Rezultate 1 la 3 din 3

Subiect: Nelamurire

  1. #1
    Avatarul lui autosos
    autosos este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    33
    Data înscrierii
    2nd June 2006
    Locaţie
    cluj-napoca
    Vârstă
    51
    Posturi
    182
    Putere Rep
    33


    Implicit Nelamurire

    Am citit cu atentie majoritatea link-urilor pe care le-am gasit aici pe seopedia referitoare la SPAM.La cele din sticky mai ales am acordat o mai mare atentie.
    Am citit si articolul http://www.seo-point.com/articole-se...are-si-spam-ul
    dar acolo am gasit la rubrica Text micsorat/text in ALT-uri doar aceasta informatie : " Textul in ALT-urile imaginilor e pus constinent/intentionat intr-o cantitate marita cu fraze sau cuvinte cheie ce nu au legatura cu site-ul."
    Acuma is tare nedumerit si am doua-trei-patru intrebari.
    1.Ce interes ar avea cineva sa puna in site-ul propriu (in atributul alt, ma refer) alte cuvinte decat cele pentru care vrea sa optimizeze ?
    2.Care e limita de cuvinte acceptata de nea Gogu in atributul alt a unei imagini ?
    3.Unde apare in documentele Google referinte la un anumit numar de cuvinte cheie precizarea referitoare la numarul lor maxim admis ?
    (sau altfel zis : de la cate cuvinte cheie alaturate atributului alt considera nea Gogu ca se face spam ? )
    4.Daca acele cuvinte cheie au legatura cu site-ul se mai considera a fi SPAM ?

  2. #2
    Avatarul lui Cristian Mezei
    Cristian Mezei este deconectat Administrator
    Reputatie:
    62
    Data înscrierii
    20th February 2005
    Locaţie
    Everywhere
    Posturi
    6.975
    Putere Rep
    62


    Implicit

    1.Ce interes ar avea cineva sa puna in site-ul propriu (in atributul alt, ma refer) alte cuvinte decat cele pentru care vrea sa optimizeze ?
    Toti cred ca vor pune acolo vreo doua pagini A4, si vor iesi #1 la toate.
    2.Care e limita de cuvinte acceptata de nea Gogu in atributul alt a unei imagini ?
    Nu exista limita acceptata pt Google. Din experienta, orice este peste 3-4 cuvinte este irelevant si oricum nu ajuta. Cu cat numele imaginii si text-ul din alt sunt mai relevante pentru imagine cu atat mai bine. Cate cuvinte iti trebuiesc pentru a descrie o imagine intr-un mod relevant ? De obicei 2. Uneori 3. Maxim 4 in cazuri extreme.

    3.Unde apare in documentele Google referinte la un anumit numar de cuvinte cheie precizarea referitoare la numarul lor maxim admis ?
    (sau altfel zis : de la cate cuvinte cheie alaturate atributului alt considera nea Gogu ca se face spam ? )
    Nu exista oficial nici o astfel de mentiune.

    4.Daca acele cuvinte cheie au legatura cu site-ul se mai considera a fi SPAM ?
    Nu incerca sa le vezi ca si cuvinte cheie. Rostul tag-ului ALT este de a DESCRIE ce inseamna acea imagine, in cuvinte. Pentru cei care nu au suport de imagini, sau care le dezactiveaza, le va apare un text (cel din tag-ul ALT).

    Prin acel text, omul care nu vede o imagine, despre sa inteleaga despre ce este acea imagine, ce descrie ea, ce continut are.

    Despre tag-ul ALT la W3:
    Specifying alternate text assists users without graphic display terminals, users whose browsers don't support forms, visually impaired users, those who use speech synthesizers, those who have configured their graphical user agents not to display images, etc.
    Mai mult decat atat :

    Do not specify irrelevant alternate text when including images intended to format a page, for instance, alt="red ball" would be inappropriate for an image that adds a red ball for decorating a heading or paragraph. In such cases, the alternate text should be the empty string (""). Authors are in any case advised to avoid using images to format pages; style sheets should be used instead.

    Do not specify meaningless alternate text (e.g., "dummy text"). Not only will this frustrate users, it will slow down user agents that must convert text to speech or braille output.
    Co-founder of Deepstash. Tech lover. Dinosaur. Dad. Chef.

  3. #3
    Avatarul lui Krumel
    Krumel este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    68
    Data înscrierii
    15th November 2004
    Locaţie
    Iasi
    Vârstă
    46
    Posturi
    6.261
    Putere Rep
    68


    Implicit

    Citat Postat în original de autosos Vezi Post
    Acuma is tare nedumerit si am doua-trei-patru intrebari.
    1.Ce interes ar avea cineva sa puna in site-ul propriu (in atributul alt, ma refer) alte cuvinte decat cele pentru care vrea sa optimizeze ?
    2.Care e limita de cuvinte acceptata de nea Gogu in atributul alt a unei imagini ?
    3.Unde apare in documentele Google referinte la un anumit numar de cuvinte cheie precizarea referitoare la numarul lor maxim admis ?
    (sau altfel zis : de la cate cuvinte cheie alaturate atributului alt considera nea Gogu ca se face spam ? )
    4.Daca acele cuvinte cheie au legatura cu site-ul se mai considera a fi SPAM ?
    Ce a zis Cristian e corect, vreau doar sa imi spun pareea.

    1. Multi care au auzit ca densitatea de cuvinte conteaza, incearca sa bage cuvinte cheie peste tot. Unii chiar si in comentariile din cod. Deci "interesul" e a celor care nu stiu ce si cum trebuie sa faca. Si sint multi. Chiar pe aici pe forum a existat un user care avea Alt-urile si Title-urile pline de cuvinte cheie.

    2 si 3. Oamenii ca sa poata face ceva corect au nevoie de legi. Ne trebuiesc legi ca sa intelegem bunul simt sau cantitatea moderata. Google nu da legi ci doar sugestii, la fel si DMOZ. Nu exista o lege..poate doar o sugestie din care poti trage invataminte.

    Si e simplu, Alt-urile sint pentru imagini. Ele descriu succint o imagine. Un A4 e mai mult decat o descriere, e un roman...ceeea ce pentru Google se transforma in spam.

    Title-urile sint pentru link-uri (despre cele ptr. titluri vb si nu titlul paginii). Deasemenea, descrierea unui titlu nu ar trebui sa contina multe cuvinte ci ar trebui sa detina o relevanta pentru pagina respectiva.

    Ambele sint modealitati foarte bune de accesibilitate web. O persoana cu probleme care navigeaza cu echipament special un site, ajunge sa "citeasca" un Alt sau un Title care e un adevarat roman descriptiv ce contine cuvinte cheie. Robotii trimisi de motoarele de cautare se autosesizeaza la un numar de cuvinte din aceste elemente.

    Linia dintre spam si corect..e foarte subtire..si se poate cadea foarte usor dintr-o extrema in alta.

    4. Daca acele cuvinte cheie (sau oricare altele) puse exagerat de mult ca si cantitate, este spam.

    Spam, de cele mai multe ori tine de cantitatea de cuvinte cheie. Exista densitate moderata de cuvinte cheie, densitate relevanta si densitate exagerata. Doar ultima transforma un site ca facand spam.

    E de preferat 3-4 cuvinte cheie relevante decat un A4 cu tot site-ul in el.
    Krumel - apeleaza la serviciile oferite de mine prin formularul de pe blog.

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Nelamurire ???
    De tarkan77axa în forumul Google
    Răspunsuri: 10
    Ultimul Post: 25th June 2010, 15:55
  2. Nelamurire
    De suMMer în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 4
    Ultimul Post: 17th February 2010, 23:33
  3. Nelamurire...
    De acsa în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 7
    Ultimul Post: 23rd May 2009, 05:33
  4. Am o nelamurire
    De undoweb în forumul Comert electronic, e-Commerce
    Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 28th October 2007, 18:31
  5. nelamurire
    De palosul în forumul Server side
    Răspunsuri: 9
    Ultimul Post: 4th April 2007, 02:06

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •