Pagina 5 din 8 PrimulPrimul ... 34567 ... UltimulUltimul
Rezultate 41 la 50 din 82

Subiect: Care e faza si cu razboiul asta?

Afișare hibrid

  1. #1
    Avatarul lui timius
    timius este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    35
    Data înscrierii
    13th October 2007
    Posturi
    26
    Putere Rep
    35

    Implicit

    si bulgarii si americanii ca noi cic-am fi furnizat arme =))

  2. #2
    Avatarul lui Tudi
    Tudi este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    38
    Data înscrierii
    30th December 2007
    Locaţie
    Cluj-Napoca
    Vârstă
    40
    Posturi
    1.581
    Putere Rep
    38

    Implicit

    1. Noi (Europa) suntem inseminati de la sfarsitul WW2 ca "Russians are Bad, Americans are Good" si suntem sub influenta culturii americane, ca vrem, ca nu vrem. Se vede si din cateva post-uri de aici tenta anti-Rusia, fara nici o temelie.

    2. Conteaza mai putin ce a pornit conflictul si mai mult ce o sa urmeze. In Kosovo se vorbea de creearea unui precedent periculos, dupa care ne trezim cu inca un precedent periculos in Georgia.

    3. Tot dupa WW2, Europa si-a format un sistem diplomatic care a facut liant intre SUA si URSS. Nato si UE contribuie la pastrarea sistemului, pe cand superputerile (Rusia si SUA) testeaza, rand pe rand, cat mai rezista diplomatia. Ori, cu ce e mai grav ca Rusia intervine in Georgia (indiferent de motive) impotriva dorintei UE si NATO, decat, de exemplu, interventia SUA in Irak (indiferent de motive) impotriva vointei NATO?

  3. #3
    Avatarul lui Cristina Andrei
    Cristina Andrei este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    39
    Data înscrierii
    11th April 2008
    Locaţie
    Bucharest
    Vârstă
    45
    Posturi
    337
    Putere Rep
    39

    Implicit

    Citat Postat în original de Tudi Vezi Post
    1. Noi (Europa) suntem inseminati de la sfarsitul WW2 ca "Russians are Bad, Americans are Good".
    Aveam impresia ca am fost sub talpa Rusiei comuniste de la sfarsitul WW2, nu numai sub influenta sa...

    Este o falsa problema "care gresesc mai grav" in aceasta situatie, rusii sau americanii. Tot ceea ce conteaza e ca se foloseste forta, sunt dislocate comunitati de oameni si puse pe fuga, se destabilizeaza o regiune and so on.

    L-am ascultat pe fostul presedinte Emil Constantinescu spunand intr-o emisiune TV ca Rusia isi foloseste puterea militara pt a isi intari influenta economica si a o transforma apoi intr-una de ordin politic. URSS a pierdut razboiul rece odata cu prabusirea economica rezultata din cursa inarmarilor, iar acum isi reface economia pe spatele UE si al tarilor dependente de gazele exportate. Iar Romania plateste cel mai mare pret pt gaze... pt ca, nu-i asa, rusii chiar sunt baietii rai.
    Ultima modificare făcută de Cristina Andrei; 16th August 2008 la 21:19.

  4. #4
    Avatarul lui Chaos
    Chaos este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    37
    Data înscrierii
    3rd April 2006
    Locaţie
    Cluj-Napoca
    Vârstă
    43
    Posturi
    389
    Putere Rep
    37

    Implicit

    Deci...
    In primul rand, razboiul asta nu a fost pregatit de azi de ieri.
    In al doilea rand: Russia a permis SUA sa isi faca damblaua in Afganistan, Irak .. etc. Sa incerci sa aduci Georgia in NATO este o insulta la adresa Rusiei. Tara aceea este traditional in sfera lor de influenta. Sa nu mai vorbim ca au tolerat baza militara americana din Romania.
    Incercarea de a face din Georgia un "varf de lance" a fost o prostie monumentala. Daca pana in acel moment proiecte economice in zona erau tolerate.. in acest moment Georgia este o tara fara viitor. Rusine Georgienilor ca au crezut macar o secunda ca cineva va face ceva in afara de a vorbi. Nimeni nu a momit pe nimeni in razboiul asta... poate Rusia a momit Georgia pentru a o readuce sub ascultare.
    Ma intreb cat de idioti trebuie sa fie americanii sa creada ca Rusia va permite ca in Caucaz sa intre NATO?
    Cateva concluzii:
    - Georgia are sa fie un stat daramat care va fi reconstruit de rusi printr-o guvernare filorusa
    - comunitatea internationala (onu, nato etc) s-au dovedit la fel de incapabile in fata agresiunii unei mari puteri cum a fost Liga Natiunilor inainte de WW2.
    - georgia, r. moldova, ucraina nu vor fi veci pururi in nato sau ue.

  5. #5
    Avatarul lui Cristi U
    Cristi U este deconectat Super Moderator
    Reputatie:
    53
    Data înscrierii
    26th January 2008
    Locaţie
    Oradea
    Vârstă
    38
    Posturi
    3.172
    Putere Rep
    53

    Implicit

    Pe mina ma amuza incercarea timida a ucrainienilor de a pune bete in roata rusilor. Cred ca sunt sub acceasi influenta america,

    Tudi, sunt de acord cu tine la punctul 3. Dupa mine, atat Rusia cat si SUA sunt niste ciumi ale planetei. Singura diferenta e ca americanii stiu sa fie salvatori [vezi cum salveaza irak-ul acum] in timp ce rusii nu au nici o treaba cu aceasta probleme. As spune ca americanii ti-o trag...diplomatic, cauta motive plauzibile, nu pornesc de capul lor [nu ataca iran'ul, ii trimit pe israelieni in fata, nu au atacat koreea de nord, asteapta si acolo un motiv], in timp ce rusul ti-o trage cu tancul direct fara nici macar o remuscare. Asta face diferenta intre cele 2 natii...in ochii lumii americanii sunt si vor ramane salvatorii planetei iar rusii cotropitorii planetei...in timp ce intre cele 2 state nu este nici macar o diferenta.
    Mai dau cate-un sfat juridic aici, uneori chiar despre online. Nu-l rata! :) Vezi și sfaturi de nutritie.

  6. #6
    Avatarul lui Tudi
    Tudi este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    38
    Data înscrierii
    30th December 2007
    Locaţie
    Cluj-Napoca
    Vârstă
    40
    Posturi
    1.581
    Putere Rep
    38

    Implicit

    Tudi, sunt de acord cu tine la punctul 3. Dupa mine, atat Rusia cat si SUA sunt niste ciumi ale planetei. Singura diferenta e ca americanii stiu sa fie salvatori [vezi cum salveaza irak-ul acum] in timp ce rusii nu au nici o treaba cu aceasta probleme. As spune ca americanii ti-o trag...diplomatic, cauta motive plauzibile, nu pornesc de capul lor [nu ataca iran'ul, ii trimit pe israelieni in fata, nu au atacat koreea de nord, asteapta si acolo un motiv], in timp ce rusul ti-o trage cu tancul direct fara nici macar o remuscare. Asta face diferenta intre cele 2 natii...in ochii lumii americanii sunt si vor ramane salvatorii planetei iar rusii cotropitorii planetei...in timp ce intre cele 2 state nu este nici macar o diferenta.
    E vorba pana la urma de marketing si cine stie mai bine sa manuiasca arma asta decat SUA?

    Aveam impresia ca am fost sub talpa Rusiei comuniste de la sfarsitul WW2, nu numai sub influenta sa...
    Tocmai de-aia am specificat ca ma refer la Europa cand zic "noi". Evident noi (Romania) avem si alte motive sa fim anti-rusi. Dar spune-mi, cand zic cuvantul "Rus", primul lucru care iti vine in minte nu e un tip semi-beat cu un pahar de vodca in mana? Dar cand zic "American"?

  7. #7
    Avatarul lui Cristina Andrei
    Cristina Andrei este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    39
    Data înscrierii
    11th April 2008
    Locaţie
    Bucharest
    Vârstă
    45
    Posturi
    337
    Putere Rep
    39

    Implicit

    Citat Postat în original de Tudi Vezi Post
    Dar spune-mi, cand zic cuvantul "Rus", primul lucru care iti vine in minte nu e un tip semi-beat cu un pahar de vodca in mana?
    Nu. Primul lucru ce imi vine in minte e "comunism". And I sure do hate that.

  8. #8
    Avatarul lui Federals
    Federals este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    35
    Data înscrierii
    29th November 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    612
    Putere Rep
    35

    Implicit

    Citat Postat în original de Tudi Vezi Post
    Dar cand zic "American"?
    Din pacate, in ultimul timp toata lumea se gandeste la niste nebuni care au pornit un razboi pentru petrol. Dar ei sunt 350 milioane, iar cei care au inceput asta, au fost o mana de oameni (nu ma intelegeti gresit, imi plac americanii, dar la fel de mult il urasc si pe Bush).
    Da, nu a fost corect razboiul asta.
    Dar partea buna e ca fara americani (cum se spunea mai sus) ar fi fost asa:

    - noi clar acum eram o tara comunista, sub "aripa" Rusiei, care de fapt ar fi fost = Europa. Adica adio Germania, Franta si alte tari civilizate. S-ar fi extins pana la Ocean, de la est la vest. Nu spun ca americanii ne-au "scos" pe noi, romanii, din clestele rusesc, dar indirect au facut-o, pentru toata Europa de Vest si o mica parte din Est.

    - the funny (and not so funny) part e ca acum am fi scris nu pe un forum pe Internet, ci maxim pe vreo masina de scris. Nu am mai fi ascultat muzica (in marea ei majoritate) americana, ci niste cantece patriotice (eventual rusesti) de partid. De filme sa nu mai zic, oricat de rai ar fi americanii, si oricat de anti-american as fi (eu sau voi), presupun ca nimeni nu ar fi preferat fimle rusesti (de propaganda si razboi) in locul celor americane de acum.

    Si vorba aia, e o tara al naibii de frumoasa unde nu merita doar sa te duci ca turist, ci sa emigrezi. Pana la urma e tara cu cei mai mult imigranti si doritori din lume. De ce? Nu pentru miturile ca ar fi prosti/drogati/obezi. Ci pentru multe alte motive de care cei care emigreaza duc lipsa in tara lor.
    Chiar si pentru Europa Occidentala, America de Nord e inca un miraj.

    Nu vorbesc in numele tuturor, poate pentru multi miile de km de locuri superbe nu conteaza, nici cele peste 100 de orase mari care numai cate unul fac cat o tara intreaga, dar nu vad atata "bataie" pentru China, Japonia, Germania, samd, cum vad pentru America (atunci cand vine vorba de imigrare/turism).
    Nu vad nici la alte ambasade atata "plans" si totodata atata fericire pentru cei care au luat viza.

    Vorba cuiva, au ei lucrurile lor proaste (ca orice alta tara), dar au si Times Square
    Ultima modificare făcută de Federals; 17th August 2008 la 08:57.

  9. #9
    Avatarul lui Broscoi
    Broscoi este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    40
    Data înscrierii
    17th July 2008
    Locaţie
    Braila
    Posturi
    1.295
    Putere Rep
    40

    Implicit

    Interventia Rusiei in Georgia in sprijinul unei regiuni autonome cu aspiratii de independenta ( Osetia de Sud locuita de o populatie negeorgiana ) este similara cu interventia militara a SUA in Serbia in favoarea Kosovo ( locuita de albanezi).
    Asemanarea este izbitoare si este chiar cauza pentru care americanii nu riposteaza .Diferentele intre cele doua situatii sunt urmatoarele:
    1.Americani au avut multi aliati care au sprijinit interventia militara si ulterior independenta Kosovo , in timp ce rusii sunt izolati pe scena politica mondiala
    2.Kosovo a fost teritoriu istoric sarb in timp ce Osetia nu a apartinut (pana la sovietizare ) Gruziei
    3.Rusia nu a recunoscut inca independenta Osetiei si Abhaziei in timp ce SUA au recunoscut deja impreuna cu o parte din aliati independenta Kosovo
    Concluzia e ca nu conteaza de partea cui se afla dreptatea ci de partea cui se afla forta .

  10. #10
    Avatarul lui Cristina Andrei
    Cristina Andrei este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    39
    Data înscrierii
    11th April 2008
    Locaţie
    Bucharest
    Vârstă
    45
    Posturi
    337
    Putere Rep
    39

    Implicit

    Citat Postat în original de Broscoi Vezi Post
    Interventia Rusiei in Georgia in sprijinul unei regiuni autonome cu aspiratii de independenta ( Osetia de Sud locuita de o populatie negeorgiana ) este similara cu interventia militara a SUA in Serbia in favoarea Kosovo ( locuita de albanezi).
    Este vorba de interventia NATO in fosta Iugoslavie, nu de atacul SUA asupra unei tari. Bineinteles ca americanii au tras sforile, dar au avut girul unei organizatii suprastatale, ceea ce inseamna legitimitate pe plan international.
    Ca sa citez din Wikipedia: "All of the NATO members were involved to some degree", deci, cel putin pe plan diplomatic, e o cu totul alta mancare de peste.

    Asta nu inseamna ca sunt de acord cu acest tip de interventii pe criterii etnice. Dar singura diferenta care imi atrage atentia este faptul Rusiei nu-i trebuie legitimitate ca sa actioneze in forta, nu-i trebuie dezbatere internationala sau consultari diplomatice pt a gasi solutii unei crize, ceea ce ii mentine statutul de regim totalitarist si pretentiile hegemonice.

Pagina 5 din 8 PrimulPrimul ... 34567 ... UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Faza enervanta analytics
    De prodan_13 în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 25th February 2011, 14:59
  2. Prea tare faza
    De florin în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 11
    Ultimul Post: 1st October 2007, 03:40
  3. cea mai tare faza.....
    De meetzah în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 10th August 2007, 14:28
  4. trafic.ro - ? stie cineva care e faza? si de ce?
    De adi_novac în forumul Directoare romanesti
    Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 31st January 2007, 19:29
  5. Faza amuzanta!
    De Ben Boingeanu în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 3rd August 2004, 08:24

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •