Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12
Rezultate 11 la 18 din 18

Subiect: Actori.info de vanzare

  1. #11
    Avatarul lui edy12006
    edy12006 este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    38
    Data înscrierii
    26th January 2009
    Locaţie
    Brasov
    Vârstă
    32
    Posturi
    3.260
    Putere Rep
    38

    Implicit

    Citat Postat în original de andreiionut Vezi Post
    Doar o părere - am vândut și cumpărat site-uri pe Flippa și prin alte părți, am primit și am dat acces la Search Console( WMT) și Analytics. Ba chiar am și lăsat reclame de test pe site cerute de cumpărător pentru a testa Adsense/Amazon affiliate.
    E normal sa verifici totul ca la orice produs/serviciu.

    In WMT nu poate să îți " fure nimic" ci doar analizează ce expresii aduc vizitatori, care este CTR si informații de bază când vinzi un site.
    In Analytics studiezi profilul vizitatorilor, cate pagini aduc de fapt traficul și multe altele.

    Chiar daca are acele informații nu ar putea cu ajutorul lor să facă o "clona" a site-ului tău.
    Nu țin partea nimănui, doar cred că banii se dau după o analiza corectă și nu după vorbe indiferent cine e vânzătorul.

    Trimis de pe al meu BLA-L29 folosind Tapatalk
    Ce iti trebuie mai mult decat paginile de intrare si kw-urile pe care vine traficul, in cazul unui site bazat pe adsense unde se cam pastreaza un raport intre trafic si bani produsi?
    La afiliere da, poti sa zici ca articolul cu cel mai mult trafic nu aduce neaparat si cele mai multe vanzari. Dar la restul... nu vad ce ti-ar trebui mai mult de atat.
    Într-o zi, riscând, poți să rămâi fericit pentru toată viața !
    Contează ce produci nu cine pretinzi a fi.

  2. #12
    Avatarul lui iulipwnz
    iulipwnz este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    20
    Data înscrierii
    16th June 2013
    Locaţie
    Alexandria
    Vârstă
    32
    Posturi
    215
    Putere Rep
    20

    Implicit

    Citat Postat în original de edy12006 Vezi Post
    1. dai 10 k pe un site si face 10 k intr-un an, ai ajuns pe 0
    2. bagi 10 k intr-un an si primul an nu vezi nimic, deci -10 k
    Tu nu ai inteles ceva, el s-a oferit sa il vanda, nu l-am contactat eu sa il intreb cat vrea pe el, daca il vinde. El s-a oferit. El nu e obligat sa accepte oferta mea, cum nici eu nu sunt obligat sa platesc cat doreste el.
    Gandeste-te asa. Iti iei o dacia logan, dai 1000 euro pe ea, mai bagi 5000 euro in ea. Crezi ca o vinzi vreodata cu 6 000 euro?
    Legat de cele 2 site-uri si investitia in backlinks, lucrurile nu stau chiar asa. Cu toate ca tie ti se pare un profil de backlinks sanatos, poate pentru google nu este, sau poate o sa fie penalizat la urmatorul core update (vezi ce s-a intamplat in Martie, site-uri imense au fost penalizate).
    In concluzie, fiecare face pretul cum considera, eu ii fac o oferta, el accepta sau nu. Nu se supara nimeni.
    Legat de diferenta de castiguri intre cele doua site-uri, iti pot spune simplu: Este vorba de nisa. Ce vina am eu ca un site in care s-a investit mai putin castiga mai mult ca cel in care s-a investit mai mult? Este pur si simplu vorba de nisa, nu ai stiut sa iti gasesti nisa ok la primul site, te-ai ars, si mergi mai departe. Parerea mea
    Ca in orice alt tip de afacere, la tine poate nu a functionat, la mine poate o sa functioneze, nu poti sa scoti intotdeauna investitia; Si ca o paranteza, cand vinzi un site, nu poti spune pai domne' asta imi face banii astia in x luni, si dupa il tin ca o sa imi faca in continuare. Daca puteai, il tineai, nu il mai vindeai. Dar din moment ce il pui la vanzare, ori probleme financiare, ori lipsa de timp. Acum, fiecare calculeaza pretul cum crede.

  3. #13
    Avatarul lui Rapsodia
    Rapsodia este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    29
    Data înscrierii
    18th March 2013
    Locaţie
    Hungary + Chișinău + Câmpina
    Posturi
    2.695
    Putere Rep
    29

    Implicit

    Citat Postat în original de iulipwnz Vezi Post
    Daca puteai, il tineai, nu il mai vindeai. Dar din moment ce il pui la vanzare, ori probleme financiare, ori lipsa de timp. Acum, fiecare calculeaza pretul cum crede.
    Exact, il poate tine omul, asta fac si eu, nu am sa vand niciodata site-urile care produc profit [ diferenta dintre incasari si cheltuieli ] la venitul pe un an, altfel nu ar mai economisi lumea Eu vand ca am 2 pe aceiasi nisa.

    Repet, eu nu accept ideea ca e ok sa iti amortizezi cheltuielile in 12 luni, nu merge mai nicaieri. Daca un site cheltuie 1000 de euro anual si castiga 2000, e super ok [ sau ma rog, % ]. Numai cine nu a facut un site si nu l-a ridicat in timp crede ca e usor sa faci asta, si mai mult, sa-l iei la un pret de nimic. Oricat am discuta mereu exista vanzatori disperati si cumparatori pusi pe capatuiala. Asta merge in orice domeniu, de aia e tara de angajati la negru cu minimul net pe economie.

    Daca ma refer strict la Actori.Info sper sa fie odata si odata cineva interesat sa-l ia pentru potentialul lui, nu pentru 10 - 20 de euro pe luna profit. Daca ce cred eu nu ar fi ok, nu s-ar mai vinde doar domenii goale cu mii de euro.

    Citat Postat în original de edy12006 Vezi Post

    Eu cred ca atunci cand iei un proiect de-a gata, scos pe profit, te gandesti cat te costa pe tine sa faci acelasi lucru. In timp si in bani. Daca sa il ridici la 1000 euro lunar te costa 10 mii si 1 an de munca, atunci probabil merita 20 de mii. Nu 10 mii ca atata produce intr-un an cel pe care vrei sa il cumperi de-a gata.
    Cam asa gandesc si eu, daca ar fi mers lumea pe profit ar cumpara toti mertane pentru taxi cu 1000 de euro, ca nu prea produce, iar diferenta de pret dintr emertan si dacie ar fi spre zero. nu mai zic la alea de consuma mult, iesi pe gaura, sa le dea gratis si cu plinul facut, sa nu piarda cumparatorul? Da, intre site-uri exista diferente de pret tocmai pentru ca exista si difernta de calitate.

    De exemplu un site care produce 1 euro acceptat pentru recomandari google nu este egal cu unul care nu este, nu mai zic ca doua site-uri care nu produc nimic dar unul e acceptat pentru adsense si unul nu [ atentie nu banat! ] nu au acelasi pret calculat pe venitul lunar x 12. Mai e ceva subred la asta cu veniturile: ce te face sa crezi ca sunt as in AdSense? Poate sunt zero barat si unde pun reclamele sau cate pun e naspa. Asa ca tu ce faci? Ma evaluezi pe mine la castig sau site-ul in sine? Concluzia mea: cei care vor 12 x sunt pusi pe capatuiala, tin eok, nu tine asta e, are balta peste.
    Ultima modificare făcută de Rapsodia; 19th August 2019 la 13:34.
    Ofer servicii Social Media Marketing!. Articole contra cost Oferta generala, ro, fr si ru aici!

  4. #14
    Avatarul lui iulipwnz
    iulipwnz este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    20
    Data înscrierii
    16th June 2013
    Locaţie
    Alexandria
    Vârstă
    32
    Posturi
    215
    Putere Rep
    20

    Implicit

    Am si uitat, daca doresti, iti pot trimite un print, de la un magazin online. La fel, am vrut sa il cumpar, inca am acces la contul lor de analytics. Si site-ul ala vinde de 100 milioane + / luna din cate imi aduc aminte. De asta mi se pare, chiar ciudat, sa te feresti la un site care produce 300 euro / an. Legat de crescut site-uri, crede-ma ca imi castig existenta din online de cativa ani buni, nu vorbesc din auzite. Stiu sa evaluez un site.

  5. #15
    Avatarul lui Rapsodia
    Rapsodia este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    29
    Data înscrierii
    18th March 2013
    Locaţie
    Hungary + Chișinău + Câmpina
    Posturi
    2.695
    Putere Rep
    29

    Implicit

    De ce nu un acces la Tandos Deluxe - SEO & Creare site-uri si Web design Alexandria ? nici asta nu e al tau? Legat de cat produce si refuzul de a da acces, asa sunt eu, nu dau acces la toti care il cer. Nu ma prind de ce ar trebui sa dau la toti acces, sau mai simplu sa fac publice datele, mai ales ca nu ai zis ce vrei exact sa vezi, ca poate iti ziceam. Stiu ca esti as si eu abia daca pricep ce fac, dar avem si noi astia dreptul la opinie, la viata, asa cum are de exemplu cheloo! Eu recunosc ca habar nu am cum arata 100 de milioane noi, dar ma descurc sa-mi evaluez munca, sau sa-mi dau seama in cat timp ridici un site de la zero la 1000 de euro pe luna.

    PS: vad ca am facut din topicul meu un fel de studiu de caz [ gratuit din pacate! ], desi din ce stiu eu, regulamentul interzice asta. Asa e viata, uneori (ne)dreapta. Ma gandesc ca poate am norocul si muta cineva discutiile la 237 topics!
    Ultima modificare făcută de Rapsodia; 19th August 2019 la 14:38.
    Ofer servicii Social Media Marketing!. Articole contra cost Oferta generala, ro, fr si ru aici!

  6. #16
    Avatarul lui edy12006
    edy12006 este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    38
    Data înscrierii
    26th January 2009
    Locaţie
    Brasov
    Vârstă
    32
    Posturi
    3.260
    Putere Rep
    38

    Implicit

    Citat Postat în original de iulipwnz Vezi Post
    Legat de diferenta de castiguri intre cele doua site-uri, iti pot spune simplu: Este vorba de nisa. Ce vina am eu ca un site in care s-a investit mai putin castiga mai mult ca cel in care s-a investit mai mult? Este pur si simplu vorba de nisa, nu ai stiut sa iti gasesti nisa ok la primul site, te-ai ars, si mergi mai departe.
    La restul nu mai raspund nimic ca nu are rost. La asta raspund: n-ai priceput nimic. Unde am vorbit eu de 2 siteuri de nise diferite? In mesajul lung, partea de sus, se facea paralela intre 2 siteuri pe aceeasi nisa, acelasi tip de proiect, unul cu investitie de 20 k si unul cu investitie 2 k ambele produceau 1k lunar.


    Succes.
    Într-o zi, riscând, poți să rămâi fericit pentru toată viața !
    Contează ce produci nu cine pretinzi a fi.

  7. #17
    Avatarul lui iulipwnz
    iulipwnz este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    20
    Data înscrierii
    16th June 2013
    Locaţie
    Alexandria
    Vârstă
    32
    Posturi
    215
    Putere Rep
    20

    Implicit

    Foarte dificil esti
    Eu nu sunt obligat sa iti dau tie absolut nimic (cum nici tu nu esti obligat sa imi dai mie, cu toate ca tu vrei sa vinzi acel site pe incredere). Eu nu doresc sa vand nici un site. Ti-am dat exemplu mai sus cel mai mare marketplace de websiteuri din lume, sa iti arat ca este total normal sa pui la dispozitie cumparatorului acele date. Tot nu intelegi
    PS: Site-ul de mai sus e facut in 30 minute, nu m-am ocupat de el deloc, darrr, daca tot vrei, iti dau acces la el, sa vezi ca sunt baiat. Doar sa nu mai incerci sa vinzi si la altii cum ai incercat sa imi vinzi mie, ce zici?
    Am inteles ca nu vrei sa dai acces, este in regula. Am acceptat asta din momentul in care mi-ai spus prima data. Daca te uiti in conversatii mi-ai spus ca nu poti da acces, am spus ok, daca te razgandesti sa ma anunti, de cand ti-am spus asta, ai dat-o in altele care nu prea aveau legatura cu ceea ce am cerut eu. Nu inteleg de ce o lalaim atat pentru chestia asta.
    Eu nu incerc sa te educ pe tine in ale internetului, am trecut de mult de nivelul acela. Probabil ai prea mult timp liber, sau ai impresia ca am incercat sa te pacalesc in vreun fel. Ti-am aratat ca ceea ce am cerut este total normal. Devine obositor acest topic

    Citat Postat în original de edy12006 Vezi Post
    La restul nu mai raspund nimic ca nu are rost. La asta raspund: n-ai priceput nimic. Unde am vorbit eu de 2 siteuri de nise diferite? In mesajul lung, partea de sus, se facea paralela intre 2 siteuri pe aceeasi nisa, acelasi tip de proiect, unul cu investitie de 20 k si unul cu investitie 2 k ambele produceau 1k lunar.


    Succes.
    Ok, multumim ca ai trecut pe aici.

  8. #18
    Avatarul lui Rapsodia
    Rapsodia este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    29
    Data înscrierii
    18th March 2013
    Locaţie
    Hungary + Chișinău + Câmpina
    Posturi
    2.695
    Putere Rep
    29

    Implicit

    A mai trecut un an, site-urile [domeniu + subdomeniu ] au produs 358,27 euro. Daca e cineva care e intresat sa dea pe ele un pret care sa acopere plata lui in cei 6,5 ani vechie [ 7 x 25 euro ] + ceva pentru articole [ 149 + 135 = 284 ] ma poate contacta. Nu s-a schimbat mare lucru in anul car ea trecut: trafic organic 1,1k + 759 in 28 de zile.
    Ofer servicii Social Media Marketing!. Articole contra cost Oferta generala, ro, fr si ru aici!

Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Centrale.INFO - De vanzare
    De iSKY în forumul Domenii
    Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 29th February 2012, 10:52
  2. Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 28th September 2011, 23:22
  3. Răspunsuri: 9
    Ultimul Post: 4th September 2011, 14:34
  4. Domenii .info de vanzare
    De StarNET în forumul Domenii
    Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 23rd August 2011, 09:10
  5. De vanzare popularurls.info
    De xplicit în forumul Domenii
    Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 13th November 2010, 15:48

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •