Pagina 148 din 577 PrimulPrimul ... 4898138146147148149150158198248 ... UltimulUltimul
Rezultate 1.471 la 1.480 din 5770

Subiect: 2parale, afiliatii si marketingul afiliat

  1. #1471
    Avatarul lui Serban Cristian
    Serban Cristian este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    80
    Data înscrierii
    1st November 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    47
    Posturi
    4.328
    Putere Rep
    80


    Implicit

    Citat Postat în original de Mihai Petroff Vezi Post
    Si cei de la 2parale ce vina au?
    Ti ai luat job cu juma de norma ca si avocat? S-a spus in 2-3 randuri unde a gresit 2P.

    --- Later Edit --- (ca mi-a fost lene sa apas "Edit")

    Citat Postat în original de mike07 Vezi Post
    Eu totusi nu inteleg cum evomag incearca sa evite acordarea comisioanelor si in acelasi timp trimite zilnic mesaje cu noi si noi bannere adaugate in sistem? Cu alte cuvinte.. voi promovati, promovati ca noi pe urma "ne ocupam" de comisioane...
    e un fapt particular ca sa zic asa, eu nu consider ca e frauda/furt, consider ca a fost un management excrabil al situatiei. ce a "explodat" azi se stia de mult. 2p e parlit in egala masura ( sau direct proportional ) la fiecare suta de lei comisioane anulate, 2p pierde 40 lei ( parca atat e ).

  2. #1472
    Avatarul lui Mihai Petroff
    Mihai Petroff este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    29
    Data înscrierii
    12th March 2012
    Posturi
    102
    Putere Rep
    29


    Implicit

    Daca tot sunt asa de rai cei de la 2parale, mai bine ii boicotati decat sa ii balacariti pentru vini inchipuite. Dar stai, asta ar insemna sa si faceti ceva, nu doar sa aruncati vina pe altcineva.

  3. #1473
    Avatarul lui avram
    avram este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    57
    Data înscrierii
    7th May 2011
    Posturi
    1.361
    Putere Rep
    57


    Implicit

    Citat Postat în original de bogdan985 Vezi Post

    1. 2Parale trateaza cu seriozitate si corectitudine fiecare acuzatie de frauda. Tocmai pentru ca intelegem si respectam faptul ca in afiliere riscul este la afiliati.
    Misto slideul si formularea perfecta ...

    as mai adauga ceva ...

  4. #1474
    Avatarul lui mariusnegre
    mariusnegre este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    13th February 2012
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    42
    Posturi
    15
    Putere Rep
    0


    Implicit

    Citat Postat în original de -Rares- Vezi Post
    Tripsta
    Comisioane respinse in Sep 2012 (numar): 67% din comisioanele inregistrate

    Frumos...
    Pentru Tripsta iti pot oferi o explicatie referitoare la acest procent.
    Multe dintre comisioane sunt leaduri. In septembrie au existat 2 afiliati care au generat leaduri fara a respecta termenii campaniei. Acestia au fost suspendati iar comisioanele respinse.
    Spre comparatie in Oct 2012 procentul este de 27% (dupa numarul de comisioane) in conditiile in care si in Oct 2012 a existat un afiliat pe care am decis sa il suspendam. Cum la finalul lui Oct am decis sa renuntam la lead-uri, in noiembrie (pana la 10 noiembrie) avem 100% comisioane aprobate.

  5. #1475
    Avatarul lui soraan
    soraan este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    24
    Data înscrierii
    16th August 2011
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    60
    Putere Rep
    24


    3 out of 3 members found this post helpful.

    Implicit

    Ideea este ca cel mai naspa in 2parale este perioada de procesare a comenzilor, pentru ca pot astazi sa aduc 100 comenzi, comision 100 lei si sa investesc 50 lei, sperand ca macar 70% vor fi confirmate. Ei bine, continui asa cateva saptamani pana se proceseaza comenzile si imi dau seama ca in loc de 70% aprobare cum este oarecum media primesc 70% anulate. In acel moment am 30 zile in care am fost pe minus si nu am de unde sa stiu asta decat testand. Of course, afiliere, riscuri - dar 2Parale ar trebui sa isi faca treaba ALTFEL pentru ca imi par mult prea permisivi cu advertiserii. Si pe de alta parte, ar trebui sa incaseze niste garantii materiale de la advertiseri. 2Parale ar trebui sa reprezinte afiliatii si nu magazinele dpmdv.[/QUOTE]

    Problema poate fi si mai complexa. Investesti timp, munca, idei si ca sa nu mai vorbim de bani iar comisioanele ne sunt aprobate dupa 30 de zile sa zicem. Daca avem ghionionul sa ne fie aprobate imediat dupa plata se mai adauga inca 30 de zile, inseamna ca ne vom lua banii cam peste 2 luni. Nu asta ar fi o problema ci faptul ca advertiserii au acces la ideile noastre, produsele promovate ce dau rezultate, cuvintele cheie folosite pe care le pot folosi ei insusi in campaniile lor de SEO si PPC iar dupa ce muncesti la un proiect e posibil sa te trezesti ca advertiserul nu mai doreste colaborarea din varii motive - si cine stie poate chiar isi implementeaza chiar el ideile tale in promovarea lui in online...

  6. #1476
    Avatarul lui Claudiu Farcas
    Claudiu Farcas este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    34
    Data înscrierii
    12th July 2011
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    404
    Putere Rep
    34


    6 out of 6 members found this post helpful.

    Implicit

    Citat Postat în original de soraan Vezi Post
    Problema poate fi si mai complexa. Investesti timp, munca, idei si ca sa nu mai vorbim de bani iar comisioanele ne sunt aprobate dupa 30 de zile sa zicem. Daca avem ghionionul sa ne fie aprobate imediat dupa plata se mai adauga inca 30 de zile, inseamna ca ne vom lua banii cam peste 2 luni. Nu asta ar fi o problema ci faptul ca advertiserii au acces la ideile noastre, produsele promovate ce dau rezultate, cuvintele cheie folosite pe care le pot folosi ei insusi in campaniile lor de SEO si PPC iar dupa ce muncesti la un proiect e posibil sa te trezesti ca advertiserul nu mai doreste colaborarea din varii motive - si cine stie poate chiar isi implementeaza chiar el ideile tale in promovarea lui in online...
    Si de aceea nu pun AdWords in 2Parale sau ma limitez mult pe aici, pentru ca prea multi oameni pot avea acces la ideile si mijloacele tale. Nu ma simt confortabil nici sa imi pun lista de site-uri publica, desi la o adica se poate foarte simplu afla. Insa nu vreau chiar pe fata.

    Amuzant e ca am inregistrat niste domenii pe Financiar si advertiserii m-au respins din campanie pentru faptul ca "aveau ei impresia" ca nu am continut adecvat pentru ei cum am doar site-urile mai generale puse in lista 2parale. Si nu inteleg de ce advertiserii trebuie sa ma aprobe pe mine. Why?! Inteleg suspendarea, dar aprobarea e o munca inutila in plus, atat din partea mea cat si din partea advertiserilor.

    Ma uit mereu la kidu ca isi publica rezultatele... de ce Dumnezeu ai face asta?! Pe mine nu ma surprind cifrele acelea si as spune ca avand in vedere timpul si resursele consumate (si financiare) rezultatele acelea pe care altii le ravnesc cu atata ardoare sunt doar decente, nu mari. Ne batem cu pumnii in piept ca facem bani pe net, dar pe bune, asa multi bani sunt aia incat vad ca unii spun ca sunt antreprenori online?
    Si pe urma, in comentarii vezi oameni REVOLTATI ca nu ii ajuta personal. WTF, cine si ce obligatie are ca pe o piata extrem de mica sa ajute pe altcineva?

  7. #1477
    Avatarul lui -Rares-
    -Rares- este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    50
    Data înscrierii
    14th May 2009
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    38
    Posturi
    1.620
    Putere Rep
    50


    Implicit

    Multa dreptate ai!

  8. #1478
    Avatarul lui Serban Cristian
    Serban Cristian este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    80
    Data înscrierii
    1st November 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    47
    Posturi
    4.328
    Putere Rep
    80


    Implicit

    Citat Postat în original de diu1so Vezi Post
    Ma uit mereu la kidu ca isi publica rezultatele... de ce Dumnezeu ai face asta?!
    O sa iti raspunda altcineva la intrebare si eu voi completa:

    pentru că aşa se trage piaţa in sus. şi bloggerii au făcut asta. apar mai mulţi oameni, apar mai mulţi bani, află mai mulţi advertiseri, e bine pentru toată lumea. concurenţa e bună. uită-te la nokia, aveau 70% din piaţă şi s-au culcat pe o ureche. concurenţa te ţine alert.
    completare personala: am publicat rezultate cand faceam a cinjpea parte din acele sume, mi-am dat cu parerea, am explicat cum fac si ce fac, am ghidat multe persoane ca sa ma urmeze in rezultate. Nu neglija ca in Romania discutam de un salariu decent la nivel de 1.500 lei, eu vreau sa invat cati mai multi oameni ca pot face lejer un venit egal cu salariu, ca si completare sau inlocuire. Nu am idee daca e mult sau putin cat fac eu, nu am afirmat nicaieri ca sunt cel mai bun, cel mai tare sau ca fac cei mai multi bani. Dar, pentru moment, sunt (aproape) singurul care incerc sa explic cum fac banii respectivi. Respectati asta.

  9. #1479
    Avatarul lui Claudiu Farcas
    Claudiu Farcas este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    34
    Data înscrierii
    12th July 2011
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    404
    Putere Rep
    34


    1 out of 1 members found this post helpful.

    Implicit

    @Serban Cristian
    Stai, ca eu nu ma legam de tine, daca e mult sau putin, in schimb stiu ca ai ocupat si vei ocupa locuri respectabile in competitia 2parale, ceea ce aduce un interesant insight despre cat se castiga maxim in afiliere.

    In schimb nu sunt de acord cu publicarea rezultatelor pentru ca lumea este prea saraca (din lene) sa digere ca cineva face chiar si 1000 euro profit intr-o luna, desigur 2parale da din maini ca uite, cineva face 15.000 lei, noi castigam de pe el 6000 lei insa profitul lui care e? Asta nu intelege lumea total comisioane nu e total profit!!!!!!

    Desigur, pentru multi 1000 euro din afiliere profit pe luna pare mult, insa profitul asta vine dupa luni intregi in care ai muncit gratuit, ai planificat si ai invatat. Pana sa scot primii banuti cash din afiliere la mine au trecut vreo 6 luni si aveam deja vreo 3 ani in care lucram si dezvoltam proiecte in ecommerce, aveam experienta in SEO, stiam cum se mananca platformele si am investit in documentatie.

    Si tu banutii astia, iarasi, nu i-ai facut singur si nu i-ai facut fara sa investesti. Iar timpul tau nu este gratuit. In fond, ar trebui sa avem ROI 900% in general pe nisa asta, care este una intellingence, chiar daca veti rade.

    Dar asta vine din problema ca

    Nu neglija ca in Romania discutam de un salariu decent la nivel de 1.500 lei
    care e irelevanta si de fapt arata cat de jos/saraci/whatever suntem.

    Eu din 1500 lei nu imi platesc nici macar cheltuielile casnice pe o luna, de unde sa mai pun resurse, hardware, software, timp, documentatie.

    Ce au facut bloggerii, si in speta arhi cu publicarea acelor rezultate... wow, a facut 9000 lei ALL TIME (nu intr-o luna!!!!) pe un blog cu 10k unici pe zi. Fantastic, de fapt e mult sub potential. Ca e lume care il crede ca a facut 2000 euro intr-o luna e partea a doua..insa nici nu ar fi mult. M-as bucura chiar de ar fi asa.

    In fine, consider ca noi ca afiliati nu avem nici o obligatie nici fata de altii care incearca industria si mai ales fata de intermediar.

    Pe de alta parte eu nu inteleg de ce ne chinuim sa crestem piata romaneasca in loc sa cautam sa ne impunem pe international. Suntem multi si conversii putine. De ce ne mintim ca piata e mare. Da, va creste, insa si noi suntem multi si vin din urma alte generatii si mai puturoase care vor face orice sa faca "bani pe net". Si vor face.
    Daca atunci cand m-am apucat de afiliere aveam un singur concurent pe nisa pe care activez, in acest moment sunt cel putin 5 oameni care copiaza grosolan ce fac eu si celalalt care era. De la call to action si pana la texte, nume domenii, practic orice.

    Sa nu ma intelegi gresit, ma bucur teribil de mult cand cineva are o idee originala si face bani. Personal imi doresc sa facem toti bani insa realitatea de pe piata este ca la un nivel destul de jos intervine saturatia.

    In acest moment chiar daca apar sub un cont in sistemele de afiliere, suntem 3 oameni care facem treaba. Si nu sunt deloc multi bani pe .ro, ci multi nervi - multi bani cheltuiti in lucruri care nu convertesc si multa plafonare. Din nou, afilierea e nesanatoasa. Nu, nu e cool sa faci bani pe .ro ci de la un moment dat e fie o necisitate, fie o placere.

    Imi cer scuze daca nu am fost coerent..insa e sambata seara

  10. #1480
    Avatarul lui Marius Morariu
    Marius Morariu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    44
    Data înscrierii
    29th September 2011
    Posturi
    759
    Putere Rep
    44


    Implicit

    @diu1so fara noi nu poate creste piata. daca nimeni nu se implica atunci ce asteptari poti sa ai? mai mult nu vezi oportunitatile direct legate de cresterea pietei. nu-i vorba doar de castigul direct din vanzari ci e ceva mult peste asta. esti baiat destept, cred ca-ti poti da seama si singur

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •