Pagina 1 din 4 123 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 37

Subiect: Tu esti anti-drog?

  1. #1
    Avatarul lui edy12006
    edy12006 este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    38
    Data înscrierii
    26th January 2009
    Locaţie
    Brasov
    Vârstă
    32
    Posturi
    3.260
    Putere Rep
    38

    Implicit Tu esti anti-drog?

    Drogurile nu mai sunt de mult un subiect tabu, deja se cunosc foarte multe detalii referitoare la tineri care se drogheaza, dar totusi nu foarte multi iau atitudine.

    Am cunostinte care se drogheaza, si cel mai rau m-a ranit faptul ca fosta mea prietena pe care am iubit-o foarte mult seara trecuta era intr-un club, sub influenta drogurilor si m-a chemat sa am grija de ea.

    Treaba asta m-a afectat foarte mult avand in vedere ca mi-am revenit destul de greu in urma destramarii relatiei, in plus faptul ca am vazut-o in starea asta nu mi-a priit prea mult. (pentru carcotasi vreau sa precizez ca nu este o "droghista", ci o fata ce insa nu si-a format un caracter ci a inceput sa parcurca un drum gresit).


    Voi cunoasteti vreo situatie delicata de genul celei de mai sus? Aveti prieteni care se drogheaza? Ce parere aveti despre acest fenomen?
    Într-o zi, riscând, poți să rămâi fericit pentru toată viața !
    Contează ce produci nu cine pretinzi a fi.

  2. #2
    Avatarul lui Cristi U
    Cristi U este deconectat Super Moderator
    Reputatie:
    49
    Data înscrierii
    26th January 2008
    Locaţie
    Oradea
    Vârstă
    35
    Posturi
    3.172
    Putere Rep
    49

    Implicit

    Mai, si-n jurul meu se drogheaza oamenii, dar ce sa-i faci? Selectie naturala...
    Mai dau cate-un sfat juridic aici, uneori chiar despre online. Nu-l rata! :) Vezi și sfaturi de nutritie.

  3. #3
    Avatarul lui edy12006
    edy12006 este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    38
    Data înscrierii
    26th January 2009
    Locaţie
    Brasov
    Vârstă
    32
    Posturi
    3.260
    Putere Rep
    38

    Implicit

    Citat Postat în original de Cristi Ursut Vezi Post
    Mai, si-n jurul meu se drogheaza oamenii, dar ce sa-i faci? Selectie naturala...
    Tind sa cred ca unii nu mai gasesc fericirea in lucrurile simple, cauta sa le condimenteze cumva.
    Într-o zi, riscând, poți să rămâi fericit pentru toată viața !
    Contează ce produci nu cine pretinzi a fi.

  4. #4
    Avatarul lui MaXz
    MaXz este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    34
    Data înscrierii
    16th April 2011
    Posturi
    877
    Putere Rep
    34

    Implicit

    Nu pot sa ma exprim prea mult, doar precizez un detaliu ORIBIL ! In mai putin de 2 ani am ajuns pe locul 3 la consumuri de drogorui in Europa. E o chestie de mentalitate, un lucru la care oamenii slabi nu reusesc sa faca fata.

    Cred ca 90% din acest forum cunosc asemenea persoane, si garantez ca nu e vina lor ci a anturajului si a oamenilor fara un scop in viata. Nu cred ca o sa scapam de acest fenomen prea curand avand in vedere ca facultatile se fac ca " e la moda " nu ca sa invete ceva, de aceea avem asemenea rezultate la bacalaureat, de aceea avem persoane tot mai slab pregatite.

    Sunt multe de zis si cred ca noi nu suntem prea mici pentru a face fapte mari, dar stiti cand vine vorba de profit si bani uitam de parinti, sora, frati doar sa ne atingem scopu. Orice campanie anti drog realizata la tv / radio are alte obiective ascunse, de aceea doar un simplu sfat si o vorba buna cred ca ne mai salveaza din mana prafurilor / ierbii si a pastilelor.

  5. #5
    Avatarul lui Cristi U
    Cristi U este deconectat Super Moderator
    Reputatie:
    49
    Data înscrierii
    26th January 2008
    Locaţie
    Oradea
    Vârstă
    35
    Posturi
    3.172
    Putere Rep
    49

    Implicit

    Citat Postat în original de MaXz Vezi Post
    Nu pot sa ma exprim prea mult, doar precizez un detaliu ORIBIL ! In mai putin de 2 ani am ajuns pe locul 3 la consumuri de drogorui in Europa. E o chestie de mentalitate, un lucru la care oamenii slabi nu reusesc sa faca fata.

    Cred ca 90% din acest forum cunosc asemenea persoane, si garantez ca nu e vina lor ci a anturajului si a oamenilor fara un scop in viata. Nu cred ca o sa scapam de acest fenomen prea curand avand in vedere ca facultatile se fac ca " e la moda " nu ca sa invete ceva, de aceea avem asemenea rezultate la bacalaureat, de aceea avem persoane tot mai slab pregatite.

    Sunt multe de zis si cred ca noi nu suntem prea mici pentru a face fapte mari, dar stiti cand vine vorba de profit si bani uitam de parinti, sora, frati doar sa ne atingem scopu. Orice campanie anti drog realizata la tv / radio are alte obiective ascunse, de aceea doar un simplu sfat si o vorba buna cred ca ne mai salveaza din mana prafurilor / ierbii si a pastilelor.
    Eu incep sa cred tot mai putin in ceea ce spui tu. Nu o lua personal, insa aud vorbele astea aproape saptamanal din gura cuiva. Eu cred insa ca inainte ieseau in fata doar elitele, nu si loazba. Acum, prin faptul ca societatea a evoluat, iese la suprafata in primul rand non-valoarea si alte lucruri paguboase. Asta vand si astea sunt promovate. Inainte nu era o societate de consum la care sa-i vinzi atatea si din acesti motiv nu era nevoie sa exploatezi sau sa promovezi astfel de lucruri.
    Daca ai sa te uiti, si-n trecut erau depravati si drogati si curve si tot ce vrei. Poate ca din cauza mediatizarii unele lucruri sunt cu o idee accelerate (poate ca unii fac sex mai repede pentru ca citesc pe net despre asta, dar sunt sigur ca exista un procent identic de fete care citesc pe net sau vad la TV si de riscuri si toate cele si amana pana cand sunt sigure - deci cu alte cuvinte, depinde de mentalitate, educatie si pana la urma si de inteligenta daca din tot ce ajunge mai usor la tine tu ca si copil/tanar iei partile bune sau partile rele).
    Mai dau cate-un sfat juridic aici, uneori chiar despre online. Nu-l rata! :) Vezi și sfaturi de nutritie.

  6. #6
    Avatarul lui edy12006
    edy12006 este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    38
    Data înscrierii
    26th January 2009
    Locaţie
    Brasov
    Vârstă
    32
    Posturi
    3.260
    Putere Rep
    38

    Implicit

    Intradevar, si campaniile au o latura gresita. Unii iau asta ca sursa de informare pentru a sti ce noi droguri pot folosi. Am avut in jurul meu maimulte persoane ce consuma, dar pana acum nu am fost afectat direct, pentru erau persoane pe care chiar le vedeam fara viitor. Dar cand vezi ca persoane la care tii au ajuns in halul asta, incepi sa te intrebi incotro merge lumea asta.
    Într-o zi, riscând, poți să rămâi fericit pentru toată viața !
    Contează ce produci nu cine pretinzi a fi.

  7. #7
    Avatarul lui StarNET
    StarNET este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    33
    Data înscrierii
    5th March 2009
    Locaţie
    Brasov
    Posturi
    1.429
    Putere Rep
    33

    Implicit

    parerea mea:
    1. e alegerea fiecaruia daca vrea sau nu sa bage droguri ... pe acelasi principiu cu tutunul, bautura si alte vicii mai mult sau mai putin daunatoare
    2. nu tine de educatie (vizavi de ce zicea maxz ), tine de anturaj si personalitate si nu tine de faptul ca gasesti fericire in droguri ci ca te ascuzi in spatele drogurilor de diferite lucruri ( aici vorbesc de cei dependeti nu de curiosii care baga o data )
    3. fenomenul in sine e in crestere pentru ca suntem in urma fata de celelalte tari, si ei au avut spike-uri dupa care s-au mai linistit apele .. noi probabil inca nu am avut acel spike ...
    Vezi cum e vremea inainte sa iti faci planuri !
    Peste 4000 iconite in ORICE culoare, ORICE dimensiune si in 5 formate: iconsDB.com

  8. #8
    Avatarul lui MaXz
    MaXz este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    34
    Data înscrierii
    16th April 2011
    Posturi
    877
    Putere Rep
    34

    Implicit

    @Cristi Ursut : ai dreptate, dar cum iti explici numarul asa de mare a tinerilor care se drogheaza ? Cum iti explici ca tot mai des acestia ajung prin spitale sau chiar morminte. Uitate cum castiga alti averi colosale din lasitatea unor tineri, care nu pot invinge teama de a abandona uzul zilnic al acestor substante.

    Asa cum edy zicea mai sus, de prietena sa, eu zic de cunoscuti si rude. A devenit o moda sa consumi asa ceva in Romania, daca nu fumezi o "tigara buna" nu esti important ca ei, daca nu tragi in disco ceva pe nas nu stii sa te distrezi, iar daca nu iei o pastiluta inainte sa te urci la volan esti fraier.

    O sa te rog sa nu ma contrazici deoarece o sa iti pot argumenta aceste lucruri la infinit. Imi pare rau sa o spun, sunt si eu tanar dar spre deosebire de ceilalti parca imi doresc mai mult sa traiesc chiar daca exista o zicala " doar o viata ai ... " eu prefer sa o traiesc asa in stil vechi " fara prafuri si pastile ".

  9. #9
    Avatarul lui edy12006
    edy12006 este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    38
    Data înscrierii
    26th January 2009
    Locaţie
    Brasov
    Vârstă
    32
    Posturi
    3.260
    Putere Rep
    38

    Implicit

    De la curios la dependent e cale destul de mare, cel putin in cazul ierbii, insa mai sunt unii care se incadreaza intre. Eu aici vad reala problema. Nu e problematic sa incerci o data si sa iti dai seama ca nu te ajuta cu nimic. E problematic sa continui si sa incepi sa ii inveti si pe altii, mai ales fiind copii cu varste fragede ce inca nu stiu pe ce drum s-o ia. Deja cand vorbim de dependenti e alta problema, la ei ma refeream cand spuneam de oameni fara un drum al lor.
    Într-o zi, riscând, poți să rămâi fericit pentru toată viața !
    Contează ce produci nu cine pretinzi a fi.

  10. #10
    Avatarul lui MaXz
    MaXz este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    34
    Data înscrierii
    16th April 2011
    Posturi
    877
    Putere Rep
    34

    Implicit

    Citat Postat în original de StarNET Vezi Post
    parerea mea:

    2. nu tine de educatie (vizavi de ce zicea maxz ), tine de anturaj si personalitate si nu tine de faptul ca gasesti fericire in droguri ci ca te ascuzi in spatele drogurilor de diferite lucruri ( aici vorbesc de cei dependeti nu de curiosii care baga o data )
    Din cate stiu acelasi lucru l-am afirmat si eu " tine de anturaj ... ". Chair daca parintele iti zice stii nu fa asta, ei sunt considerati niste fraieri, care iti vor raul.

Pagina 1 din 4 123 ... UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Omule de marketing, unde esti?
    De adrianaf în forumul Utile
    Răspunsuri: 24
    Ultimul Post: 11th February 2012, 18:23
  2. Acces doar daca esti logat.
    De Cristian Mezei în forumul Discutii administrative
    Răspunsuri: 66
    Ultimul Post: 10th April 2009, 23:31
  3. Esti Gay?
    De Tudi în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 9
    Ultimul Post: 25th January 2008, 02:36
  4. Daca esti student, take a look :)
    De hts în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 18th May 2007, 23:58
  5. Esti membru DigitalPoint? Lucky you!
    De Diana în forumul E-mail SPAM
    Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 31st December 2006, 02:59

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •