Rezultate 1 la 2 din 2

Subiect: Publicitate Facebook vs Google Adwords

  1. #1
    Avatarul lui Adrian Poputoaia
    Adrian Poputoaia este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    33
    Data înscrierii
    2nd October 2007
    Locaţie
    Iasi
    Vârstă
    39
    Posturi
    1.068
    Putere Rep
    33

    Implicit Publicitate Facebook vs Google Adwords

    Am cumparat un voucher de la superbus pentru a testa serviciul celor de la facebook.
    Concluzia mea dupa 3 zile de campanie:
    - cred ca rata de conversie e buna doar pe anumite nise, eu am incercat pe 3 si da cu minus ( peste 200 clickuri, click la 0.10 centi, 800k impresii, conversie 0)
    - toate ad-urile create necesita aprobare care in general dureaza 1-2-3 zile cu putin noroc.Recomandat ar fi sa nu gresiti ceva cand va creati ad-ul deoarece la editare va fi nevoie iarasi de aprobare
    - ca sugestie pentru bid aveam 0.08-0.15 $ iar eu am setat 0.10$. Dupa 2 zile in care a incasat ceva bani de la mine facebook imi opreste campania si imi spune ca: "Your bid on this ad may be too low. In order to get more impressions, we recommend that you increase your bid to at least $0.40. For more information about how bids work, please see our help page. Note that your ad is not paused and it is possible that you will continue to receive some impressions."

    Faza cu "Note that your ad is not paused and it is possible that you will continue to receive some impressions." e o simpla abueala, cel putin pentru mine, deoarece nu am primit nici macar o impresie pana nu am marit bid-ul.

    - setez la 0.40$, dupa 100 click-uri, conversie 0 + inca ceva $ cheltuiti.

    Google:
    - cu aceiasi bani pe awords am avut conversie de care sunt multumit (asta avand in vedere ca nu mi-am dat silinta sa fac un research complet pentru campanie)
    - ad-urile se activeaza in secunda urmatoare
    - flexibitatea crearii si targetarii campaniilor
    - etc

    Stiu nici nu se poate face comparatie intre Google Adwords si Facebook, insa am incercat sa compar unele elemente comune.Voi ce experiete aveti cu Facebook? Convertiti? Daca da, pe ce nise?

  2. #2
    Avatarul lui attempt
    attempt este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    34
    Data înscrierii
    12th February 2007
    Locaţie
    Satu Mare
    Vârstă
    42
    Posturi
    490
    Putere Rep
    34

    Implicit

    Eu iau din facebook vreo 30 de vizitatori pe zi, cam la 0.09 $ bucata, tot pentru teste.
    Pana acum se comporta destul de bine acesti vizitatori. (vizitatoare mai exact)

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Publicitate prin cupoane Adwords?
    De dudu_tux în forumul Adwords
    Răspunsuri: 11
    Ultimul Post: 14th December 2010, 14:12
  2. Răspunsuri: 14
    Ultimul Post: 10th March 2010, 20:02
  3. Google AdWords pentru domenii care au Google AdSense
    De gabi99 în forumul Dezbateri SEM
    Răspunsuri: 8
    Ultimul Post: 13th October 2009, 16:33
  4. Publicitate Google in valoare de 200 de lei
    De Glide în forumul Link-uri/Bannere
    Răspunsuri: 3
    Ultimul Post: 30th July 2009, 00:23
  5. Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 2nd April 2008, 11:34

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •