Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 13

Subiect: Colaborare

  1. #1
    Avatarul lui Rapsodia
    Rapsodia este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    29
    Data înscrierii
    18th March 2013
    Locaţie
    Hungary + Chișinău + Câmpina
    Posturi
    2.695
    Putere Rep
    29


    Question Colaborare

    As vrea sa va intreb, din punctul vostru de vedere, cat de fezabila poate fi o colaborare in domeniul web? Sa zicem ca vin eu (sau alt coleg de pe forum) si propune o colaborare la un proiect nou - sa zicem cateva site-uri in diverse limbi ( e un exemplu doar), pe un domeniu pe care-l detine. Discutia conditiilor este o alta mancare de peste, evident ca e nevoie de contract, etc. Dar ca idee, ar merge asa ceva, sau e pura utopie?
    Ofer servicii Social Media Marketing!. Articole contra cost Oferta generala, ro, fr si ru aici!

  2. #2
    Avatarul lui Sorin Frumuseanu
    Sorin Frumuseanu este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    62
    Data înscrierii
    2nd August 2005
    Locaţie
    Orsova
    Vârstă
    51
    Posturi
    3.946
    Putere Rep
    62


    Implicit

    Totul pana la bani
    Colaborare = barter?
    Credinta la institutiile specializate. Aici facem Servicii de seo
    Mi se spunea 1nesco

  3. #3
    Avatarul lui Rapsodia
    Rapsodia este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    29
    Data înscrierii
    18th March 2013
    Locaţie
    Hungary + Chișinău + Câmpina
    Posturi
    2.695
    Putere Rep
    29


    Implicit

    Colaborare inseamna ca fiecare pune ceva, de la jumi - juma pana la alte variante. Am intrebat pentru ca de obicei unul are un site ( pe numele lui, a firmei, etc.) pe care-l pune la bataie + alte chestii. De cele mai mult eori apare neincrederea - care zic eu se poate rezolva prin contract. Mai ramane munca - greu de estimat. Plus altele, dar este clar ca daca eu pun bani si tu nu, deja nu mai e o afacere echitabila - asa cel putin spun unii analisti in sfera business-ului - ma uitam la arena leilor si cand venea unul cu ideea si altul cu banii, cica in Romania nu merge! Ala cu bani prefera sa angajeze. Asta e ideea topicului, sa dezbatem si sa vedem cum am putea face ca treaba sa nearga ( pe bune).
    Ofer servicii Social Media Marketing!. Articole contra cost Oferta generala, ro, fr si ru aici!

  4. #4
    Avatarul lui Catalin Cerga
    Catalin Cerga este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    41
    Data înscrierii
    5th April 2013
    Locaţie
    Craiova
    Posturi
    1.034
    Putere Rep
    41


    1 out of 1 members found this post helpful.

    Implicit

    1. Cu ce poti veni asa deosebit incat sa-mi pun macar problema sa colaborez cu tine? Ceva care sa merite bataia de cap de a colabora cu un necunoscut in loc sa-mi fac propriul proiect sau sa incep ceva cu un prieten/cunostinta/amic pe care il cunosc si-n care am incredere?

    2. Cu ce vrei sa vina partenerul asa deosebit incat nu poti obtine din resurse proprii, prieteni, cunostine, etc?
    Albert Einstein. Sa am si eu ceva inteligent in semnatura.

  5. #5
    Avatarul lui Rapsodia
    Rapsodia este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    29
    Data înscrierii
    18th March 2013
    Locaţie
    Hungary + Chișinău + Câmpina
    Posturi
    2.695
    Putere Rep
    29


    Implicit

    Citat Postat în original de Catalin Cerga Vezi Post
    1. Cu ce poti veni asa deosebit incat sa-mi pun macar problema sa colaborez cu tine? Ceva care sa merite bataia de cap de a colabora cu un necunoscut in loc sa-mi fac propriul proiect sau sa incep ceva cu un prieten/cunostinta/amic pe care il cunosc si-n care am incredere?

    2. Cu ce vrei sa vina partenerul asa deosebit incat nu poti obtine din resurse proprii, prieteni, cunostine, etc?
    Catalin e o discutie generala, nu e vorba ca eu vreu acum sa colaborez ci cineva, dar cine stie - in perspectiva..! deci la general.

    Colaborarea nu apare doar daca nu poti face singur, ci poate apare ca sa fie mai usor, unde-s doi puterea creste ... etc. Nu-s nici genul care ma asociez cu toata lumea si mereu, dar nici care exclude colaborarea ca sa fac singur totul mereu.

    Iar ideea cu necunoscutul ... de aia suntem pe un forum, ca sa ne cumoastem cat de cat ... virtual cel putin, desi cred ca nu est eexclus sa vedem si ziua cand o sa avem primul Off line de proportii pe SeoPedia!
    Ofer servicii Social Media Marketing!. Articole contra cost Oferta generala, ro, fr si ru aici!

  6. #6
    Avatarul lui Robert
    Robert este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    94
    Data înscrierii
    7th August 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    46
    Posturi
    4.027
    Putere Rep
    94


    2 out of 2 members found this post helpful.

    Implicit

    3. De ce ai alege sa te asociezi cu cineva in loc sa il angajezi si sa pastrezi control total asupra proiectului? Un angajat care te nemultumeste il poti schimba usor, un partener ... mai greu.
    Daca te pot ajuta cu un sfat sau daca doresti o oferta de optimizare pentru siteul tau, da-mi un mesaj!

  7. #7
    Avatarul lui imagini
    imagini este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    30
    Data înscrierii
    29th June 2011
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    676
    Putere Rep
    30


    1 out of 1 members found this post helpful.

    Implicit

    Citat Postat în original de Robert Vezi Post
    3. De ce ai alege sa te asociezi cu cineva in loc sa il angajezi si sa pastrezi control total asupra proiectului? Un angajat care te nemultumeste il poti schimba usor, un partener ... mai greu.
    Un angajat costa salariu + taxe la stat. Un partener care crede in ideea respectiva munceste pentru un posibil profit viitor, nu pentru un salariu prezent. Multe idei mor in fasa tocmai din lipsa finantarii.

    Plus ca, in viata unui proiect pot interveni situatii diverse. Unul dintre proiectele in care sunt implicat a avut finantare pana la un moment dat. Cand nu au mai fost bani, aveam doua solutii: sa-l las sa "moara" sau sa-l duc mai departe cedand o parte din acesta.

  8. #8
    Avatarul lui Sorin Frumuseanu
    Sorin Frumuseanu este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    62
    Data înscrierii
    2nd August 2005
    Locaţie
    Orsova
    Vârstă
    51
    Posturi
    3.946
    Putere Rep
    62


    Implicit

    Pai era si pe online asa ceva Marius Ghenea - Blog
    Nu stiu de ce arenaursilor.ro e picat dar vreo 2 ani s-a tot tinut.
    Credinta la institutiile specializate. Aici facem Servicii de seo
    Mi se spunea 1nesco

  9. #9
    Avatarul lui Stirbu Daniel
    Stirbu Daniel este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    5th September 2014
    Locaţie
    Dofteana, Bacău
    Vârstă
    26
    Posturi
    16
    Putere Rep
    0


    Implicit

    Eu de exemplu am colaborat la diverse site-uri fara contract, am mers pe incredere, pot spune ca unele persoane au fost fair play au facut tot ce au promis, altele mai putin. Aceste colaborari au fost in sensul ca eu am venit cu ideea si banii iar partenerul/partenerii m-au ajutat/sustinut. Automat daca eu am venit cu banii, incasarile erau la mine si le imparteam, la acele persoane cu care ma refer ca nu au fost tocmai fair play era faptul ca cereau mai mult de cat au muncit, am preferat sa le dau cat cer (pana la jumatatea sumei) si sa inchei ori ce fel de colaborare. In prezent lucrez singur dar, aici conteaza de fiecare om in parte. Momentan caut colaborator sau daca nu sa vand un site de divertisment in limba romana, daca e cineva interesat poate sa imi trimita mesaj privat

  10. #10
    Avatarul lui Petronel D
    Petronel D este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    20
    Data înscrierii
    16th November 2013
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    552
    Putere Rep
    20


    Implicit

    Ai dat un raspuns ok, pana la partea asta. Nu confunda cu marketplace-ul. Salut

    Citat Postat în original de Stirbu Daniel Vezi Post
    sa vand un site de divertisment in limba romana, daca e cineva interesat poate sa imi trimita mesaj privat

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Barter - colaborare
    De Prietenul în forumul Servicii web / Jobs
    Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 9th May 2014, 10:59
  2. Colaborare
    De Mihai Alexandru în forumul Servicii web / Jobs
    Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 13th August 2011, 18:43
  3. Colaborare
    De reico în forumul Website-uri
    Răspunsuri: 5
    Ultimul Post: 11th December 2007, 23:12
  4. Colaborare
    De hyp3rion în forumul Servicii web / Jobs
    Răspunsuri: 9
    Ultimul Post: 8th March 2007, 22:57
  5. Colaborare - SEO si webmarketing.
    De scorilo în forumul Locuri de munca
    Răspunsuri: 7
    Ultimul Post: 29th June 2005, 08:24

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •