Rezultate 1 la 5 din 5

Subiect: Comunitate pentru studentii din Romania

  1. #1
    Avatarul lui gamerap
    gamerap este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    28
    Data înscrierii
    10th September 2010
    Locaţie
    UK
    Vârstă
    31
    Posturi
    384
    Putere Rep
    28


    Implicit Comunitate pentru studentii din Romania

    Buna ziua,
    Intentionez sa deschid o comunitate dedicata studentiilor din Romania si am nevoie din partea voastra de sugestii pe care sa le folosesc intr-un mod cat mai constructiv. In momentul de fata eu vad acest proiect la un nivel mare si imi dedic mare parte din timpul meu pentru al face un loc cat mai primitor.
    In momentul de fata am o categorie unde am adaugat majoritatea (daca nu chair toate) universitatile din Romania cu facultatile lor.

    Doresc sa adaug mai multe categorii si daca doriti imi puteti sugera si voi ce ati crede ca ar fii necesar pentru un astfel de forum. Logo-ul este creat de mine iar pe forum gasiti template-ul in 2 variante Light si Dark (se poate schimba stilul din footer si urmeaza sa adaug si undeva in top aceasta optiune).
    Astepti sugestii despre design/culori, mobile, erori daca gasiti.

    Ce metode de promovare sa folosesc? Cum pot sa atrag publicul?

    https://unistudent.ro

    Multumesc.

  2. #2
    Avatarul lui Claudyou
    Claudyou este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    24
    Data înscrierii
    19th May 2013
    Locaţie
    Cluj Napoca
    Posturi
    533
    Putere Rep
    24


    Implicit

    Salut,

    Asa rapid ce mi s-ar parea util intr-un astfel de proiect.

    Date actualizate despre admiteri, cand, unde (adresa, etc.), cu dosar / cu test.
    Ce nu am gasit eu si ce nu cred ca gaseste nimeni in zilele astea: Elevii de liceu care nu stiu la ce facultate sa mearga. In functie de ce sa alegi? Ce este de viitor?
    Nu stiam nici o mica corelatie intre facultati si meseriile pe care le pot practica ulterior. Era o ceata totala. Exceptie medicina, avocatura sau programare.

    Daca merg la finante banci, dupa ce pot face? Aici ai putea lucra la o lista cat mai ampla de meserii si salariile aproximative. Mi s-ar parea extrem de util.
    Poti lucra in banca (mai e de viitor sau o sa ii inlocuieasca roboteii, bancomatele si aplicatiile), la firma de consultanta financiara, etc privat si eventual la stat.
    Liste de firma mari din orasele mari (principalele centre universitare) care cauta in continuu forta de munca. Ce specializari sa aiba?
    Daca vorbim de ex de programare, ce se cauta, unde e marea lipsa in piata? Acum cativa ani stiu ca se cauta mult javascript si nu prea se gasea, direct proportional si salariile mai bune. What's next? Sau ce e ever green?

    In acest sens exista si diferite teste, in functie de ce materii iti plac, ce pasiuni ai, spre ce sa te indrepti.
    Un test de exemplu: "Ce facultate sa aleg?" "Cum stii la ce facultate sa mergi?"

    Cat te ajuta sa mergi la olimpiade in liceu? Sau de ce nu fugi de la orele de mate si info daca tu vrei sa mergi spre ceva de profil. Pentru ca te va ajuta enorm sa iti fie mai usor in facultate si in cariera.
    De la nivel de liceu, pana la nivel de facultate.
    Ar merge probabil si sectiuni de upload cu proiecte pe diverse teme, licente, manuale si carti care sa ii ajute sa invete mai bine ceea ce se preda superficial.
    Dar si o zona in forum pentru a dezvolta diverse hobby-uri si noi joburi la moda. Foto / video, editare video, marketing online. La ce te ajuta daca stii bine o limba straina, dar doua sau trei?
    Cum le poti valorifica?

    Un sub-forum / topic si dedicat celor care vor sa se axeze pe antreprenoriat. Probabil ca multi merg la facultatea de business si dupa ... tot majoritatea ajung sa isi ia un job trist.
    Si la drept e un subiect, cati termina anual si cate nevoie reala este in piata de ei? Sa stie ca daca merg acolo, trebuie sa aiba fie relatii, fie sa fie in primii 10 cei mai buni ca sa razbata.

    Daca mai imi vin si alte idei, revin.
    Sper sa te ajute informatiile din propria mea experienta si viziune asupra subiectului.
    Fara semnatura.

  3. #3
    Avatarul lui gamerap
    gamerap este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    28
    Data înscrierii
    10th September 2010
    Locaţie
    UK
    Vârstă
    31
    Posturi
    384
    Putere Rep
    28


    Implicit

    @Claudyou multumesc frumos pentru raspuns. Multe majoritatea opinilor tale sunt deja si pe lista mea, multe din ideile tale o sa devina pe parcurs si sper ca unele foarte bine documentate.

    Doresc sa indrum si elevii de liceu sa ia o decizie cat mai buna si pe viitor intentionez daca lucrurile decurg cum vreau eu as dori ca sa ajut macar o persoana pe an financiar daca invata bine dar care nu are posibilitati sa se suntina in facultate.
    Ma ajuta foarte mult informatiile tale si sper ca mai multe persoane sa-si spuna opinia.

  4. #4
    Avatarul lui haotik
    haotik este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    36
    Data înscrierii
    24th October 2006
    Locaţie
    Ploiesti
    Vârstă
    47
    Posturi
    1.316
    Putere Rep
    36


    Implicit

    intre timp am gasit si postarea asta asa ca ignora ce am zis in alt topic

  5. #5
    Avatarul lui gamerap
    gamerap este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    28
    Data înscrierii
    10th September 2010
    Locaţie
    UK
    Vârstă
    31
    Posturi
    384
    Putere Rep
    28


    Implicit

    Citat Postat în original de haotik Vezi Post
    intre timp am gasit si postarea asta asa ca ignora ce am zis in alt topic
    Multumesc, acum am vazut si postul tau aici. Daca doresti sa-ti spui o parere am sa o analizez si cu timpul daca cred ca o sa-mi fie de ajutor am sa incerc sa o si implementez.

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. [Solicit] Recomandare Tema Wp Pentru Comunitate de Blogging
    De Hakuna Matata în forumul WordPress
    Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 29th November 2015, 23:09
  2. Salutare Comunitate
    De Adiiii în forumul Prezentare forumisti
    Răspunsuri: 8
    Ultimul Post: 22nd August 2013, 20:43
  3. Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 14th April 2012, 17:58
  4. comunitate online pentru un oras de 25k locuitori
    De ibaldazar în forumul Studii de caz
    Răspunsuri: 42
    Ultimul Post: 17th November 2010, 21:35
  5. Salutare comunitate
    De kyron în forumul Prezentare forumisti
    Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 14th May 2009, 19:08

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •