Pagina 1 din 5 123 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 45

Subiect: Oktal.ro NU își plătește comisioanele

Bogdan Ungureanu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    23
    Data înscrierii
    17th September 2010
    Locaţie
    Craiova
    Vârstă
    30
    Posturi
    431
    Putere Rep
    23

Implicit Oktal.ro NU își plătește comisioanele

Așa cum am zis și în titlu, oktal.ro nu și-a mai plătit comisioanele din lunile în care a fost advertiser 2parale.

Eu am comisioane neplătite începând cu 14 Iunie, nu e vorba de cine știe ce sumă, dar am investit niște bănuți ca să le obțin. Nu-mi convine să promovez pe banii mei magazine ca Oktal și să nu fiu plătit pentru munca mea. E culmea nesimțirii ce face Oktal, ai primit niște vânzări și acum refuzi înțelegerea. Niște vânzări primite gratis, super tare!

După 2 mailuri la 2parale support, se pare că Oktal REFUZĂ să plătească facturile rămase și nici nu se știe când vor fi plătite comisioanele.

Magazinul s-a retras la sfârșitul lunii iunie, fiind magazinul care convertea cel mai bine pe it&c în 2parale.

Aș vrea să știu câți mai suntem care așteptăm după comisioanele de acum 2 luni.

Părerea mea este că 2parale a făcut o greșeală mare când a venit vorba de bani: a avut încredere în magazine și a uitat în ce țară își desfășoară activitatea. Și din câte știu, nu e prima dată când pățește așa ceva. Eu le-aș recomanda DOAR plata anticipat (să-i zicem credit), în caz că banii plătiți anticipat se termină, magazinul nu poate să depășească 100 RON, să zicem. Altcumva nu ai cum să faci marketing afiliat, sincer. Nu mi se pare ok să stai x luni la mâna magazinului până când advertiserul are chef să se țină de cuvânt. Cu creditul anticipat nu mai trebuie să-ți faci griji că o să plătească sau nu în luna X.
    Ultima modificare făcută de Bogdan Ungureanu; 28th August 2011 la 08:30.
    Am un blog personal nou.

lovelife este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    94
    Data înscrierii
    8th July 2006
    Locaţie
    Galati
    Vârstă
    44
    Posturi
    5.993
    Putere Rep
    94

Implicit

Nu toate magazinele sunt de genul oktal ca sa dea tepe, si apoi si dintre celelalte magazine sunt unele care iti platesc dar "intamplator" rata de conversie a afiliatilor 2 parale este mai mica decat normal. Pentru 2 parale subiectul mi se pare f delicat
    Nu ma pricep la SEO dar ma bag in seama

Reputatie:
    23
    Data înscrierii
    17th September 2010
    Locaţie
    Craiova
    Vârstă
    30
    Posturi
    431
    Putere Rep
    23

Implicit

Citat Postat în original de lovelife Vezi Post
    Nu toate magazinele sunt de genul oktal ca sa dea tepe, si apoi si dintre celelalte magazine sunt unele care iti platesc dar "intamplator" rata de conversie a afiliatilor 2 parale este mai mica decat normal. Pentru 2 parale subiectul mi se pare f delicat
    Oktal și-a plătit comisioanele când aveau nevoie de afiliați. Când au ieșit din rețea, au făcut-o în stil românesc.
    Am un blog personal nou.

RedHat este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    38
    Data înscrierii
    23rd September 2010
    Locaţie
    Iasi
    Posturi
    896
    Putere Rep
    38

Implicit

Rusine. Din punctul meu de vedere vina apartine celor de la 2parale.
    Si eu am comisioane aprobate si neplatite de pe la incepul lui iulie in alte campanii si sunt sigur ca mai sunt si altii.

Serban Cristian este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    75
    Data înscrierii
    1st November 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    44
    Posturi
    4.328
    Putere Rep
    75

Implicit

2parale are un contract cu oktal, si cred ca are si o garantie gen fila cec. cel putin contractul meu din 2008 prevedea asa ceva. Bine, suma acoperita s-ar putea sa fie nesemnificativa fata de datoriile lui oktal.

Claudiu Farcas este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    29
    Data înscrierii
    12th July 2011
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    404
    Putere Rep
    29

Implicit 2parale

Daca bine tin minte, fiecare magazin online pe langa taxa de setup mai plateste o garantie de 800 lei+tva.
    Nu e mult, dar e ceva.. poate ar fi o idee sa mai ceara luna de luna 2p inca o suta de lei ca si garantie care eventual va fi restituita la incetarea contractului.

Reputatie:
    23
    Data înscrierii
    17th September 2010
    Locaţie
    Craiova
    Vârstă
    30
    Posturi
    431
    Putere Rep
    23

Implicit

Citat Postat în original de diu1so Vezi Post
    Daca bine tin minte, fiecare magazin online pe langa taxa de setup mai plateste o garantie de 800 lei+tva.
    Nu e mult, dar e ceva.. poate ar fi o idee sa mai ceara luna de luna 2p inca o suta de lei ca si garantie care eventual va fi restituita la incetarea contractului.
    Așa cum a zis și kidu, 800 RON nu-s cine știe ce și sunt sigur că au mult mai mult de plată. Dacă plățile se făceau integral în avans, nu exista problema asta.
    Am un blog personal nou.

Serban Cristian este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    75
    Data înscrierii
    1st November 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    44
    Posturi
    4.328
    Putere Rep
    75

Implicit

oricum, vor castiga in instanta fara probleme, din pacate, aveti de asteptat dupa comisioane.
    pacat ca o firma cum e oktal se preteaza la tiganisme de gen.

Nic
    Nic este deconectat Super Moderator
    Reputatie:
    44
    Data înscrierii
    14th May 2007
    Posturi
    987
    Putere Rep
    44

Implicit

Citat Postat în original de Bogdan Ungureanu Vezi Post
    Dacă plățile se făceau integral în avans, nu exista problema asta.
    Un magazin online nu o sa iti plateasca in avans pt niste vanzari pe care inca nu le au incasat. Capitalul rulat e relativ mic, au nevoie de un cashflow pozitiv. Si furnizorii asteapta sa fie platiti dupa vanzare, tu te astepti sa ai prioritate in fata lor?. Asa functioneaza sistemul, nu prea avea 2parale ce sa faca.

Asta nu scuza oktalul evident.

Reputatie:
    23
    Data înscrierii
    17th September 2010
    Locaţie
    Craiova
    Vârstă
    30
    Posturi
    431
    Putere Rep
    23

1 out of 1 members found this post helpful.

Implicit

Citat Postat în original de Nic Vezi Post
    Un magazin online nu o sa iti plateasca in avans pt niste vanzari pe care inca nu le au incasat. Capitalul rulat e relativ mic, au nevoie de un cashflow pozitiv. Si furnizorii asteapta sa fie platiti dupa vanzare, tu te astepti sa ai prioritate in fata lor?. Asa functioneaza sistemul, nu prea avea 2parale ce sa faca.

Asta nu scuza oktalul evident.
    Nu trebuie să le plătească o dată pe lună, ar putea să le plătească o dată la câteva zile câteva sute RON. Dacă acțiunea se anulează, banii rămân strânși în contul de afiliat.
    Am un blog personal nou.

Pagina 1 din 5 123 ... UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Permisiuni postare

• Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •