Pagina 3 din 9 PrimulPrimul 12345 ... UltimulUltimul
Rezultate 21 la 30 din 82

Subiect: Care e faza si cu razboiul asta?

  1. #21
    Avatarul lui Nosfer
    Nosfer este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    36
    Data înscrierii
    7th July 2008
    Locaţie
    Sibiu
    Vârstă
    39
    Posturi
    1.196
    Putere Rep
    36

    Implicit

    eu cre k s-au plictisit si in loc sa joace un fotbal ceva au bagat o vodka si au zis sa scape de niste munitie care iesea in plus la inventar. Rusii s-au suparat ca astia se joaca cu focul si au sarit pe ei.

  2. #22
    Avatarul lui radanick
    radanick este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    31st May 2008
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    23
    Putere Rep
    0

    Implicit

    aveau si rusii, ceva munitie care se apropia de expirare, si s-au gandit s-o foloseasca

  3. #23
    Avatarul lui Nica Cristian
    Nica Cristian este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    36
    Data înscrierii
    23rd May 2007
    Locaţie
    Bucharest
    Vârstă
    37
    Posturi
    654
    Putere Rep
    36

    Implicit

    Sa nu uitam ca Rusii detin si armament nuclear in acest moment...deci China daca se baga s-ar putea sa fie iar injumatatita

  4. #24
    Avatarul lui Danielu
    Danielu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    35
    Data înscrierii
    22nd April 2008
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    40
    Posturi
    572
    Putere Rep
    35

    Implicit

    Eu stiu ca e vorba de 2 conducte de petrol. Una e la portul Georgiei la Marea Neagra . Iar prin conducta aia se aduce petrolul din Afganistan in Europa, iar una este prin Osetia. Georgienii cred ca vroiau conducta respectiva, iar Rusii clar nu i-au lasat, ba mai mult le dau si una peste ochi. Asta spun dintr-o povestire a unui prieteni, deci nu stiu cat de bine am inteles de la el si el de la TV sau internet.
    Retete de prajituri pentru toate gusturile -> Retete prajituri

  5. #25
    Avatarul lui attempt
    attempt este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    38
    Data înscrierii
    12th February 2007
    Locaţie
    Satu Mare
    Vârstă
    44
    Posturi
    490
    Putere Rep
    38

    Implicit

    Intrebarea care a pornit acest topic a fost una destul de serioasa, si mi-as fi pus-o si eu, dar discutia de pe urma nu difera mult cu a unor tarani pe la terasa (bomba rusilor e mai mare ...). Se vede ca nu ne prea stim cu altceva decat cu internetul.

    Georgia pare o tara mica si neinsemnata, dar are o istorie veche de 3000 de ani fiind subjugata de foarte multe ori dar nici odata nu si-a pierdut identitatea. In anul 1800 Georgia este anexata Rusiei, iar dupa o perioada de independenta (1918 - 1921) este anexata Uniunii Sovietice.
    In 1991 si-au declarat iarasi independenta. Totusi in Abkhazia si Ossetia de Sud, rusii si-au mentinut influenta, oferind arme separatistilor. Trupele ruse au ramas aici sub pretextul de mentinere a pacii.

    In 2006 Ossetia de Sud isi declara independenta dar nerecunoscuta UE si bineinteles nici de Georgia. In august 2008, Georgia doreste sa preia controlul regiunii printr-un atac al armatei.

    Problema este sensibila deoarece Georgia este aliatul SUA in Irak, si in 2005 Bush le-a facut o vizita. Problemele Georgiei cu Rusia s-a agravat cand aceasta a inceput discutiile pt aderarea la NATO. A urmat arestarea unor presupusi spioni rusi ...

    Problema este ciudata, si poate mai delicata decat chiar conflictul din Irak. Sa ne imaginam putin cum ar sta situatia daca Georgia ar fi membru NATO. Totusi Georgia are relatii apropiate cu SUA, care de altfel le-a oferit suport militar si instructie.
    Ultima modificare făcută de attempt; 10th August 2008 la 15:27.

  6. #26
    Avatarul lui Dragos Nicu
    Dragos Nicu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    44
    Data înscrierii
    20th January 2008
    Locaţie
    Sibiu, RO
    Posturi
    2.011
    Putere Rep
    44

    Implicit

    Citat Postat în original de doro Vezi Post
    buuuuhuhuhu al 3-lea Război Mondial.
    Breaking news: Georgia a învins Rusia!!! Şi a atacat Ucraina!! A aruncat în aer toată Ucraina!! A trecut în România şi.. se îndreaptă spre Bucureşti!!

    glumesc..
    chiar? si eu care ma pregateam deja sa-mi fac grota.

    @attempt : interesant.. Nu stiu zau cum se va termina..
    Poti sa dai de mine usor, @contact.

  7. #27
    Avatarul lui Nica Cristian
    Nica Cristian este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    36
    Data înscrierii
    23rd May 2007
    Locaţie
    Bucharest
    Vârstă
    37
    Posturi
    654
    Putere Rep
    36

    Implicit

    Din cate am inteles de la cnn oficialii nato au declarat ca, daca rusii nu isi retrag trupele din Georgia acestia vor interveni..cam aiurea treaba daca o sa se intample asa si cu totii stii ce o sa se intample daca o sa iasa asa mai ales ca am inteles ca rusii au anuntat un atac puternic in cursul zilei de astazi..

  8. #28
    Avatarul lui mike_ppc
    mike_ppc este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    37
    Data înscrierii
    7th September 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    50
    Posturi
    839
    Putere Rep
    37

    Implicit

    Chestiunea asta cu separarea si cu independenta.... nu duce (totdeauna) la ceva bun. Mai ales cand respectivii (Osetia si Abhazia) sunt folositi in interese mai mari.
    Ceva asemanator e si cu Transnistria - numai ca acolo (inca) nu s-a escaladat atata confilictul.

    ps: Stalin era georgian.

  9. #29
    Avatarul lui startblog
    startblog este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    34
    Data înscrierii
    22nd December 2007
    Locaţie
    Constanta, Romania
    Posturi
    297
    Putere Rep
    34

    Implicit

    Probabil Georgia o sa ramana o rezerva de petrol pentru Rusia , ca si irakul pntru USA, asa se va termina, dar nu inteleg de ce a inceput.

  10. #30
    Avatarul lui mike_ppc
    mike_ppc este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    37
    Data înscrierii
    7th September 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    50
    Posturi
    839
    Putere Rep
    37

    Implicit

    Citat Postat în original de startblog Vezi Post
    Probabil Georgia o sa ramana o rezerva de petrol pentru Rusia , ca si irakul pntru USA, asa se va termina, dar nu inteleg de ce a inceput.
    A inceput pentru ca georgienii au crezut ca pot scapa de armata rusa din Osetia de sud (cam cum a fost cu Moldova in 1993). Intrebarea e: cine le-a zis ca ii ajuta si nu i-a ajutat ?

Pagina 3 din 9 PrimulPrimul 12345 ... UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Faza enervanta analytics
    De prodan_13 în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 25th February 2011, 14:59
  2. Prea tare faza
    De florin în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 11
    Ultimul Post: 1st October 2007, 03:40
  3. cea mai tare faza.....
    De meetzah în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 10th August 2007, 14:28
  4. trafic.ro - ? stie cineva care e faza? si de ce?
    De adi_novac în forumul Directoare romanesti
    Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 31st January 2007, 19:29
  5. Faza amuzanta!
    De Ben Boingeanu în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 3rd August 2004, 08:24

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •