Rezultate 1 la 8 din 8

Subiect: registrar pentru backorder recomandat?

Mihai_Is este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    21
    Data înscrierii
    12th February 2013
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    486
    Putere Rep
    21

Implicit registrar pentru backorder recomandat?

Salut,
    Sunt mai multe site-uri care ofera posibilitatea de backorder domenii:
    godaddy
    snapnames
    namejet ...etc
    Am inteles ca sansele de a obtine domeniul depind si de site-ulfolosit.
    Pe care l-ati recomanda pentru a avea sansele de reusita cele mai mari?
    Si pretul difera, de ex la godaddy e 20$ la snapnames mininul e 69$.
    Schimb de link-uri A-B-C, advertoriale!

StarNET este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    26
    Data înscrierii
    5th March 2009
    Locaţie
    Brasov
    Posturi
    1.428
    Putere Rep
    26

Implicit

Depinde de domeniu ... daca e premium ... sansele sa il prinda godaddy sunt minime ...
    Cam toti registrarii au si backorder service ... in principiu cam toti fac treaba relativ buna daca nu e bataie pe el ...
    In schimb daca e bataie serioasa ... ca sa iti maresti sansele sa il prinzi poti face un singur lucru: backorder pe tot ce prinzi ... la toti registrarii seriosi si mari.
    Vezi cum e vremea inainte sa iti faci planuri !
    Peste 4000 iconite in ORICE culoare, ORICE dimensiune si in 5 formate: iconsDB.com

iSKY este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    33
    Data înscrierii
    4th January 2008
    Locaţie
    Romania
    Posturi
    1.230
    Putere Rep
    33

Implicit

Totul depinde de domeniu, precum si de registrar si parteneriatele pe care acesta il are cu marile companii de backorder. Practic acest serviciu de backorder inseamna mai intai de toate existente unei licitatii publice, la finalul careia este declarat castigator, bineinteles, cel care ofera cel mai mult. Se intampla adesea sa existe si licitatii cu un singur participant, iar acolo, in mod normal (dar nu in toate cazurile) domeniul este preluat de acel participant.

In general, cele mai mari licitatii publice de domenii din backorder sunt facute de snapnames si de namejet. Apoi, vin si registrarii, care au propriile servicii de backorder (dar destul de slabute: precum godaddy sau name).

Diferenta de incepere a licitatiei spune de multe ori si valoarea serviciului pe care il primesti la schimb. Si oricum ar fi, indiferent de serviciu, banii pe care ii licitezi pentru a face backorder la un domeniu nu ii pierzi, ci ii primesti inapoi in cazul in care nu esti fericitul castigator al licitatiei. Partea asta depinde si de tine, de ceea ce doresti sa faci cu domeniul, de cat de multi bani esti dispus sa investesti pentru a-l prelua, etc. Nu te gandi ca printr-un simplu backorder de 20 sau de 69 EUR ai asigurat un domeniu. Nu. Aceasta taxa doar iti asigura participarea intr-o eventuala licitatie, iar cazurile pot fi diverse (dupa cum am scris si ceva mai sus).

Mult succes!
    Nu există un mare talent, fără o mare voință (Honoré de Balzac)

Reputatie:
    21
    Data înscrierii
    12th February 2013
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    486
    Putere Rep
    21

Implicit

in principiu cam toti fac treaba relativ buna daca nu e bataie pe el ...
    Nu e premium domeniul, deci nu va fi bataie pe el.
    In general, cele mai mari licitatii publice de domenii din backorder sunt facute de snapnames si de namejet. Apoi, vin si registrarii, care au propriile servicii de backorder (dar destul de slabute: precum godaddy sau name).
    In concluzie, ar trebui sa fac backorder la snapnames sau namejet pentru a avea sanse sau pot alege si alt registrar daca domeniul nu e premium?

StarNET este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    26
    Data înscrierii
    5th March 2009
    Locaţie
    Brasov
    Posturi
    1.428
    Putere Rep
    26

Implicit

Daca nu e premium poti folosi godaddy ... dar conteaza foarte mult ce domeniu vrei sa prinzi ... poate tu nu il consideri premium dar defapt sunt cativa care il vor si atunci va fi bataie ... Daca vrei poti sa imi lasi numele domeniului pe privat sa iti zic o parere cu privire la sansele ca altii sa fie interesati de el .. si prin urmare sa stii cam pe la ce site de backorder sa te indrepti.
    Vezi cum e vremea inainte sa iti faci planuri !
    Peste 4000 iconite in ORICE culoare, ORICE dimensiune si in 5 formate: iconsDB.com

haos este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    52
    Data înscrierii
    19th February 2008
    Locaţie
    Craiova
    Posturi
    2.239
    Putere Rep
    52

Implicit

Daca exista cel putin doua persoane care au facut backorder, va exista o licitatie. In acest caz, registrarii au sanse foarte mici in fata celor de la SnapNames, NameJet, Pool, etc. Daca esti sigur ca doar tu esti singura persoana care il urmareste, poti sa alegi orice serviciu de backorder sau poti sa astepti chiar sa expire si sa-l sa-l inregistrezi cu 1$.

Si inca ceva, inaintea lui GoDaddy este Moniker, ca registrar. Asa ca daca alegi totusi serviciile unui registrar, Moniker are sansele cele mai mari.
    Citeste primul meu curs SEO - principii de baza. Vezi oferta mea de advertoriale PR5.

Reputatie:
    21
    Data înscrierii
    12th February 2013
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    486
    Putere Rep
    21

Implicit

Am folosit Godaddy pentru backorder si am pierdut domeniul.
    Nu avea cine stie ce valoare, mai ales ca era romanesc, deci nu recomand Godaddy pentru backorder.
    A fost luat de dropcatch.
    Nu am auzit de ei, am vreo sansa sa il recuperez?

dascalescu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    30
    Data înscrierii
    19th August 2006
    Posturi
    358
    Putere Rep
    30

Implicit

Poti sa-ti arunci un ochi si pe lista mea de servicii de backorder:
    - pheenix.com
    - backorderzone.com
    - backorder.sk

Am avut succes cu ei dar targetul meu nu este de a prinde un anumit domeniu, ci de a prinde cat mai multe din cele pe care vreau zilnic sa le prind.
    Inteleg ca tu vrei un anumit domeniu si ca nu esti in afacerea cu cumparare/revanzare domenii, caz in care alta sansa nu ai decat sa apelezi la SnapNames, NameJet sau Pool care iti cer o palarie de bani dar iti cresc sansele de a-l prinde. Daca iti faci cont la toate 3, ai 75% sanse ca unul din ei sa ti-l prinda pentru tine.

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. [Registrar] pt domenii farmaceutice?
    De Raoul în forumul Domenii
    Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 29th September 2013, 20:04
  2. Spam Registrar Domenii
    De doro în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 2nd August 2013, 19:34
  3. Domeniu in Backorder
    De Balazs Adi în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 6