Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 16

Subiect: Advertoriale - functioneaza in Romania?

roxanacaz este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    2nd July 2007
    Vârstă
    40
    Posturi
    16
    Putere Rep
    0

Implicit Advertoriale - functioneaza in Romania?

Sunt curioasa cum sta treaba cu advertorialele la noi. In ce masura se practica si in ce masura are succes? Cati ar plati pentru un articol pe un site targetat clar? Vreau sa implementez asa ceva pe unul din site-urile mele si ma intreb daca ma agit degeaba...
    Am mai incercat acum ceva vreme un experiment de genul asta si nu a avut mare succes (nici nu am insistat eu mult pe aspect...). Si cum s-ar calcula pretul pentru un advertorial? Clar in functie de numarul de vizitatori, dar ce alte elemente sunt importante? si unde si cum iti promovezi smecheria asta?

Da' multe intrebari mai am, nu?

Cristian Mezei este deconectat Administrator
    Reputatie:
    55
    Data înscrierii
    20th February 2005
    Locaţie
    Everywhere
    Posturi
    6.973
    Putere Rep
    55

Implicit

Eu am platit 15 advertoriale pentru un magazin online care vinde produse foarte nisate.

Si sunt foarte multumit de rezultat.

Am platit intre 5 Euro si 40 Euro pe ele.
    Founder. Tech lover. Dinosaur. Dad. Chef.

andreic este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    24
    Data înscrierii
    21st October 2007
    Posturi
    55
    Putere Rep
    24

Implicit

Orice lucru merge atata timp cat stii sa il vinzi. Daca deschizi mintea cuiva si ii explici cu argumente puternice ca aceasta este o solutie foarte buna pe el cu siguranta o sa ai succes.

Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    2nd July 2007
    Vârstă
    40
    Posturi
    16
    Putere Rep
    0

Implicit

So, It's alive!!! Deci exista si functioneaza. OK, asta e bine si ma motiveaza.
    Cat despre deschis mintea... asta mi se pare cel mai greu de facut. Nu numai ca trebuie sa fii un vanzator foarte bun, dar trebuie sa "prinzi" mentalitatea noastra de romania si sa o rasucesti si sa o contorsionezi zdravan ca sa convingi ca nu bati campii.

andreic este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    24
    Data înscrierii
    21st October 2007
    Posturi
    55
    Putere Rep
    24

Implicit

Citat Postat în original de roxanacaz Vezi Post
    Cat despre deschis mintea... asta mi se pare cel mai greu de facut. Nu numai ca trebuie sa fii un vanzator foarte bun, dar trebuie sa "prinzi" mentalitatea noastra de romania si sa o rasucesti si sa o contorsionezi zdravan ca sa convingi ca nu bati campii.
    Asta e clar! Dar gandestete ca nu esti singura, se aplica in orice domeniu in care ai vrea sa vinzi ceva in romania and that makes us very good salesman!

Reputatie:
    55
    Data înscrierii
    20th February 2005
    Locaţie
    Everywhere
    Posturi
    6.973
    Putere Rep
    55

Implicit

Citat Postat în original de roxanacaz Vezi Post
    Deci exista si functioneaza. OK, asta e bine si ma motiveaza.
    Am cumpar vreo 10 din advertoriale, pentru ca m-au contactat direct anumiti membri din SeoPedia. Altfel nici nu ma gandeam la idee.

Ma bucur ca m-au contactat insa.

Poate te ajuta si asta cu ceva. Mergi tu la ei, nu ii lasa pe ei sa iti ceara oferte.

Daca nu eram contactat, nu aflam niciodata de exemplu, ca exista asemenea bloguri minunate, de calitate, pe blogspot (really!). Si trafic foarte mare. Peste 150.000 unici pe luna.

Intotdeauna am crezut ca toate blogurile pe blogspot sunt sub medie.

Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    2nd July 2007
    Vârstă
    40
    Posturi
    16
    Putere Rep
    0

Implicit

Bine, in capitalismul asta salbatic ai avantajul si dezavantajul ca totul este posibil. Depinde cine-i mai "smcher" Dar cand vine vorba despre a deschide mintea cuiva e mai greu uneori. Sunt atat de multi care nu inteleg spre exemplu rostul cuvintelor cheie cand se inscriu intr-un director - de aceea ma gandesc ca e destul de greu sa explici clar utilitatea advertorialelor. E greu de inteles pentru unii (si nu pentru ca nu i-ar duce capul, ci pt ca n-au nici in clin nici in maneca cu asta) de ce articolul in cauza trebuie sa aiba o anumita structura, de ce sa contina anumite cuvinte si de ce sa si plateasca pt publicare. Nu generalizez, bineinteles, si pt orice produs exista clientii potriviti. Si m-am gandit eu asa, cu mintea mea ca in principiu lumea ar trebui sa fie interesata de publicare (fie si contra cost) pe un site de nisa cu un numar rezonabil de vzitatori si in crestere.

Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    2nd July 2007
    Vârstă
    40
    Posturi
    16
    Putere Rep
    0

Implicit

Se pare ca un blog bine gandit si la care se lucreaza, fie el si pe blogspot, functioneaza ca metoda de marketing.

Si cred ca ai dreptate, ar trebui sa fac eu primul pas. Insa, spre exemplu, in momentul in care contactez pe cineva pe mail (un potential client) cam care sunt sansele de a fi acuzata ca fac spam? Am patit-o, desi nu voiam decat sa stabilesc un prim contact de unde sa pronesc o discutie pt colaborare....

Reputatie:
    55
    Data înscrierii
    20th February 2005
    Locaţie
    Everywhere
    Posturi
    6.973
    Putere Rep
    55

Implicit

Daca te apuci sa dai mail-uri peste tot e SPAM.

Daca stii ca Mezei are un site despre navete nasa, si tu ai site-ul tau unde scrii despre spatiu, nu strica sa-i dai un PM cu "nu ai vrea sa faci un averdtorial la mine"..

My 2 cents.

Augustin este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    26
    Data înscrierii
    7th July 2006
    Vârstă
    42
    Posturi
    110
    Putere Rep
    26

Implicit

Roxana: nu prea inteleg discutia, de fapt care e nelamurirea.
    Pe partea tehnica ai clarificat singura, pe partea de business model cristi ti-a dat deja nistre tricks puternice.
    Just do it.
    Te plangi de mentalitatea romaneasca cand e vorba sa iti vinzi serviciile. Nisheaza prin a face reclama pe medii dedicate, acest forum e cel mai bun exemplu si o sa mearga. Sunt multi pe acest forum care nu posteaza dar citesc, majoritatea din cei de pe aici stiu avantajele. Deci nu mai sta pe ganduri, dai drumu ca o sa vina altii si o s-o puna in practica si o sa iti para rau.

Ca sa iti raspund la intrebare: sunt unul care va cumpara.

De fapt ma incanta mult mai mult private adversiting-ul decat orice alt sistem binecunoscut. De fapt daca e sa ma intrebi pe mine, nu inteleg de ce oamenii folosesc Adsense pe Romania

P.S. am inteles bine?
    Ultima modificare făcută de Augustin; 14th March 2009 la 02:16.

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. nu functioneaza Google Webmasters
    De giovanni12345 în forumul Google
    Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 22nd July 2009, 20:13
  2. Solicitare oferta advertoriale, review produse
    De Sorin Frumuseanu în forumul Link-uri/Bannere
    Răspunsuri: 3
    Ultimul Post: 13th May 2009, 12:30
  3. Cum functioneaza moneybookers?
    De zoltankr în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 11