mergi la urmatoarea -> poti ajunge asa pana la World/Romana). Foloseste formularul acesta: Editor Feedback

Daca exista editori corupti (probabil exista), fii sigur ca ei nu fac parte din comunitatea editorilor - ei vin, isi baga siteurile, elimina concurenta si pleaca. Din cauza unor asemenea persoane nu se poate pune eticheta pe o intreaga comunitate.

daca ai asemenea convingeri, de ce nu incerci sa devii editor?
    Uite cum sta treaba: sa revizuiesti 20 de site-uri pe zi este destul de greu - necesita timp (ore), rabdare si atentie. Or, 20 de site-uri pe zi este destul de putin daca te raportezi la dimensiunile directorului (aici deocamdata ne referim numai la partea in romana). Daca te raportezi la munca depusa, iti vei da seama ca este totusi mult; plus ca nimeni nu plateste munca asta. Este usor sa te dai viteaz spunand vorbe mari; sa faci ceva e putin mai greu.
    1. Crezi ca voi schimba ceva daca voi da exemple? Eventual cativa dusmani.
    2. Nu suspectez pe nimeni de luare de mita, oricum, chiar daca ar exista asa ceva ( desi nu cred), nu se poate dovedi.
    3. Am specificat foarte clar in primul comentariu: "Evident, majoritatea sunt oameni corecti printre editori". Rectific: marea majoritate a editorilor dmoz, inclusiv editorii din romania, sunt oameni foarte corecti, care-si fac treaba din pasiune. OK?
    4. Nu am pasiune sa devin editor dmoz, nu am hobby pentru chestia asta: am spus insa, ca normal ar fi ca in momentul in care vrei sa devii editor dmoz ar cam trebui sa ai pasiune in ceea ce vei face, mai ales ca stii ca e pe baza de voluntariat.
    Nu sa vii dupa, si sa spui ca e greu ca editor si mai ales, ca nu se plateste. Mai bine nu-i incurca pe cei de la dmoz si alege un job platit.

5. Site review:
    -show indexed pages in google - ai deja o informatie importanta
    -vizitezi cateva pagini cu continut, articole, sectiuni.
    -pana la urma tot intervine subiectivismul, asta e. Se pare ca ai dreptate.

O zi buna.

Tudi este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    34
    Data înscrierii
    30th December 2007
    Locaţie
    Cluj-Napoca
    Vârstă
    38
    Posturi
    1.581
    Putere Rep
    34

Implicit

Prea multa bataie de cap cu DMOZ-ul. Daca nu esti acceptat din prima, parerea mea e ca trebuie sa treci la alte metode si sa nu ramai fixat pe DMOZ sau alt director.
    Ultima modificare făcută de Tudi; 4th January 2008 la 09:49. Motiv: SP

Reputatie:
    31
    Data înscrierii
    11th August 2007
    Posturi
    97
    Putere Rep
    31

Implicit

Citat Postat în original de Michael Vezi Post
    Crezi ca voi schimba ceva daca voi da exemple? Eventual cativa dusmani.
    ...
    Nu am pasiune sa devin editor dmoz, nu am hobby pentru chestia asta: am spus insa, ca normal ar fi ca in momentul in care vrei sa devii editor dmoz ar cam trebui sa ai pasiune in ceea ce vei face, mai ales ca stii ca e pe baza de voluntariat.
    Nu sa vii dupa, si sa spui ca e greu ca editor si mai ales, ca nu se plateste. Mai bine nu-i incurca pe cei de la dmoz si alege un job platit.
    ...
    -pana la urma tot intervine subiectivismul, asta e. Se pare ca ai dreptate.
    1. Trimite feedback editorilor.
    2. Da, asa este normal, "in momentul in care vrei sa devii editor dmoz ar cam trebui sa ai pasiune in ceea ce vei face, mai ales ca stii ca e pe baza de voluntariat".

"Nu sa vii dupa, si sa spui ca e greu ca editor si mai ales, ca nu se plateste."
    aici te contrazic. Cei carora nu le place, renunta, nu e nevoie de astfel de scuze. Totusi, trebuie sa intelegeti ca totul se face din pasiune: ODP se bazeaza pe voluntariat!
    Imi place ca esti atat de matur incat sa vezi numai raul din afirmatiile editorilor. Nu-ti dai seama ca aceste afirmatii vin ca o replica la cerintele exagerate si neintemeiate ale web meşterilor.

"Mai bine nu-i incurca pe cei de la dmoz"
    Il citez pe miromulus: "Un editor in plus e mai bun decat zero editori."

Cred si sper ca este ultima data cand ma implic in asemenea discutii pe baza DMOZ-ului. Se creeaza prea multe mituri si viziuni gresite din cauza lipsei de informare (si a obsesiei: ai inscris site-ul, treci mai departe!). Toti cei care doresc sa devina editori ca sa dea o mana de ajutor sunt invitati sa-si aleaga o categorie si sa faca o cerere. Cei respinsi pot incerca din nou .

Cei interesati de ODP, poate mai faceti din cand in cand si o vizita blogului editorilor romani: poate va veti informa mai bine sau va veti clarifica unele nelamuriri. Deocamdata nu sunt multe posturi, dar in curand vor fi, caci se incearca punerea lui pe picioare (virtuale) .

Reputatie:
    30
    Data înscrierii
    20th December 2007
    Locaţie
    Arges- Romania
    Vârstă
    60
    Posturi
    128
    Putere Rep
    30

Implicit

1. Trimite feedback editorilor.
    2. Da, asa este normal, "in momentul in care vrei sa devii editor dmoz ar cam trebui sa ai pasiune in ceea ce vei face, mai ales ca stii ca e pe baza de voluntariat".

"Nu sa vii dupa, si sa spui ca e greu ca editor si mai ales, ca nu se plateste."
    aici te contrazic. Cei carora nu le place, renunta, nu e nevoie de astfel de scuze. Totusi, trebuie sa intelegeti ca totul se face din pasiune: ODP se bazeaza pe voluntariat!
    Imi place ca esti atat de matur incat sa vezi numai raul din afirmatiile editorilor. Nu-ti dai seama ca aceste afirmatii vin ca o replica la cerintele exagerate si neintemeiate ale web meşterilor.

"Mai bine nu-i incurca pe cei de la dmoz"
    Il citez pe miromulus: "Un editor in plus e mai bun decat zero editori."

Cred si sper ca este ultima data cand ma implic in asemenea discutii pe baza DMOZ-ului. Se creeaza prea multe mituri si viziuni gresite din cauza lipsei de informare (si a obsesiei: ai inscris site-ul, treci mai departe!). Toti cei care doresc sa devina editori ca sa dea o mana de ajutor sunt invitati sa-si aleaga o categorie si sa faca o cerere. Cei respinsi pot incerca din nou .

Cei interesati de ODP, poate mai faceti din cand in cand si o vizita blogului editorilor romani: poate va veti informa mai bine sau va veti clarifica unele nelamuriri. Deocamdata nu sunt multe posturi, dar in curand vor fi, caci se incearca punerea lui pe picioare (virtuale) .
    Merci Stefan. Mi-a parut sincer bine sa te cunosc si chiar as vrea sa aflu mai mult si despre comportamentul unor asa zisi web mesteri atunci cand inscriu site-uri in dmoz: nu trebuie nume, ci exemple de "bad conduct", daca se poate.

Daca nu se poate, oricum, incantat de cunostinta si multa bafta. La multi Ani!

PS Banuiesc ca sunt anumiti web masteri care te pistoneaza efectiv cu emailuri pt revizuirea sau inscrierea site-ului, desi cred ca asta e impotriva regulilor dmoz, si pana la urma, a regulilor de bun simt.
    Alte comportamente deplasate nu-mi mai vin in minte.
    Ultima modificare făcută de Michael; 5th January 2008 la 03:12.

gotic este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    19th January 2008
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    47
    Posturi
    64
    Putere Rep
    0

Implicit

In orice caz, din experienta, poate dura cateva luni bune pana iti inregistreaza siteul, depinde de categorie.

Reputatie:
    31
    Data înscrierii
    11th August 2007
    Posturi
    97
    Putere Rep
    31

Implicit

poate dura luni, saptamani sau chiar cateva zile. Depinde de site, de categorie, de editori, de cat de bine a fost facuta cererea (titlul, descrierea si categoria alese corect inseamna de obicei drumul cel mai scurt spre listarea in DMOZ). Mai multe informatii legate de partea romaneasca din DMOZ puteti culege / cere de pe blogul editorilor romani. Nu se fac verificari de status, deci nu cereti asa ceva!

Mi-a parut sincer bine sa te cunosc si chiar as vrea sa aflu mai mult si despre comportamentul unor asa zisi web mesteri atunci cand inscriu site-uri in dmoz: nu trebuie nume, ci exemple de "bad conduct", daca se poate.
    sunt multi care isi inscriu site-urile iar apoi trimit e-mail editorilor: "Mi-am inscris site-ul. Sper sa fie adaugat cat mai curand!" sau "Va rog foarte mult sa va uitati peste siteul meu pe care l-am inscris la categoria X si sa-l aprobati daca merita. Cat mai repede va rog, am nevoie de asta!" si tot felul de astfel de mesaje. Se incearca ignorarea lor.

oala.sparta este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    20th January 2008
    Posturi
    7
    Putere Rep
    0

Smile si se reuseste?

Se incearca ignorarea lor.
    Şi se reuşeşte ?

Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Cand e bine sa imi inscriu siteul in DMOZ?
    De dudu_tux în forumul DMOZ
    Răspunsuri: 11
    Ultimul Post: 18th March 2009, 14:01
  2. Nu stiu daca am postat bine la categoria asta
    De style în forumul SPAM made in .RO
    Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 29th November 2006, 01:39
  3. Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 5th November 2006, 23:46
  4. Cum Sa Fac Asta
    De w3bmaster în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 12th April 2006, 01:59
  5. O pagina catre alta pagina ? Se penalizeaza ?
    De Cata. în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 12
    Ultimul Post: 17th September 2005, 12:20

Permisiuni postare

• Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •