Rezultate 1 la 7 din 7

Subiect: Facebook Tips & Tricks

  1. #1
    Avatarul lui Alex Dumitru
    Alex Dumitru este deconectat Administrator
    Reputatie:
    60
    Data înscrierii
    20th April 2006
    Locaţie
    Pitesti / Bucuresti
    Vârstă
    35
    Posturi
    3.339
    Putere Rep
    60


    3 out of 3 members found this post helpful.

    Implicit Facebook Tips & Tricks

    As vrea sa discutam mai mult despre social media pentru ca incepe sa fie o sursa de trafic din ce in ce mai buna, atat calitativ cat si cantitativ.

    Momentan Facebook cred ca e cel mai important si cel mai usor de folosit. Eu am tot analizat algoritmul Facebook si am incercat sa imi cresc traficul adus de el.

    In primul rand trebuie sa-ti faci o pagina a siteului, pentru ca nu are rost sa postezi articolele pe profilul tau. O pagina are multe avantaje fata de un user si vad ca multe firme gresesc aici si isi promoveaza afacerea pe un profil personal.

    Pentru a vedea updateurile unei pagini, utilizatorul trebuie doar sa apese butonul "Like". Odata devenit fanul paginii, ii vor aparea updateurile pe homepage, alaturi de celelalte. Probabil ati observat ca pe homepage va apar "Top News" si mai e un tab "Most recent". La tabul Most Recent apar updateurile in ordine cronologica, dar la Top News apar in functie de un algoritm.

    Dupa nenumaratele teste facute de mine, am ajuns la concluzia ca algoritmul se bazeaza pe 2 factori importanti:
    1. Interactiunea ta cu userul sau pagina respectiva - Facebook stie cu cine interactionezi cel mai mult si iti vor aparea in Top News updateurile respectivilor. Interactiune poate insemna like, comentariu la poza, mesaj privat, taguri pe pozele celuilalt.
    2. Feedback-ul postului respectiv - Cu cat un post are feedback mai mare, cu atat cresc sansele sa iti apara la Top News. Am observat ca like-urile au o valoare mult mai mica decat comentariile. Din analizele mele am observat ca e aproape imposibil sa nu-mi apara la Top News un update al unui prieten care are 5-10 comentarii si 5-10 like-uri, chiar daca nu am interactionat niciodata cu el. Tocmai de asta e foarte important sa-ti faci userii sa interactioneze. Mi-a fost destul de greu sa vad cat de mult influienteaza "Share"-urile, dar sunt sigur ca ajuta si ele destul de mult.

    Deci pe Facebook e important sa convingi fanii sa comenteze updateurile paginii tale si sa apese "Like" la updateuri. Iar sa-i faci sa comenteze nu e foarte greu. La updateurile importante, in loc sa pui titlul "the new iPhone 4" poti pune "Do you like the new iPhone 4 ?" si cu siguranta o sa ai mult mai multe comentarii. Dar asta e un simplu exemplu care-mi vine in minte la 6:23, inainte sa ma pregatesc de somn

    P.S. daca va intereseaza subiectul, sper sa veniti si voi cu opinii, experienta etc.

  2. #2
    Avatarul lui Sorin Frumuseanu
    Sorin Frumuseanu este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    62
    Data înscrierii
    2nd August 2005
    Locaţie
    Orsova
    Vârstă
    51
    Posturi
    3.946
    Putere Rep
    62


    Implicit

    Acum ca e forum, blog sau facebook, vesnica mare dilema: Cum sa convingi vizitatorii?, inspirat tot de un articol din scoala de seo:
    - cu intrebari (topicuri) care sa le trezeasca interesul
    - contra unei sume de bani
    - sub amenintarea cutitului
    Credinta la institutiile specializate. Aici facem Servicii de seo
    Mi se spunea 1nesco

  3. #3
    Avatarul lui Mihai C
    Mihai C este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    22nd February 2011
    Posturi
    139
    Putere Rep
    0


    Implicit

    Salut,
    Aici as vrea sa intervin si eu cu niste pareri.
    Legat de facebook , cel mai important este sa oferim fanilor subiecte de discutie interesante, nu sa tot postam articolele de pe blog sau chestii abstracte.
    Trebuie sa facem engaging intre utilizatori si noi.
    De exemplu pe nisa auto, in loc sa punem un post legat de lasnarea modelului x de la marca y , ii intrebam ce muzica asculta in masina si incercam sa facem un top. Astfel utilizatorii vor fi mult mai interesati.

    Problema cu fanii de pe facebook, pe care multi o au din pacate, este ca dupa ce ii aduna nu stiu sa ii intretina, sa creeze o relatie "win-win".

  4. #4
    Avatarul lui nexo
    nexo este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    25
    Data înscrierii
    25th January 2011
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    37
    Posturi
    81
    Putere Rep
    25


    Implicit

    Odata ce ai un cont pe nisa "auto" eu vad in mod normal ca te intereseaza numai chestii din lumea "auto" si nu ce muzica asculta X sau Y in masina cand se duce la munca. Intrebari de genul "ce muzica asculti?" le pun cei din nisa "muzica". Aici ma refer strict la niste...

  5. #5
    Avatarul lui Sorin Frumuseanu
    Sorin Frumuseanu este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    62
    Data înscrierii
    2nd August 2005
    Locaţie
    Orsova
    Vârstă
    51
    Posturi
    3.946
    Putere Rep
    62


    Implicit

    Problema cu fanii de pe facebook, pe care multi o au din pacate, este ca dupa ce ii aduna nu stiu sa ii intretina, sa creeze o relatie "win-win".
    Un inceput de iluminare
    Nu stiu de ce era nevoie de facebook pt a ajunge la concluzia asta.
    Ai mai mult decat un cont de facebook: un site. Poate avea si un blog.
    Indiferent de zona insa... ideea e aceeasi: fidelizarea vizitatorului.
    Si sa-l aduci de pe facebook pe site, cam greut.
    Credinta la institutiile specializate. Aici facem Servicii de seo
    Mi se spunea 1nesco

  6. #6
    Avatarul lui tanshi
    tanshi este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    26
    Data înscrierii
    3rd March 2011
    Locaţie
    Ramnicu Sarat, Buzau
    Vârstă
    42
    Posturi
    214
    Putere Rep
    26


    Implicit

    Citat Postat în original de nexo Vezi Post
    Odata ce ai un cont pe nisa "auto" eu vad in mod normal ca te intereseaza numai chestii din lumea "auto" si nu ce muzica asculta X sau Y in masina cand se duce la munca. Intrebari de genul "ce muzica asculti?" le pun cei din nisa "muzica". Aici ma refer strict la niste...
    De ce nu? In functie de asta poti promova sisteme audio pentru masini...

    Dupa parerea mea e bine sa pui fanilor intrebari la care se poate raspunde scurt si fara prea multa filosofie...

  7. #7
    Avatarul lui Krm
    Krm
    Krm este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    29
    Data înscrierii
    12th October 2009
    Locaţie
    Targoviste / Bucuresti
    Posturi
    802
    Putere Rep
    29


    Implicit

    ideea e si ce fani ai pe pagina de facebook, ce nivel de cunostinte au, ce varsta, etc si in functie de aceste aspecte sa faci acele intrebari.
    daca ai like-uri la pagina majoritare de la utilizatori peste 40 de ani (se pot vedea din insights) exemplul de mai sus: ce muzica asculti in masina? poate chiar sa iti aduca si cateva unlike-uri pentru ca li se pare pueril.
    oricum difera de la nisa la nisa si depinde in mare parte si de imaginatia noastra ca sa ii atragem.
    l.e. la romani singurul lucru care conteaza sunt concursurile
    Toate drumurile duc la Targoviste

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Facebook - Like
    De Cristian Mezei în forumul Discutii administrative
    Răspunsuri: 21
    Ultimul Post: 19th December 2010, 12:14
  2. E-mail marketing - Sfaturi - Tips -
    De inSecure în forumul Metode de promovare, Analiza trafic.
    Răspunsuri: 7
    Ultimul Post: 27th August 2009, 14:00
  3. top 10 seo tips
    De pelerinul în forumul Google
    Răspunsuri: 8
    Ultimul Post: 13th February 2008, 09:43
  4. Matt Cutts on Whitehat SEO tips for Bloggers
    De Emil Chelariu în forumul Google
    Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 11th August 2007, 10:59
  5. Schimb de linkuri :: domeniul "tips, tricks & tutorials"
    De undoweb în forumul Link-uri/Bannere
    Răspunsuri: 3
    Ultimul Post: 9th August 2007, 22:40

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •