Rezultate 1 la 2 din 2

Subiect: UTF8 cu si fara BOM si IE whatever...

Afișare hibrid

  1. #1
    Avatarul lui niladam
    niladam este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    23rd September 2010
    Locaţie
    Târgu Jiu
    Posturi
    17
    Putere Rep
    0


    Lightbulb UTF8 cu si fara BOM si IE whatever...

    Cati dintre voi ati avut vreodata o problema de genul ?

    Se ia header.php (wordpress), css, js..etc totul OK. In header anumite cuvinte necesitau scrierea cu diacritice. Notepad++ deschis, convertit la UTF8, salvat. Toate bune si frumoase. Pe marea majoritate a browserelor. Pe IE8 cu compatibility view si fara totul arata extraordinar de prost. Chrome, FF, Opera, Safari toate faceau renderingul cum trebuie, mai putin internet explorer.

    Cod 100% valid. In SURSA de la Chrome inainte de doctype imi aparea (asta am gasit dupa ce am scos toate stilurile default, scripturile pe rand, pluginuri dezactivate etc..) o liniuta mica (-) care nu se gasea in cod deloc. Am crezut initial ca e de la php, but not, ca doar stau pe un dedicat.

    Tot din notepad++ am dat Convert to UTF8 without Bom. Si totul a fost OK.

    Asadar, aveti grija cand va faceti encodingul, sa-l faceti FARA bom pentru ca asta va poate crapa siteul.

    Pentru mai multe detalii, astept pareri

  2. #2
    Avatarul lui -Rares-
    -Rares- este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    54
    Data înscrierii
    14th May 2009
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    40
    Posturi
    1.623
    Putere Rep
    54


    Implicit

    Nu e ceva nou, se stia despre UTF-8 without BOOM si problemele pe care le poate produce.
    Creștere putere, consum redus și optimizare software motor - servicii profesionale de chiptuning

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Cu sau fara liniuta
    De StarNET în forumul Google
    Răspunsuri: 11
    Ultimul Post: 22nd August 2010, 19:12
  2. Directorul.ORG - inscriere fara cont, fara dureri de cap
    De eNoston în forumul Directoare romanesti
    Răspunsuri: 3
    Ultimul Post: 10th June 2009, 00:03
  3. Directoare fara PR?
    De marcos29 în forumul Alte motoare de cautare
    Răspunsuri: 9
    Ultimul Post: 5th March 2009, 20:12
  4. Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 22nd November 2007, 10:25
  5. cu sau fara www.
    De theSefirah în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 6
    Ultimul Post: 15th September 2007, 15:37

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •