Rezultate 1 la 6 din 6

Subiect: Taxe vamale in Romania

Rapsodia este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    19
    Data înscrierii
    18th March 2013
    Locaţie
    Hungary
    Posturi
    2.228
    Putere Rep
    19

Question Taxe vamale in Romania

Am trimis cateva cadouri in Romania din R. Moldova, iar pana acum nu au fost probleme, iata ca ieri ma suna mama si imi zice ca nu poate ridica pachetul [ in valoare de aproximativ 100 de dolari ] decat daca plateste vama. E o porcarie de rama de cusut, mai bine nu ma osteneam. Stie cineva care e valoarea minima d ela care se incepe plata de taxe vamale in Romania?
    Ofer servicii Social Media Marketing!. Articole contra cost Oferta generala, ro, fr si ru aici!

basil este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    20th June 2007
    Locaţie
    Cluj-Napoca
    Posturi
    24
    Putere Rep
    0

Implicit

Conform legislatiei, orice colet care are o valoare mai mare de 10 (zece) EUR si care vine din afara spatiului Uniunii Europene si a statelor EEA (Norvegia, Islanda, Liechtenstein), este supus taxelor vamale. In cele mai multe cazuri, taxele vamale se rezuma defapt la TVA 24%.

In practica, doar uneori se opresc in vama coletele ce au valoarea de peste 10 EUR... In functie de ce, nu mi-am dat seama inca.

Daca ai probleme sau intrebari in legatura cu legislatia vamala, da-mi un pm. Am experienta atat in primit colete cu valori mari, cat si in trimis (acte, legislatie, patrimoniu, etc).

Reputatie:
    19
    Data înscrierii
    18th March 2013
    Locaţie
    Hungary
    Posturi
    2.228
    Putere Rep
    19

Implicit

Eu am gasit asta in Cache la vama:

Bunurile primite ca urmare a unei comenzi efectuată prin Internet, corespondenţă, telefon sau telechat, pot fi eliberate cu scutire de la plata TVA-ului, numai dacă valoarea globală a bunurilor nu depăşeşte valoarea de 10 EURO/trimitere.

Deci la cele cumparate pe net. La colete zice asa:

Sunt scutite de la plata taxelor vamale, bunurile expediate prin colete de o persoană fizică dintr-o ţară terţă la o altă persoană fizică care se află pe teritoriul vamal al României, cu respectarea următoarelor condiţii:
    - acestea să nu fie de natură comercială;
    - a căror valoare globală nu depăşeşte 45 euro/trimitere, inclusiv produse din tutun, băuturi alcoolice şi parfumuri.

Nu inteleg de ce nu mi se deschide pagina de la vama, dar oricum pare aiurea, sa pot trece vama cu produse de 200 de euro, dar daca mi le trimit prin posta, 45.
    Ofer servicii Social Media Marketing!. Articole contra cost Oferta generala, ro, fr si ru aici!

basil este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    20th June 2007
    Locaţie
    Cluj-Napoca
    Posturi
    24
    Putere Rep
    0

Implicit

Ai trimis coletul din Ungaria in Romania?

alarma este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    16
    Data înscrierii
    10th August 2011
    Locaţie
    Tg Mures
    Posturi
    179
    Putere Rep
    16

Implicit

Era vorba de R.Moldova, daca trimiti din ungaria sau orice alta tara membra UE nu este vama, nici nu trece prin vama.
    Dar fiindca primesc multe colete din afara UE pot sa spun ca esti pe mana vamesului. Am avut colete de peste 300 E si nu am platit nimic, si am avut si de 30 $ care in primul rand a fost deschis la Bucuresti pentru verificare, dupa aia platit vama la mine in oras.

Reputatie:
    19
    Data înscrierii
    18th March 2013
    Locaţie
    Hungary
    Posturi
    2.228
    Putere Rep
    19

Implicit

Culmea Alarma ca intel;eg ca este perfect adevarat, desi legea prevede o suma de 45 de euro, vamesul are dreptul sa reevalueze totul, chiar si cand ai facutra. Am mai trimis astfel de pachete din Moldova in Romania la prieteni, acolo fiind mai ieftine, dar niciodata sume prea mari, pana intr-o suta de euro. Nici o problema. Cum mama este la Campu Lung si vama e la Suceava, devine o aiureala si mai mare. Nu stiu de ce, dar mereu suntem la mana cuiva...!

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Se platesc taxe vamale pe cadourile primite din America ?
    De Alex Dumitru în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 20
    Ultimul Post: 18th February 2016, 13:08
  2. Taxe vamale
    De startblog în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 17
    Ultimul Post: 12th March 2011, 19:30
  3. Taxe statului roman din AdSense
    De aka_eu în forumul Adsense
    Răspunsuri: 10
    Ultimul Post: 26th August 2010, 23:22
  4. Program Afiliati ? - Taxe?
    De inSecure în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 7
    Ultimul Post: 10th November 2009, 16:03
  5. Taxe pentru un laptop cumparat din state?
    De stefan în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 7
    Ultimul Post: 7th November 2007, 12:00

Permisiuni postare

• Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •