Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 20

Subiect: Ce nu e bine cu pagina asta de nu e aceptata in DMOZ?

  1. #1
    Avatarul lui papu123
    papu123 este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    32
    Data înscrierii
    12th April 2007
    Vârstă
    44
    Posturi
    76
    Putere Rep
    32


    Implicit Ce nu e bine cu pagina asta de nu e aceptata in DMOZ?

    Va rog care se pricepe mai bine si cine a reusit sa inscrie pagini in DMOZ, sa i-mi explice si mie ce nu este corect pe pagina asta margele bijuterii si margelute, bijuterii din margele, bratari, cercei, coliere, inele, magazin bijuterii, magazin margele, de nu e aceptata in aceasta categorie Open Directory - World: Română: Afaceri: Servicii ĹŸi bunuri de larg consum: Bijuterii
    Prima data am crezut ca e din cauza ca este realizata in flash, insa am mai gasit o pagina realizata in flash la aceeasi categorie, chiar nu i-mi dau seama care e problema.
    Eu cred ca pe acest director editorii listeaza numai ce vor ei, sau mai bine zis resping concurenta. E o mare porcarie.

  2. #2
    Avatarul lui papu123
    papu123 este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    32
    Data înscrierii
    12th April 2007
    Vârstă
    44
    Posturi
    76
    Putere Rep
    32


    Implicit

    I-mi cer scuze pentru titlu lung de la pagina insa se pare ca e ceva automat, adica forumul vede linkul in acest mod

  3. #3
    Avatarul lui trask
    trask este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    31
    Data înscrierii
    11th August 2007
    Posturi
    97
    Putere Rep
    31


    Implicit

    La ce concluzii tragi, nici nu meriti sa ti se mai raspunda. Abia daca sunt 10 editori activi in World/Română; totusi, cei care sunt, editeaza in fiecare zi mai mult decat iti poti imagina. Bine ca in viziunea detinatorilor idioti de site-uri, ei trebuie (subliniez, TREBUIE, ca si cum ar fi platiti pentru asta):
    - imediat ce s-a trimis un site, sa-l revizuiasca si sa-l accepte, ca altfel se supara minunatii de web mesteri;
    - sa nu cumva sa fie listat vreun site nefunctional; editorii trebuie zilnic sa verifice toate cele 16 000 de site-uri din World/Romana;
    - descrierile sa fie mereu pe placul web mesterilor (sa le faca reclama, ce naiba)

    Voi nu va ganditi ca ei:
    - fac asta in timpul liber si de buna voie
    - sunt foarte putini, dar voi mereu ii acuzati ca au site-uri in categoriile in care ati inscris si voi site-ul vostru si nu a fost acceptat; la cati se plang si fac asemenea acuzatii, ar trebui ca fiecare editor sa aiba cate un site in fiecare categorie din World/Romana
    - trebuie de cele mai multe ori sa faca descrieri noi pentru site-urile pe care le revizuiesc (pentru ca minunatii de web mesteri nu stiu sa citeasca Ghidul ODP si sa-si faca niste descrieri cum trebuie; in schimb ei stiu sa se planga de incetineala editorilor, care de fapt este cauzata tot de ei)
    - de multe ori trebuie sa trimita site-urile in categoriile potrivite, pt ca minunatii de web mesteri au inscris si ei pe unde au apucat
    - trebuie sa se descurce prin miile de site-uri de proasta calitate, spam etc
    - trebuie sa mai revizuiasca din cand in cand si site-urile deja listate.


    In legatura cu site-ul tau, afla ca nici macar nu a fost revizuit, ca sa nu mai bocesti ca nu fost acceptat. La "Afaceri" este nevoie mare de editori; nu multi se pricep in domeniu si nu multi isi iau o responsabilitate atat de mare (sa editeze acea categorie). Acolo sunt cele mai multe site-uri nerevizuite (cifra este enorma). Daca te simti in stare, fa cerere de a deveni editor si da-ne si tu o mana de ajutor. Dupa ce vei deveni editor, vei observa ca afirmatia ta "editorii listeaza numai ce vor ei, sau mai bine zis resping concurenta" este eronata - asta, bineinteles, daca nu vei deveni tu un astfel de editor. Daca vrei sa depui o cerere, sa o depui numai cu intentii onorabile, cu intentia de a da o mana de ajutor, nu de a-ti lista tu propriul site si apoi sa lasi balta ODP-ul.

    ps: o chestie pt care ar putea fi respins site-ul tau: prea putine informatii de contact - cu ce ai tu acolo, nu prea prezinti multa incredere.
    daca faci cerere, alege-ti o categorie mica, de pana la 20 de site-uri, ca sa fii acceptat.
    Ultima modificare făcută de trask; 1st January 2008 la 20:52.

  4. #4
    Avatarul lui memelea
    memelea este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    33
    Data înscrierii
    9th July 2006
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    257
    Putere Rep
    33


    Implicit

    ceva de adaugat:

    1. titlul site-ului tau contine numai cuvinte cheie si nu contine o descriere adavarata frumos formulata.
    2. am vazut ceva dubios in cod intre tag-urile <noscript></noscript>
    3. ce cauta CSS-ul in body?

  5. #5
    Avatarul lui papu123
    papu123 este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    32
    Data înscrierii
    12th April 2007
    Vârstă
    44
    Posturi
    76
    Putere Rep
    32


    Implicit

    Citat Postat în original de trask Vezi Post
    La ce concluzii tragi, nici nu meriti sa ti se mai raspunda. Abia daca sunt 10 editori activi in World/Română; totusi, cei care sunt, editeaza in fiecare zi mai mult decat iti poti imagina. Bine ca in viziunea detinatorilor idioti de site-uri, ei trebuie (subliniez, TREBUIE, ca si cum ar fi platiti pentru asta):
    - imediat ce s-a trimis un site, sa-l revizuiasca si sa-l accepte, ca altfel se supara minunatii de web mesteri;
    - sa nu cumva sa fie listat vreun site nefunctional; editorii trebuie zilnic sa verifice toate cele 16 000 de site-uri din World/Romana;
    - descrierile sa fie mereu pe placul web mesterilor (sa le faca reclama, ce naiba)

    Voi nu va ganditi ca ei:
    - fac asta in timpul liber si de buna voie
    - sunt foarte putini, dar voi mereu ii acuzati ca au site-uri in categoriile in care ati inscris si voi site-ul vostru si nu a fost acceptat; la cati se plang si fac asemenea acuzatii, ar trebui ca fiecare editor sa aiba cate un site in fiecare categorie din World/Romana
    - trebuie de cele mai multe ori sa faca descrieri noi pentru site-urile pe care le revizuiesc (pentru ca minunatii de web mesteri nu stiu sa citeasca Ghidul ODP si sa-si faca niste descrieri cum trebuie; in schimb ei stiu sa se planga de incetineala editorilor, care de fapt este cauzata tot de ei)
    - de multe ori trebuie sa trimita site-urile in categoriile potrivite, pt ca minunatii de web mesteri au inscris si ei pe unde au apucat
    - trebuie sa se descurce prin miile de site-uri de proasta calitate, spam etc
    - trebuie sa mai revizuiasca din cand in cand si site-urile deja listate.


    In legatura cu site-ul tau, afla ca nici macar nu a fost revizuit, ca sa nu mai bocesti ca nu fost acceptat. La "Afaceri" este nevoie mare de editori; nu multi se pricep in domeniu si nu multi isi iau o responsabilitate atat de mare (sa editeze acea categorie). Acolo sunt cele mai multe site-uri nerevizuite (cifra este enorma). Daca te simti in stare, fa cerere de a deveni editor si da-ne si tu o mana de ajutor. Dupa ce vei deveni editor, vei observa ca afirmatia ta "editorii listeaza numai ce vor ei, sau mai bine zis resping concurenta" este eronata - asta, bineinteles, daca nu vei deveni tu un astfel de editor. Daca vrei sa depui o cerere, sa o depui numai cu intentii onorabile, cu intentia de a da o mana de ajutor, nu de a-ti lista tu propriul site si apoi sa lasi balta ODP-ul.

    ps: o chestie pt care ar putea fi respins site-ul tau: prea putine informatii de contact - cu ce ai tu acolo, nu prea prezinti multa incredere.
    daca faci cerere, alege-ti o categorie mica, de pana la 20 de site-uri, ca sa fii acceptat.
    NU am vrut sa jugnesc pe nimeni cu afirmatile mele insa nu stiam cum stau lucrurile.
    Multumesc foarte mult pentru raspuns, totusi cred ca ai fost cam agresiv ..., in legatura cu bocitu , nu cred ca e cazul...
    In legatura cu acesta categorie sunt sub 20 de pagini din cauza asta mi sa parut si dubios.
    Oricum multumesc din nou pentru raspus...

  6. #6
    Avatarul lui trask
    trask este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    31
    Data înscrierii
    11th August 2007
    Posturi
    97
    Putere Rep
    31


    Implicit

    Citat Postat în original de memelea Vezi Post
    ceva de adaugat:

    1. titlul site-ului tau contine numai cuvinte cheie si nu contine o descriere adavarata frumos formulata.
    2. am vazut ceva dubios in cod intre tag-urile <noscript></noscript>
    3. ce cauta CSS-ul in body?
    gresesti. Toate acestea nu au nimic a face cu ODP.
    N-are decat sa aiba ce titlu si ce descriere vrea el pe site. Ceea ce conteaza este descrierea si titlul cu care acel site o sa apara in ODP. Descrierea din ODP trebuie sa fie obiectiva, conforma ghidului. Cea de pe site nu conteaza chiar deloc.


    Citat Postat în original de papu123
    totusi cred ca ai fost cam agresiv ..., in legatura cu bocitu , nu cred ca e cazul...
    am eu un stil de a le zice...

    Ma bucur ca ai inteles. Multi nu o fac si continua cu acuzatiile. Am mai spus, cine vrea si are intentii onorabile, este invitat sa-si aleaga o categorie (de pana la 20 de siteuri, recomandat) si sa devina editor.

  7. #7
    Avatarul lui papu123
    papu123 este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    32
    Data înscrierii
    12th April 2007
    Vârstă
    44
    Posturi
    76
    Putere Rep
    32


    Implicit

    Ma bucur ca ai inteles. Multi nu o fac si continua cu acuzatiile. Am mai spus, cine vrea si are intentii onorabile, este invitat sa-si aleaga o categorie (de pana la 20 de siteuri, recomandat) si sa devina editor.[/QUOTE]

    Am incercat sa devin editor la acesata categorie si mi-au respins cererea.
    Si nu o fac doar ca sa pun situl cu margele, chiar vreau sa ajut.
    Nu stiu de ce au respins cererea , poate imi explici cam ce trebuie sa fac ca sa fiu aceptat.
    Nu mi-au dat detalii de ce a fost respinsa cererea

  8. #8
    Avatarul lui Tudi
    Tudi este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    34
    Data înscrierii
    30th December 2007
    Locaţie
    Cluj-Napoca
    Vârstă
    38
    Posturi
    1.581
    Putere Rep
    34


    Implicit

    Exista editori DMOZ Ro pe forum? Daca da, care sunt acestia *blink blink*

  9. #9
    Avatarul lui trask
    trask este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    31
    Data înscrierii
    11th August 2007
    Posturi
    97
    Putere Rep
    31


    Implicit

    Citat Postat în original de papu123 Vezi Post
    Am incercat sa devin editor la acesata categorie si mi-au respins cererea.
    Si nu o fac doar ca sa pun situl cu margele, chiar vreau sa ajut.
    Nu stiu de ce au respins cererea , poate imi explici cam ce trebuie sa fac ca sa fiu aceptat.
    Nu mi-au dat detalii de ce a fost respinsa cererea
    posibile motive:
    1. nu ai completat corect/complet formularul
    2. probleme cu exprimarea: greseli gramaticale, lexicale etc
    3. nu ai oferit destule informatii
    4. prin informatiile oferite nu ai reusit sa castigi increderea editorului care a revizuit cererea
    5. a considerat ca tu vrei sa devii editor numai pentru a-ti adauga propriul site.
    6. nu era nevoie de ajutor in categoria respectiva.

    Sfaturi:
    - gaseste o alta categorie -> sa te pricepi in domeniu
    - redacteaza o cerere mai buna
    - la "Care este experienţa dumneavoastră pe Internet?" pui cat mai multa experienta
    - la "De ce sunteţi interesat să deveniţi editor voluntar pentru ODP?" spui motivele tale: ca vrei sa ajuti, ca ti se pare o idee buna asta cu voluntariatul, ca vrei sa castigi experienta etc -> ai face bine sa pui motive adevarate; n-avem nevoie de editori neseriosi
    - sa nu uiti sa scrii toate site-urile cu care esti afiliat; editorul va aprecia daca esti sincer.

    Exista editori DMOZ Ro pe forum? Daca da, care sunt acestia
    daca ar fi, de ce ti-ar spune?

  10. #10
    Avatarul lui papu123
    papu123 este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    32
    Data înscrierii
    12th April 2007
    Vârstă
    44
    Posturi
    76
    Putere Rep
    32


    Implicit

    trask multumesc foarte mult pentru sfaturi

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Cand e bine sa imi inscriu siteul in DMOZ?
    De dudu_tux în forumul DMOZ
    Răspunsuri: 11
    Ultimul Post: 18th March 2009, 13:01
  2. Nu stiu daca am postat bine la categoria asta
    De style în forumul SPAM made in .RO
    Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 29th November 2006, 00:39
  3. Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 5th November 2006, 22:46
  4. Cum Sa Fac Asta
    De w3bmaster în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 12th April 2006, 00:59
  5. O pagina catre alta pagina ? Se penalizeaza ?
    De Cata. în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 12
    Ultimul Post: 17th September 2005, 11:20

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •