Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 13

Subiect: Curiozitate

  1. #1
    Avatarul lui B. Alex
    B. Alex este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    24
    Data înscrierii
    6th July 2011
    Locaţie
    Iasi, Romania
    Vârstă
    31
    Posturi
    173
    Putere Rep
    24

    Implicit Curiozitate

    Am si eu o curiozitate si as fi dispus sa incerc asa ceva. Se poate obtine pr egal sau mai mare pe o categorie a unui blog/site ?

    Sa zicem ca xulescu s-a apucat de marketing afiliat cu asd.com unde vinde mere si are o categorie pe site asd.com/asdfa unde vinde pere. Pe piata, cererea de pere este dubla fata de cea a merelor asa ca facand o promovare a paginii cu, categoria respectiva tot traficul si toate backlinkurile revin acesteia.

    Se poate asa ceva ?
    Nu am dat gres. Doar am aflat 10,000 de moduri care nu functioneaza. (T. Edison)

  2. #2
    Avatarul lui Bogdan Calin
    Bogdan Calin este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    45
    Data înscrierii
    14th February 2011
    Locaţie
    Timisoara
    Vârstă
    36
    Posturi
    3.115
    Putere Rep
    45

    Implicit

    Eu de exemplu am PR 3 pe un blog si PR 2 pe o categorie. Deci mai mult ca sigur este posibil

  3. #3
    Avatarul lui -Rares-
    -Rares- este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    50
    Data înscrierii
    14th May 2009
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    38
    Posturi
    1.620
    Putere Rep
    50

    Implicit

    Deci tu ce vrei pana la urma, sa rankezi cat mai sus pt keywordul "pere", ca asta se cere? Sau doar vrei PR pt acea pagina? Sunt doua chestii diferite.

  4. #4
    Avatarul lui StarNET
    StarNET este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    33
    Data înscrierii
    5th March 2009
    Locaţie
    Brasov
    Posturi
    1.429
    Putere Rep
    33

    Implicit

    Da. Se poate. domeniu.ro spre exemplu poate sa aibe acelasi pr cu domeniu.ro/pagina.html sau chiar cu domeniu.ro/director/pagina.html
    PR egal stiu si am exemplu. PR mai mare pe subpagina nu stiu ..
    Vezi cum e vremea inainte sa iti faci planuri !
    Peste 4000 iconite in ORICE culoare, ORICE dimensiune si in 5 formate: iconsDB.com

  5. #5
    Avatarul lui Cristi U
    Cristi U este deconectat Super Moderator
    Reputatie:
    49
    Data înscrierii
    26th January 2008
    Locaţie
    Oradea
    Vârstă
    35
    Posturi
    3.172
    Putere Rep
    49

    Implicit

    Citat Postat în original de B. Alex Vezi Post
    Am si eu o curiozitate si as fi dispus sa incerc asa ceva. Se poate obtine pr egal sau mai mare pe o categorie a unui blog/site ?

    Sa zicem ca xulescu s-a apucat de marketing afiliat cu asd.com unde vinde mere si are o categorie pe site asd.com/asdfa unde vinde pere. Pe piata, cererea de pere este dubla fata de cea a merelor asa ca facand o promovare a paginii cu, categoria respectiva tot traficul si toate backlinkurile revin acesteia.

    Se poate asa ceva ?
    Da. Pai daca duci acolo mai multe link-uri decat pe homepage, e clar ca vei avea PR mai mare decat acolo, nu?
    Mai dau cate-un sfat juridic aici, uneori chiar despre online. Nu-l rata! :) Vezi și sfaturi de nutritie.

  6. #6
    Avatarul lui B. Alex
    B. Alex este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    24
    Data înscrierii
    6th July 2011
    Locaţie
    Iasi, Romania
    Vârstă
    31
    Posturi
    173
    Putere Rep
    24

    Implicit

    @inocent: Si eu pr 4 pe un blog si pr 2 la 3 categorii.

    @-Rares-: Rares nu doresc nimic, sunt doar curios daca prin promovare si evident ranking cat mai bun se poate obtine PR mai mai mare sau egal cu cel al site-ului propriu zis.

    @StarNET @Cristi Ursut: Deci pr egal se poate si teoretic si mai mare, totusi eu nu am vazut de cand sunt in online asa ceva. Cunoaste cineva vreun exemplu ?
    Ultima modificare făcută de B. Alex; 13th November 2011 la 14:41.
    Nu am dat gres. Doar am aflat 10,000 de moduri care nu functioneaza. (T. Edison)

  7. #7
    Avatarul lui Cristi U
    Cristi U este deconectat Super Moderator
    Reputatie:
    49
    Data înscrierii
    26th January 2008
    Locaţie
    Oradea
    Vârstă
    35
    Posturi
    3.172
    Putere Rep
    49

    Implicit

    Pai Page Rank-ul e calculat pe pagina. E normal ca atunci cand ai un site, pagina principala sa aiba cele mai multe link-uri catre ea decat spre orice alta pagina de pe site-ul ala si tocmai din acest motiv, foarte rare sunt situatii in care un site are Page Rank mai mare pe pagini secundare decat pe pagina principala. Insa sunt destule. Cauta site-urile care pus la dispozitie vreun tool de exemplu, iar majoritatea link-urilor se duc spre el, sau spre pagina de download si asa mai departe.
    Mai dau cate-un sfat juridic aici, uneori chiar despre online. Nu-l rata! :) Vezi și sfaturi de nutritie.

  8. #8
    Avatarul lui Sandu Stefan
    Sandu Stefan este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    27
    Data înscrierii
    10th June 2011
    Locaţie
    Bucuresti/TR
    Posturi
    152
    Putere Rep
    27

    Implicit

    Am vazut chiar pe ro un blog PR5 pe home si PR6 pe pagina domeniu.ro/pagina.html. In ceea ce priveste pagini cu acelasi PR ca si pe home vezi ex Seomoz, incepand cu blogul are din plin.

    Cristi Ursut depinde de calitatea backlink-urilor si nu de numar. Am vazut pe un site cu PR4 pe home o pagina cu PR 6, pagina respectiva mai putine link-uri dar mai puternice. Aici mai intervine autoritatea domeniului, tipul baclink-urilor, modul in care au fost primite etc.

    B. Alex - intrebarea ta vine de la faptul ca majoritatea webmasterilor optimizeaza doar Home si atat, trimit zeci de backlink-uri si restul paginilor raman cu cateva backlink-uri sau 0. In acest caz home va avea cel mai mare PR.

    Concluzia: Se poate.

  9. #9
    Avatarul lui kurupt
    kurupt este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    24th July 2011
    Posturi
    11
    Putere Rep
    0

    Implicit

    Siteul meu avea pe index page rank 3, si pe toate categoriile page rank 3. Este vorba de un site de jocuri care are wordpress instalat.

  10. #10
    Avatarul lui Cristi U
    Cristi U este deconectat Super Moderator
    Reputatie:
    49
    Data înscrierii
    26th January 2008
    Locaţie
    Oradea
    Vârstă
    35
    Posturi
    3.172
    Putere Rep
    49

    Implicit

    Citat Postat în original de Luft_300 Vezi Post
    Am vazut chiar pe ro un blog PR5 pe home si PR6 pe pagina domeniu.ro/pagina.html. In ceea ce priveste pagini cu acelasi PR ca si pe home vezi ex Seomoz, incepand cu blogul are din plin.

    Cristi Ursut depinde de calitatea backlink-urilor si nu de numar. Am vazut pe un site cu PR4 pe home o pagina cu PR 6, pagina respectiva mai putine link-uri dar mai puternice. Aici mai intervine autoritatea domeniului, tipul baclink-urilor, modul in care au fost primite etc.

    B. Alex - intrebarea ta vine de la faptul ca majoritatea webmasterilor optimizeaza doar Home si atat, trimit zeci de backlink-uri si restul paginilor raman cu cateva backlink-uri sau 0. In acest caz home va avea cel mai mare PR.

    Concluzia: Se poate.
    Pana la un momentdat, PR-ul se calcula dupa cantitatea de link-uri. Acum poate se tine cont si de relevanta si tocmai din acest motiv o pagina secundara bine linkata (de exemplu citata drept sursa in multe alte pagini cu acelasi continut) ar putea lua PR mai mare cu link-uri mai putine.
    Mai dau cate-un sfat juridic aici, uneori chiar despre online. Nu-l rata! :) Vezi și sfaturi de nutritie.

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Curiozitate sitemaps
    De Zimbru în forumul Webmaster Tools
    Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 5th July 2011, 08:39
  2. Curiozitate
    De Aurel Dragut în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 3
    Ultimul Post: 28th November 2007, 13:56
  3. O simpla mica...curiozitate
    De Aurel Dragut în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 12
    Ultimul Post: 24th September 2007, 23:53
  4. curiozitate
    De eugen în forumul Google
    Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 1st December 2006, 21:24
  5. Curiozitate
    De laufer în forumul Google
    Răspunsuri: 14
    Ultimul Post: 23rd November 2006, 15:59

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •