Rezultate 1 la 7 din 7

Subiect: Pret creare - intretinere pagina web

Roli este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    15
    Data înscrierii
    15th March 2013
    Locaţie
    Satu Mare
    Posturi
    84
    Putere Rep
    15

Implicit Pret creare - intretinere pagina web

Salutare,

As vrea sa ii rog pe cei cu experienta mai multa sa isi deie cu parerea despre care ar fi pretul corect pentru propunerea pe care am primit-o.

Zilele trecute am fost contactat sa ii fac unei persoane o pagina, unde aproximativ saptamanal se vor posta 2, 3 articole care defapt vor reprezenta evenimente si informatii legate de acestea. E vorba despre a crea o pagina cu ajutorul wordpress-ului si de a face un fel de portal din el. Treaba asta ar mai include si optimizare onpage, postarea articolelor, eventualele modificari care vor veni cu timpul si bineinteles securizarea paginii.

Ma tot gandeam care ar fi pretul pe care l-as putea cere. Nu doresc sa ma imbogatesc si nu doresc nici sa spun un pret care sa i se para mult. Voi cam cat ati cere?
    Sunt dansator la una dintre cele mai tari trupe de dans din Romania.
    Daca crezi ca stii toate, mai ai ce invata.

casperel este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    34
    Data înscrierii
    10th February 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    836
    Putere Rep
    34

Implicit

Sa nu faci greseala sa intrebi clientul: "dar tu cat ai da pentru job-ul asta?!"
    Pret pe ora x nr de ore = pretul corect pt tine. Daca-ti spun ca eu as lua (ca exemplu) 20E x 4H = 80E, nu te ajuta prea mult pt ca poate tu iti evaluezi ora de lucru cu 30E si iti ia 6H ca sa termini job-ul. Cere cat crezi ca face, nu te vinde cu mai putin doar pt a apuca un client de picioare (din experienta iti spun ca cei care vor sa dea putin... iti vor si crea mari batai de cap ulterior).

Cristi G este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    38
    Data înscrierii
    16th April 2009
    Locaţie
    Iasi
    Vârstă
    27
    Posturi
    1.663
    Putere Rep
    38

Implicit

Topic cam stupid. Pretul il decizi tu, in functie de cat iei tu pe ora. Tu poti lua 5$ pe ora, eu pot lua 100. Calculezi cat e pretul tau pe ora, cate ore pierzi si voila, ai pretul final. Faptul ca nu stii cat sa ceri clientilor denota amatorism, daca esti stapan pe tine si pe cunostintele tale, stii si cat sa ceri pe ele.
    Am un site cu Campionate si competitii si unul de desene animate

Reputatie:
    15
    Data înscrierii
    15th March 2013
    Locaţie
    Satu Mare
    Posturi
    84
    Putere Rep
    15

Implicit

Cristi suntem pe un forum cu oameni care se ocupa des cu asta. Eu, nu ma consider experimentat si nici n-am spus faptul ca sunt.

Nu ma ocup cu asta zi de zi si vroiam sa stiu cum stau treburile. Va multumesc pentru raspunsuri.

Dan
    Dan este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    100
    Data înscrierii
    17th November 2004
    Locaţie
    Cluj
    Posturi
    3.366
    Putere Rep
    100

Implicit

Gandeste-te asa: o luna are in medie 160 de ore de lucru.
    casparel, cu exemplul lui de 20 de euro pe ora are un potential de 3200 de euro pe luna. Zice el. Si chiar daca el are, tu, daca pui asemenea intrebare, nu ai acest potential.

Fa asa: gandeste-te cat salariu vrei pe luna. Realist asa.
    Sa presupunem ca vrei 400 de euro pentru inceput. Asta ar insemna 2.5 euro pe ora.

Cum n-o sa ai joburi fulltime, pui 5 euro pe ora, lucrezi 4 ore pe zi, iar in restul timpului (pana la 8 ore pe zi) studiezi, te perfectionezi, cauti clienti etc.
    Eu estimez ca iti ia 2 ore pe saptamana (8 ore pe luna) sa faci treaba la site-ul omului, iar asta inseamna, conform estimarii, 40 de euro.

Cere-i frumos 180 RON pe luna, spune-i ce reprezinta si explica-i ca daca in medie timpul tau de lucru depaseste graficul, va trebui sa renegociati. La fel, daca nu are nevoie de updates in viitor, scazi tariful sau gasesti altceva ce sa-i prestezi de banii aia.

Ca idee: invatati sa va evaluati, sa faceti niste calcule de genul asta de mai sus.
    Nu va supraevaluati cu figuri de 20 de euro pe ora ca rade lumea de voi. Ti-am facut calculul pentru un venit mai mare decat salariul mediu pe economie, pentru care tu lucrezi practic 4 ore pe zi.

Daca scopul tau nu e sa fii freelancer, nu-ti face calcule d'astea, indruma omul catre cineva care cu asta se ocupa si poate sa duca treaba la bun sfarsit.

Citat Postat în original de Cristi G Vezi Post
    Topic cam stupid. Pretul il decizi tu, in functie de cat iei tu pe ora. Tu poti lua 5$ pe ora, eu pot lua 100. Calculezi cat e pretul tau pe ora, cate ore pierzi si voila, ai pretul final. Faptul ca nu stii cat sa ceri clientilor denota amatorism, daca esti stapan pe tine si pe cunostintele tale, stii si cat sa ceri pe ele.
    Sunt 2 feluri de a raspunde la un topic.
    1 - ca sa te afli in treaba, cum ai facut tu
    2 - sa dai omului un raspuns cat poti tu de bun, sa-l ajuti. Ca d'asta e comunitate, sa ne ajutam cum putem si noi.

Stii, pe un forum treburile merg bine atata timp cat dezbati ideea, nu persoana. Tu, Cristi, deja ai inceput sa-l judeci pe Roli in loc sa-l ajuti cu ceva. Useless, intelegi?
    Trust, but verify.

Reputatie:
    15
    Data înscrierii
    15th March 2013
    Locaţie
    Satu Mare
    Posturi
    84
    Putere Rep
    15

Implicit

Dan, acum m-ai facut sa inteles defapt cum se calculeaza corect valoarea muncii mele. Asa pot si eu evalua exact cat valoreaza pentru mine in primul rand toata treaba asta. Iti multumesc Se poate inchide subiectul inainte sa mai spuna cineva ca e subiect stupid.

Nopate buna tuturor!

puthre este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    72
    Data înscrierii
    21st February 2011
    Locaţie
    București
    Posturi
    2.159
    Putere Rep
    72

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Ofere: Creare logo si bannere (pret redus)
    De gamerap în forumul Servicii web / Jobs
    Răspunsuri: 34
    Ultimul Post: 20th September 2012, 00:33
  2. [PRET DECEMBRIE] Scriu advertoriale si articole cel mai MIC pret
    De Guess Who în forumul Servicii web / Jobs
    Răspunsuri: 6
    Ultimul Post: 6th December 2011, 22:23
  3. Creare E-book - Pret
    De edy12006 în forumul Servicii web / Jobs
    Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 22nd March 2010, 21:43
  4. Caut pe cineva care sa se ocupe de un forum (instalare + intretinere)
    De slobodan în forumul Servicii web / Jobs
    Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 9th December 2009, 17:41
  5. Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 2nd March 2007, 13:48

Permisiuni postare

• Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •