Pagina 3 din 5 PrimulPrimul 12345 UltimulUltimul
Rezultate 21 la 30 din 45

Subiect: Cele mai profitabile siteuri pe AdSense

  1. #21
    Avatarul lui Marius Mailat
    Marius Mailat este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    42
    Data înscrierii
    16th November 2005
    Vârstă
    48
    Posturi
    1.818
    Putere Rep
    42


    Implicit

    Citat Postat în original de ombundan Vezi Post
    Dar primesc clickuri pe ele doar cat timp platesc si campania Adwords.Cum o las moale cu trimisul banilor la Adwords......cum o lasa si ei moale cu Adsensul.
    O astfel de relatie nu exista intre Adsense si Adwords. Eventual vrei sa spui ca de obicei bagi bani la inceput de luna (momentul cand cam toata lumea isi umple contul de Adwords).
    Directory Submitter - soft de inscriere in 4500 de directoare straine si 1025 romanesti
    Anunturi - soft de inscriere in 500 de siteuri de anunturi

  2. #22
    Avatarul lui Tudi
    Tudi este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    38
    Data înscrierii
    30th December 2007
    Locaţie
    Cluj-Napoca
    Vârstă
    40
    Posturi
    1.581
    Putere Rep
    38


    Implicit

    Ombudan, cati vizitatori ai cu si fara Adwords? Si pe ce keyword faci campania, daca nu sunt prea indiscret

  3. #23
    Avatarul lui Nic
    Nic
    Nic este deconectat Super Moderator
    Reputatie:
    53
    Data înscrierii
    14th May 2007
    Posturi
    987
    Putere Rep
    53


    Implicit

    Citat Postat în original de ombundan Vezi Post
    Dar primesc clickuri pe ele doar cat timp platesc si campania Adwords.Cum o las moale cu trimisul banilor la Adwords......cum o lasa si ei moale cu Adsensul.
    Vrei sa zici ca tot traficul tau vine de la adwords si cum nu mai platesti la adwords -> nu mai ai vizitatori -> nu mai ai clickuri la adsense?

  4. #24
    Avatarul lui Tudi
    Tudi este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    38
    Data înscrierii
    30th December 2007
    Locaţie
    Cluj-Napoca
    Vârstă
    40
    Posturi
    1.581
    Putere Rep
    38


    Implicit

    De obicei la fazele astea ROI-ul e de 2:1. Investesti $2 in adwords si capeti inapoi 1$ din clickuri pe adsense. Nush exact cum se poate profita din chestia asta. Eventual daca mai ai ceva metode CPM, CPA, etc.

  5. #25
    Avatarul lui gabi.jguma
    gabi.jguma este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    35
    Data înscrierii
    28th September 2007
    Posturi
    74
    Putere Rep
    35


    Implicit

    Tudi, "fazele astea" intr-un mediu organizat poarta numele de arbitrage, si poti sa fii sigur ca cine il face cum trebuie(de obicei se lucreaza cu volume mari de investitie in Adwords si trafic), castiga, nu pierde cum sugerezi tu.

    Insa ombundan, la cei 80 unici ai lui din 4 site-uri, evident ca nu face arbitrage, ci doar face si el un pic de trafic.

    Sugestia mea, daca vrei sa continui cu trafic majoritar din Adwords, studiaza un pic notiunea de "Adsense arbitrage", altfel, probabil ca vei pati ce zice Tudi.

    O alta sugestie mai putin costisitoare, chiar ideala , este sa te apuci serios de SEO, si sa incerci sa obtii trafic natural, in cautari organice si nu ppc, fara sa platesti pentru el...
    Ultima modificare făcută de gabi.jguma; 16th January 2008 la 21:00.

  6. #26
    Avatarul lui Tudi
    Tudi este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    38
    Data înscrierii
    30th December 2007
    Locaţie
    Cluj-Napoca
    Vârstă
    40
    Posturi
    1.581
    Putere Rep
    38


    Implicit

    Ma rog, eu le zic "fazele astea" pentru ca nu ma pasioneaza domeniul Imi promovez altfel site-urile. Unii sunt pasionati de cuvinte, altii de profit.

    Citisem doar ca rata de investitie/profit la o campanie de AdSense arbitrage (fazele astea) e aproximativ 2 la 1. Nu am incercat personal, dar banuiesc ca depinde foarte mult de domeniu, de ce anume vinzi sau cum monetizezi traficul pe site-ul tau.

    Pace, flori si iubire tuturora.

  7. #27
    Avatarul lui big
    big
    big este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    38
    Data înscrierii
    13th July 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    44
    Posturi
    864
    Putere Rep
    38


    Implicit

    eu zic ca arbitrajul adwords-adsense e greu de facut. mai usor poate fi daca gasesti o sursa ieftina de trafic (alta firma de publicitate, bannere, posturi platite, etc). dar cea mai ieftina sursa de trafic tot organicul ramane, si se si converteste mai bine. asa ca tot SEO-ul e baza.

    off: Tudi tu n-ai somn mah? Vedeti copii asa se fac banii pe net, muncind zi si noapte, fara intrerupere!
    Those were fast strange times and we worked in fast strange ways.

  8. #28
    Avatarul lui Tudi
    Tudi este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    38
    Data înscrierii
    30th December 2007
    Locaţie
    Cluj-Napoca
    Vârstă
    40
    Posturi
    1.581
    Putere Rep
    38


    Implicit

    Big, am lucrat pana la 4, o trebuit sa termin un proiect pt un client Acuma savurez o tigara si ma culc.

    Ps. e bun organicul, dar nici cu link exchange traffic nu ma plang. Daca stii sa iti pui link-ul unde trebuie si daca stii cui si cum sa trimiti traficul tau poti colabora frumos.

  9. #29
    Avatarul lui gabi.jguma
    gabi.jguma este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    35
    Data înscrierii
    28th September 2007
    Posturi
    74
    Putere Rep
    35


    Implicit

    Tudi, nu stiu unde ai citit tu asta, dar imagineaza-ti, investitie/venit = 2/1 nu prea suna a model de business functional, nu? Nici in adsense/adwords arbitrage, si nicaieri pe lumea asta.

    Nu am incercat personal, dar banuiesc ca depinde foarte mult de domeniu, de ce anume vinzi sau cum monetizezi traficul pe site-ul tau.
    Din ce spui tu aici, am impresia ca nici tu (si te rog sa ma corectezi daca gresesc) nu cunosti prea bine modelul .

    Adsense/Adwords Arbitrage

    Gasesti o nisa in care PPC e cat mai mare pentru primele locuri....si unde pentru locurile de mai jos...sunt preturi cat mai mici.

    1. (Adwords - investitie) Cumperi clickuri (linkuri sponsorizate, campanie PPC) la preturi mici (cauti sa platesti cat mai putin pe click...si sa fii macar pe prima pagina) in nisa pe care ai site-ul

    2. (Adsense - castig) Afisezi pe site-ul tau care are ca metoda de monetizare Adsense, reclame din aceeasi nisa (evident, te rogi ca omul sa dea click pe cele mai de sus reclame care sunt "scumpe", si sa ai CTR cat mai mare!)

    Daca ai CTR mare, si diferenta dintre cat dai pe un click si cat castigi e un click e considerabila....ar trebui sa iesi pe profit


    Cu siguranta arbitrage-ul e mult mai greu de facut, si presupune experienta foarte mare de ppc, feeling bun in ce priveste piata, research permanent, ceva de genul "un pas inaintea tuturor", exact ca arbitrajul de pe bursa.....insa, e un model functional.....si se practica cu succes de catre cei care isi permit sa investeasca serios in campanii PPC.

  10. #30
    Avatarul lui big
    big
    big este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    38
    Data înscrierii
    13th July 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    44
    Posturi
    864
    Putere Rep
    38


    Implicit

    Mai daca nu ma'nsel parca Google nu mai permite arbitraj adwords-adsese. Din cate mi-aduc aminte a banat o gramada de publisheri mari care faceau arbitraj, acum o juma de an.

    Asa ca pe langa dificultate, mai e si riscul sa-ti iei ban.
    Those were fast strange times and we worked in fast strange ways.

Pagina 3 din 5 PrimulPrimul 12345 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Cele mai bune banci pentru incasari cecuri Adsense
    De Cristian Mezei în forumul Adsense
    Răspunsuri: 28
    Ultimul Post: 30th May 2021, 07:30
  2. Cele mai populare siteuri romanesti
    De Marius Mailat în forumul Metode de promovare, Analiza trafic.
    Răspunsuri: 15
    Ultimul Post: 8th October 2008, 15:03
  3. Cele mai haiose status-uri de YM...
    De johnyk_vl în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 6
    Ultimul Post: 21st February 2008, 15:55
  4. Răspunsuri: 12
    Ultimul Post: 16th May 2007, 12:27
  5. Cele mai bune 20
    De kleampa în forumul Directoare web straine
    Răspunsuri: 15
    Ultimul Post: 16th February 2007, 09:55

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •