Cati dintre voi ati avut vreodata o problema de genul ?
Se ia header.php (wordpress), css, js..etc totul OK. In header anumite cuvinte necesitau scrierea cu diacritice. Notepad++ deschis, convertit la UTF8, salvat. Toate bune si frumoase. Pe marea majoritate a browserelor. Pe IE8 cu compatibility view si fara totul arata extraordinar de prost. Chrome, FF, Opera, Safari toate faceau renderingul cum trebuie, mai putin internet explorer.
Cod 100% valid. In SURSA de la Chrome inainte de doctype imi aparea (asta am gasit dupa ce am scos toate stilurile default, scripturile pe rand, pluginuri dezactivate etc..) o liniuta mica (-) care nu se gasea in cod deloc. Am crezut initial ca e de la php, but not, ca doar stau pe un dedicat.
Tot din notepad++ am dat Convert to UTF8 without Bom. Si totul a fost OK.
Asadar, aveti grija cand va faceti encodingul, sa-l faceti FARA bom pentru ca asta va poate crapa siteul.
Pentru mai multe detalii, astept pareri![]()



Răspunde cu citat
