Rezultate 1 la 10 din 10

Subiect: Ce laptop sa aleg ?

Marcous este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    12th March 2014
    Posturi
    376
    Putere Rep
    0

Implicit Ce laptop sa aleg ?

Va salut.
    Am decis pana la urma sa imi iau un laptop, dorind a-l folosi in principal la navigare si editare video&audio, nu ceva foarte profesional, mai mult pentru vlogging. Jocurile ma intereseaza foarte putin, si probabil asa va ramane si pe viitor.

Dar am o dilema... nu stiu pe care sa il aleg dintre cele de mai jos...

Ma puteti ajuta?

Vreau sa aleg dintre:

1. Laptop Gaming ASUS ROG GL703GM-EE063, 17.3" Full HD, Intel Core i7-8750H pana la 4.1GHz, 8GB, HDD 1TB + SSD 128GB, NVIDIA GeForce GTX 1060 6GB, Free Dos = pret 47 milioane

2. Laptop HP Gaming Pavilion 17-ab406nq, 17.3'' FHD IPS, Procesor Intel® Core™ i7-8750H 4.10 GHz, 12GB DDR4, 1TB + 128GB SSD, GeForce GTX 1050 Ti 4GB, FreeDos = pret 40 milioane (ce mi se pare ciudat e ca nu gasesc recenzii despre el pe net, parca e fantoma)

3. Lenovo Legion Y530-15ICH cu procesor Intel® Core™ i7-8750H pana la 4.10 GHz, Coffee Lake, 15.6", Full HD, IPS, 144Hz, 8GB, 512GB SSD, NVIDIA® GeForce® GTX 1050 Ti 4GB, Free DOS = pret 39 milioane

Bugetul maxim cam ala ar fi, 47 milioane, dar ceea ce ma tine incurcat e alegerea intre placa video GTX 1050Ti si 1060.
    Stiu ca e mai performanta 1060, dar merita oare diferenta de 7-8 milioane, fata de 1050Ti ?

Ecranele sunt: Asus-ul are TN de 120hz, HP-ul are IPS de 60hz, iar Lenovo cica are IPS de 144Hz..

Voi ce ati alege? De asemenea, daca stiti alt laptop mai bun in bugetul asta, sunt deschis la orice sugestii.

Multumesc anticipat.

Andretti este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    22
    Data înscrierii
    25th October 2007
    Posturi
    116
    Putere Rep
    22

Implicit

Citat Postat în original de Marcous
    ..mai mult pentru vlogging. Jocurile ma intereseaza foarte putin...
    Nu stiu cum sunt pavilioanele actuale insa cele de acum cativa ani aveau mari probleme cu chipseturile grafice. Am avut doua modele si ambele au crapat.
    Si Asus ROG este de evitat din trei motive:
    - se adreseaza unei categorii de consumatori amatori de bling si jocuri din care nu faci parte
    - pretul usor(?) umflat spre deosebire de modele cel putin identice dpdv al configuratiei
    - nu vei rula aplicatii de tip CAD sau jocuri.
    Autonomia bateriei, calitatea display-ului, conectivitatea, greutatea si garantia ar trebui sa fie criteriile prioritare.

MihaiTeo este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    2nd February 2018
    Locaţie
    Lyvov
    Vârstă
    25
    Posturi
    138
    Putere Rep
    0

Implicit

Pentru ceea ce îți doreşti bugetul este exagerat de mare. O placă video dedicată cu o memorie de 2 GB, o memorie RAM de 8 GB DDR4 şi ai rezolvat. Mi se pare că pui prea mare accent pe procesor. Dintre cele 3, al doilea mi se pare mai mult decât perfect.

Marcous este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    12th March 2014
    Posturi
    376
    Putere Rep
    0

Implicit

Ma gandesc si pe termen lung, sperand ca ma va tine 3-4 ani.. nu as vrea ca peste 1 an sa fie depasit...

Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    2nd February 2018
    Locaţie
    Lyvov
    Vârstă
    25
    Posturi
    138
    Putere Rep
    0

Implicit

În regulă. Varianta a doua pare ok. Ce-i drept, doar placa video de la primul este cu vreo 500 de lei mai scumpă decât cea de la HP-ul acela. Ecranul de la al doilea are panou IPS, aşadar o claritate mai mare, dar şi o memorie RAM mai mare. Diferența reală de preț nu cred că este de 700 lei.

andreiionut este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    12
    Data înscrierii
    31st January 2014
    Locaţie
    Bacau
    Vârstă
    39
    Posturi
    283
    Putere Rep
    12

Implicit

Asus are display mai mare și mai bun pentru editare foto/video( 100 % sRGB vs 80% la Lenovo). Citește pe net despre sRGB.

Trimis de pe al meu BLA-L29 folosind Tapatalk

Rapsodia este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    19
    Data înscrierii
    18th March 2013
    Locaţie
    Hungary + Chișinău + Câmpina
    Posturi
    2.315
    Putere Rep
    19

Implicit

Citat Postat în original de Marcous Vezi Post
    Va salut.

Voi ce ati alege? De asemenea, daca stiti alt laptop mai bun in bugetul asta, sunt deschis la orice sugestii.

Multumesc anticipat.

Am fost si eu in situatia de a alege, partea nasoala este ca investesti pentru 3 -5 ani, la mine nu au rezistat mai mult laptopurile. Asa ca am decis sa iau un i5 cu placa video dedicata si SSD. Asadar as alege 3, SSD mai mare sau 2 pentru cei 12 GB de RAM - la mine cu 8 se misca ok. Ma gandesc ca la net ai deja ac la toate. Bani multi dati, in timp nu se justifica, ideea este sa se miste ok in ceea ce faci. Pt editare video i7 e ok, pentru browsing i5 e ok, 12 GB RAM te scoate din multe. Nu stiu cat de mult te ajuta la ediatrea video oricare din ele, avand in vedere ca nu va fi ceva profi ci vlogging.
    Ofer servicii Social Media Marketing!. Articole contra cost Oferta generala, ro, fr si ru aici!

Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    2nd February 2018
    Locaţie
    Lyvov
    Vârstă
    25
    Posturi
    138
    Putere Rep
    0

Implicit

Acum citesc vlogging. Ia-ți ceva de la Apple.

Mishu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    19
    Data înscrierii
    28th March 2013
    Vârstă
    50
    Posturi
    1.259
    Putere Rep
    19

Implicit

Voiam sa intreb de ce gaming si nu ceva professional dar am verificat acum cat costa si nu te prea atingi de ele... Am vazut la cineva un astfel de laptop cu docking station si pot sa spun ca e superb, doar il infigi acolo si ai totul conectat: monitor mare, boxe, mouse, tastatura, etc.
    Intre cele doua placi video e de ales 1060 si nu neaparat pentru ca-ti va duce jocuri mai tari ci pentru ca va sta ceva mai rece pentru aceleasi sarcini. Pentru ca daca iei un laptop cu una din placile astea trebuie sa te astepti la temperaturi mai maricele (chiar si pe un laptop de gaming) si consum pe masura. Deci gandeste-te daca iti trebuiesc... Pentru editare video, cum zicea si Rapsodia, se cam descurca orice laptop cu i7 gen.8 cu placa video integrata.
    17 mie mi se pare f incomod, nici n-ai ecran suficient de mare si e incomod de tinut pe genunchi sau in pat, aproape imposibil de purtat dupa tine. Nu e mai ok un 15,6 mai slim si un monitor separat?

dascalescu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    28
    Data înscrierii
    19th August 2006
    Posturi
    341
    Putere Rep
    28

Implicit

Ia-ti un laptop conform cu specificatiile anului 2005 pentru ca atunci la 1 iulie 2005 s-a facut denominarea leului. Sursa: http://www.bnr.ro/apage.aspx?pid=404&actid=29
    Au trecut 13 ani si inca vorbesti in milioane ?!

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Ce sa aleg?
    De Lupanu în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 6
    Ultimul Post: 15th October 2015, 12:03
  2. Ce domeniu sa aleg?
    De Adrian T. în forumul Subiecte pentru incepatori
    Răspunsuri: 12
    Ultimul Post: 19th November 2013, 10:55
  3. Ce script sa aleg?
    De STFViata în forumul Subiecte pentru incepatori
    Răspunsuri: 8