Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 21

Subiect: De ce sa adaug RSS feed?

big
    big este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    34
    Data înscrierii
    13th July 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    42
    Posturi
    864
    Putere Rep
    34

Implicit De ce sa adaug RSS feed?

Cum incet, incet am inceput sa mai subtiez din tabele si sa adaug css pe site-urile mele, m-am gandit ca e momentul sa fac un pas important in lumea web 2.0: RSS feed-ul.

Sunt total pe dinafara asa ca am cateva intrebari pentru cei care au feed RSS pe site-ul lor:
    Se merita?
    Ce avantaje aduce un feed RSS?
    Mai vin vizitatorii pe site dupa ce vad stirea in reader?
    Le dati stiri complete sau doar teasere?
    Nu e duplicate content pentru Google?
    Nu vi se fura continutul mai usor?
    Those were fast strange times and we worked in fast strange ways.

alecs este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    34
    Data înscrierii
    5th February 2007
    Locaţie
    Timisoara
    Vârstă
    36
    Posturi
    490
    Putere Rep
    34

Implicit

Pentru un blog ai neaparat nevoie de un feed. Cred ca toate scripturile de blog au asa ceva.
    Eu cel putin nu mai intru pe bloguri dupa ce le citesc in Reader. Daca vrei trafic pe site/blog ar fi bine sa pui doar un teaser.
    Am lista de directoare românești gratuite și o unealtă pentru căutare de utilizatori în rețelele sociale românești.

thefan este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    35
    Data înscrierii
    30th December 2006
    Locaţie
    Oradea
    Vârstă
    47
    Posturi
    1.433
    Putere Rep
    35

Implicit

Nu numai pentru bloguri.
    [Dpdv. cititor]

Eu prefer totdeauna un feed RSS cu titlul si eventual sumarul unei stiri fata de vizitele zilnice pe zeci de pagini. Asa pot ajunge direct la stirea care ma intereseaza.

[Dpdv. webmaster]

Cei care sunt intr-adevar interesati de continutul paginii mele, inregistreaza feedul meu intrun reader offile (FeedReader, Firefox Live Bookmarks, etc) sau unul online (iGoogle, My Yahoo, etc). Daca un site vrea sa preia stiri de la mine, afiseaza feed-ul meu (link si, implicit, vizitatori catre mine).

Nu le dau stiri complete, doar un teaser, ca oricum da click omul daca e interesat de stire.

Iar referitor la furt, oricum iti fura continutul, de vrei de nu vrei.

rpsetzer2 este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    25th June 2007
    Vârstă
    40
    Posturi
    17
    Putere Rep
    0

Implicit

1. Se merita?
    Da!

2. Ce avantaje aduce un feed RSS?
    Pot urmari ce se intampla pe site fara sa intru zilnic pe el. Nu m-as fi implicat pe acest forum daca nu oferea RSS.

3. Mai vin vizitatorii pe site dupa ce vad stirea in reader?
    Da, poti sa nu afisezi stirea completa. Sa chiar daca e completa, probabil o sa intre sa puna un comment ceva.

4. Le dati stiri complete sau doar teasere?
    Eu personal dau primele cateva paragrafe din stire.

5. Nu e duplicate content pentru Google?
    Nu

6. Nu vi se fura continutul mai usor?
    Da, ti se fura mai usor. Dar oricum ti-l fura usor si ca HTML.

mamulea este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    30
    Data înscrierii
    19th December 2007
    Locaţie
    Pitesti, Romania
    Vârstă
    44
    Posturi
    235
    Putere Rep
    30

Implicit

Primul impuls este sa pui doar un teaser, gandindu-te ca asa o sa-i atragi pe oameni sa iti viziteze site-ul sau blogul. Se pare insa ca este indicat sa pui toata stirea invitand vizitatorii sa intre pe site sa posteze comentarii. Oricum daca articolul tau este incitant, oamenii il vor citi si vor adauga comentarii indiferent daca in rss ai teaser sau tot textul.

crissuca este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    30
    Data înscrierii
    2nd January 2008
    Locaţie
    Bucharest
    Vârstă
    43
    Posturi
    41
    Putere Rep
    30

Implicit

Un RSS feed iti asigura un anumit nr de cititori fideli. Si cred ca asta e cel mai important, pentru ca cititorii fideli iti vor aduce si trafic. In general, cine se aboneaza la un RSS, foarte rar se va dezabona. Eu doar o singura data am facut-o si ma enervase destul de tare, incat sa fac asta.
    Poti sa folosesti feedburner si vei avea ceva statistici despre nr de cititori.
    Eu te-as sfatui sa pui tot articolul in RSS feed. Daca primesc doar un teaser ma va convinge mult mai putin sa intru pe site decat dc as primi tot articolul. De obicei, cu articolul sunt sanse mari sa il citesc si de multe ori intru si pe site, un teaser il ignor.
    Inscriere rss feedul tau in agregatoare, asta iti va aduce trafic.
    Cuponix - cupoane de reduceri pentru cumparaturi online

memelea este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    33
    Data înscrierii
    9th July 2006
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    257
    Putere Rep
    33

Implicit

RSS-ul mai poate fi considerat intr-un fel sau altul un fel de newsletter, doar ca nu mai este necesara trimiterea de emailuri. fiecare se aboneaza simplu si usor fara a mai incinge serverele de mail.

Ciprian.Olaru este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    6th August 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    573
    Putere Rep
    0

Implicit

am citit opiniile de aici si sunt in mare parte de acord cu ele (rss e util, aduce vizitatori si chiar fideli), insa am o nelamurire: daca am tot articolul in rss de ce as mai intra pe site?
    foarte putini din cei care citesc un articol lasa si un comentariu, si in plus imi e mai comod sa il citesc direct din thunderbird fara multe bannere pe langa el decat sa itnru pe site sa stau sa inchid bannere din alea enervenate care se intind peste continut sau care clipesc de te dor ochii;

chiar nu am testat intens pe directia rss, insa nu cred ca as putea sa fiu prea usor convins sa dau tot aricolul in feed;

statistici despre cititori se pot face si "in house", nefiind necesare complicatii cu "third-party" websites

crissuca este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    30
    Data înscrierii
    2nd January 2008
    Locaţie
    Bucharest
    Vârstă
    43
    Posturi
    41
    Putere Rep
    30

Implicit

Gabriel, tu folosesti RSS pentru a citi bloguri sau siteuri care te intereseaza? tu la care dai click la teasere sau la articole intregi?

La blogurile la care sunt abonata si primesc doar teaser nu dau click. Am luat de cateva ori teapa, am dat click, si de fapt subiectul era cu totul altul decat ma asteptam, m-au enervat i-am scos din reader si gata. In schimb, intru pe site cam la 1 din 5 articole intregi din reader. Intru sa pun comentariu si de mult mai multe ori intru doar sa vad ce s-a comentat pe subiectul respectiv.
    Tu ce ai prefera sa stii ca articolul tau va fi citit sau sa stii ca ai sanse mai mari la clickuri datorita teaserelor, dar si sanse mai mari de a dezamagi si enerva. Un click dat degeaba se tine minte, si nu cred il va da si a doua oara.

Reclama poti sa pui si pe langa articolul din rss.
    Cuponix - cupoane de reduceri pentru cumparaturi online

mamulea este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    30
    Data înscrierii
    19th December 2007
    Locaţie
    Pitesti, Romania
    Vârstă
    44
    Posturi
    235
    Putere Rep
    30

Implicit

In opinia mea RSS-ul este un instrument foarte puternic de fidelizare. Important este ca materialele publicate de tine sa fie de calitate si astfel oamenii le vor citi indiferent ca o fac initial doar "direct din thunderbird" sau direct pe site. Iar cand se obisnuiesc cu "brandul", poti sa fii sigur ca oamenii vor intra si pe site, ori ca sa comenteze ori pur si simplu ca sa iti rasplateasca munca. Cel mai important este sa familiarizezi oamenii cu continutul site-ului indiferent de modul in care o faci, iar rezultatele vor veni de la sine. Masurate in trafic.

Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Adaug Link pe site-uri PR3
    De Ionut D în forumul Google
    Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 12th November 2009, 20:52
  2. Cum adaug mai multe domenii pe un server folosind Cpanel
    De Consumatorul în forumul Server side
    Răspunsuri: 10
    Ultimul Post: 3rd August 2008, 23:40
  3. Feed-uri RSS din Romania
    De GExGE în forumul Discutii administrative
    Răspunsuri: 2