Rezultate 1 la 9 din 9

Subiect: Going international

  1. #1
    Avatarul lui NVR
    NVR
    NVR este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    19
    Data înscrierii
    16th February 2014
    Locaţie
    Romania / Germania
    Posturi
    57
    Putere Rep
    19


    Implicit Going international

    Salut!

    Administrez un magazin de nisa ".ro" si as dori sa ma adresez si in afara tarii. Initial doresc sa traduc tot siteul in engleza si eventual ulterior sa ma adresez si vecinilor nostri din Ungaria si Bulgaria in limbile lor. As dori sa va intreb ce parere aveti despre modul in care sa imi pun ideea in practica ca sa fie cel mai bine indexat in Google international. Sa folosesc functia integrata a siteului de multilanguage prin care va aparea casuta de alegere a limbii si a monedei adaugandu-mi ceva sufix de tipul "en" la link, sau sa fac siteuri separate de forma "site.com", "site.hu" si "site.bg"?

    Pe cei care raspund ii rog sa mentioneze daca au experienta personala cu ceea ce ma vor sfatui sau daca doar au citit, stiu teoretic sau stiu exemple. Multumesc.

  2. #2
    Avatarul lui haos
    haos este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    59
    Data înscrierii
    19th February 2008
    Locaţie
    Craiova
    Posturi
    2.239
    Putere Rep
    59


    Implicit

    Pe ce platforma e siteul? Joomla, Magento, etc?
    Citeste primul meu curs SEO - principii de baza. Vezi oferta mea de advertoriale PR5.

  3. #3
    Avatarul lui ForeverYoung
    ForeverYoung este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    19
    Data înscrierii
    11th February 2014
    Locaţie
    Tg - Mures
    Posturi
    77
    Putere Rep
    19


    Implicit

    Eu as alege dintre variantele descrise de tine luand in considerare si anumiti factori off-line. De exemplu: ai depozit in hu/bg? Ce anume vinzi? Vor fi produse/bunuri/servicii care vor fi vandute exclusiv intr-o tara sau alta? Administrezi singur magazinul sau ai o firma/angajati? Sunt foarte multe aspecte de considerat. Cat de mare este site-ul? Cate produse? Este un brand "established"?

    Aceasta desigur pe langa factorii on-line...

  4. #4
    Avatarul lui Catalin Cerga
    Catalin Cerga este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    41
    Data înscrierii
    5th April 2013
    Locaţie
    Craiova
    Posturi
    1.034
    Putere Rep
    41


    Implicit

    Citat Postat în original de ForeverYoung Vezi Post
    Eu as alege dintre variantele descrise de tine luand in considerare si anumiti factori off-line. De exemplu: ai depozit in hu/bg? Ce anume vinzi? Vor fi produse/bunuri/servicii care vor fi vandute exclusiv intr-o tara sau alta? Administrezi singur magazinul sau ai o firma/angajati? Sunt foarte multe aspecte de considerat. Cat de mare este site-ul? Cate produse? Este un brand "established"?

    Aceasta desigur pe langa factorii on-line...
    E o intrebare legata de seo, nu de logistica. Ce anume vinzi, faptul ca ai sau nu depozit sau ca administrezi singur magazinul e irelevant dpdv seo.
    Albert Einstein. Sa am si eu ceva inteligent in semnatura.

  5. #5
    Avatarul lui NVR
    NVR
    NVR este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    19
    Data înscrierii
    16th February 2014
    Locaţie
    Romania / Germania
    Posturi
    57
    Putere Rep
    19


    Implicit

    Catalin Cerga are dreptate, nu consider ca este relevanta logistica, de asemenea nici platforma; cand aflu daca una sau alta este varianta care imi va aduce cei mai multi vizitatori o pun in aplicare, indiferent de ceea ce este necesar ptr aceasta.

  6. #6
    Avatarul lui Tom
    Tom
    Tom este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    127
    Data înscrierii
    25th September 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    46
    Posturi
    3.169
    Putere Rep
    127


    Implicit

    Citat Postat în original de NVR Vezi Post
    Catalin Cerga are dreptate, nu consider ca este relevanta logistica, de asemenea nici platforma; cand aflu daca una sau alta este varianta care imi va aduce cei mai multi vizitatori o pun in aplicare, indiferent de ceea ce este necesar ptr aceasta.
    1. acelasi site: avantaje de brand si seo (autoritate)
    2. site-uri separate: avantaje de brand si seo local

    1. platforma trebuie sa stie multilanguage pe acelasi link. Domeniul trebuie sa fie international (.com, .net, .eu), pentru ca un.ro pe langa ca este targetat automat la ro (nu este neaparat o problema) are o imagina "proasta" in tarile dezvoltate, iar asta o sa conteze mult la conversii.

    2. Platforma trebuie sa stie multishop, astfel incat sa ai un singur panou de administrare pentru toate site-urile. Aici este decizia ta dpdv administrare, cum crezi ca-ti este mai usor. Domeniile cu tld local, te ajuta in seo pe tarile respective, doar ca investitia pe termen lung este posibil sa fie mai mare.

    Pentru o solutie completa, sunt necesare mai multe detalii si analize. Sunt nise cu particularitati unde un site este varianta optima si nise simple, unde site-ul separat este solutia mai ieftina si mai buna.

    Daca afacerea este una mica-medie, iti recomand site separat pentru fiecare tara, cu multishop sau panou separat.
    Nu trimite PM cu intrebari, posteaza pe forum! Nu ofer sfaturi, audit sau raspunsuri pe PM.

  7. #7
    Avatarul lui NVR
    NVR
    NVR este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    19
    Data înscrierii
    16th February 2014
    Locaţie
    Romania / Germania
    Posturi
    57
    Putere Rep
    19


    Implicit

    Multumesc, Tom, ptr raspuns si sfat. Se pare ca nu numai pentru afaceri "mici-medii" este solutia preferata. La fel au facut si emag si amazon...

  8. #8
    Avatarul lui Tom
    Tom
    Tom este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    127
    Data înscrierii
    25th September 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    46
    Posturi
    3.169
    Putere Rep
    127


    Implicit

    Citat Postat în original de NVR Vezi Post
    Se pare ca nu numai pentru afaceri "mici-medii" este solutia preferata. La fel au facut si emag si amazon...
    Repet, depinde de nisa si particularitati. Nu mai compara emag cu amazon, pentru ca e diferenta enorma. Daca amazon este afacere mare, emag este una foarte mica

    Conteaza structura administrativa, fiscala, posibilitatile platformei, volumul de produse si comenzi, sincronizari cu erp-uri, curieri, .... franciza, etc. Iar amazon nu-si face griji de seo

    Nu exista solutie ideala, pentru ca fiecare nisa are particularitatile ei. Daca poti oferii mai multe detalii, atunci putem comenta, altfel vorbim teoretic. Teoretic este : acelasi nume, design, dar pe domeniu separat.
    Nu trimite PM cu intrebari, posteaza pe forum! Nu ofer sfaturi, audit sau raspunsuri pe PM.

  9. #9
    Avatarul lui NVR
    NVR
    NVR este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    19
    Data înscrierii
    16th February 2014
    Locaţie
    Romania / Germania
    Posturi
    57
    Putere Rep
    19


    Implicit

    Multumesc pentru raspunsurile voastre. Ati punctat toti o serie de aspecte importante.

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Magazin online international
    De Popescu Marian în forumul Comert electronic, e-Commerce
    Răspunsuri: 11
    Ultimul Post: 14th February 2013, 23:07
  2. Website international
    De Wonders în forumul Subiecte pentru incepatori
    Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 27th April 2012, 12:39
  3. sunt pericol international
    De meetzah în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 7
    Ultimul Post: 6th September 2008, 14:15
  4. Comert international
    De Gabriel Puscuta în forumul Comert electronic, e-Commerce
    Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 26th January 2007, 13:04
  5. Schimb de Link-uri International !
    De BeFree în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 6
    Ultimul Post: 27th December 2006, 11:00

Etichete pentru acest subiect

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •