Rezultate 1 la 2 din 2

Subiect: Multilanguage framework

  1. #1
    Avatarul lui Gabriel Puscuta
    Gabriel Puscuta este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    35
    Data înscrierii
    7th September 2006
    Locaţie
    Sibiu
    Posturi
    786
    Putere Rep
    35

    Implicit Multilanguage framework

    Salutare,

    Vreau sa fac un upgrade la framework-ul pe care lucrez pentru a suporta mai multe limbi.
    Doresc sa stiu care este cea mai buna varianta dpdv seo pentru structura link-urilor.

    Variante:
    1. Cand selectezi o limba se schimba tot continutul, aici includem linkuri, categorii, text si cam tot ce se poate schimba...
    Ex: site.ro/a/b/c se schimba in site.ro/x/y/z (care este unul si acelasi lucru, doar in limbi diferite si initializeaza aceeasi clasa) (asta este metoda pe care o folosesc acum).

    2. Tot ce se intampla in prima varianta doar cu adaugarea limbii in link.
    Ex: site.ro/a/b/c -> site.ro/en/x/y/z

    Ideea e ca, as implementa varianta 2. De ce? Pentru ca la indexare in motoare nu o sa fie prea logic. Adica, avem pagina pagina-in-limba-romana.htm si page-in-romanian.htm, care ar fi mult mai logic cu un en in fata in cazul in care site-ul este pentru .ro si un ro in cazul in care este pentru .com.

    Sper ca m-am facut inteles.
    Daca aveti si alte pareri, sunt dispus sa le iau in considerare.
    Multumesc.

  2. #2
    Avatarul lui Chaos
    Chaos este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    34
    Data înscrierii
    3rd April 2006
    Locaţie
    Cluj-Napoca
    Vârstă
    41
    Posturi
    389
    Putere Rep
    34

    Implicit

    Eu as merge pe prima varianta si ar fi si din punct de vedere al logicii de programare. Daca nu stii sigur ca primul element din uri iti este indicatorul de limba.. tot timpul trebuie sa faci comparare de string sa vezi daca ai sau nu limba. Eu zic ca nu merita efortul si timpul de procesare.
    O alta varianta ar fi ca switch-ul sa il faci la nivel de sesiune cu mapari de 1*1 intre pagini. Asta inseamna ca pentru fiecare pagina.. la schimbarea limbii ai fie echivalentul paginii in limba respectiva fie ai index-ul limbii daca nu ai pagina echivalenta ia din db scoti tot timpul limba astfel incat sa poti face switch.
    In felul asta nivelele de url nu se schimba iar motoarele oricum o sa faca diferenta intre ro si en de ex.

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Multilanguage site
    De saw în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 30th December 2008, 13:04
  2. Framework-uri PHP
    De Federals în forumul Server side
    Răspunsuri: 10
    Ultimul Post: 27th September 2008, 19:10

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •